Příroda severního Chorvatska - Plitvice, Paklenica, Vranské jezero a Zadar

od 6 422
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Filtr

Anotace

fascinující podívaná v jedinečném ekosystému

Trasa

PLITVICKÁ JEZERA- ZADAR - VRANSKO JEZERO - PAKLENICA

Svozové trasy

A, A1, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna v nočních hodinách.

2. den

V ranních hodinách přijedeme k nejznámějšímu NP Chorvatska - PLITVICKÁ JEZERA (UNESCO). Před samotnou prohlídkou se občerstvíme. Park Plitvická jezera patří k nejúchvatnějším přírodním sceneriím v Evropě. Než se vody Proščanského jezera změní v řeku Koranu a dotečou do moře, překonají výškový rozdíl víc než sto padesát metrů, protnou šestnáct jezer a vytvoří bezmála stovku vodopádů. To vše na pouhých sedmi kilometrech! Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili alespoň za jedinou kapku vody. Nad lidem se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem a hromy přivolala onen vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila samotná jezera. Naučná stezka nás povede kolem řady kaskádovitých travertinových jezírek s průzračně čistou vodou, vzájemně propojených soustavou vodopády. Sestava krasových jezer zde udivuje svou malebností návštěvníky od nepaměti. I proto si zdejší krajinu vybrali filmaři jako dějiště filmu Poklad na Stříbrném jezeře, kdy se kolem jezer proháněl Vinnetou. Tyrkysová až smaragdově třpytivá hladina, kterou jsme mohli v tomto filmu obdivovat, tak není trikem, ale skutečnou realitou. Tu můžeme poznat na vlastní oči. Máme možnost vybrat si z několika tras různých délek. Prohlídku je možné kombinovat s plavbou lodí po jednom z jezer, část je také možné absolvovat vláčkem po silnici. Ve večerních hodinách se ubytujeme.

3. den

Po snídani zamíříme na k největšímu přírodnímu jezeru v Chorvatsku – VRANSKO JEZERO. Severozápadní část jezera byla vyhlášena zvláštní ornitologickou rezervací téměř nedotčených přírodních stanovišť vodního ptactva, vzácným mokřadním systémem, velkou biodiverzitou a mimořádnou vědeckou a ekologickou hodnotou. Jako takový je zahrnut v seznam významných ornitologických oblastí v Evropě a od roku 2013 chráněný mokřad. Zvláštním zážitkem přírodního parku Vranské jezero je kombinace modré, která se tam střídá a poskytuje ten nejkrásnější pohled na přírodní krásy tohoto jevu. Jako jedno ze vzácných, téměř nedotčených přírodních stanovišť vodního ptactva, se zdroji pitné vody a oblastí s výraznými specifiky a biodiverzitou bylo jezero a jeho okolí vyhlášeno přírodním parkem. Dále navštívíme ZADAR, živé srdce celé severní Dalmácie, které se pyšní dvěma novodobými technicky unikátními atrakcemi: Mořskými varhanami ve schodech do moře a vizuální show Pozdrav slunci. Jelikož jde o historické město, neopomenem se projít po antickém fóru, navštívit katedrálu sv. Anastázie s vyhlídkovou věží, kostel sv. Donáta nebo muzeum antického skla. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování. 

4. den

Dnes se vypravíme do NP PAKLENICA, který tvoří 2 kaňony - Velika i sousední Mala Paklenica. Nachází se v jižní části pohoří Velebit a jde o skutečný horský kaňon s výškou stěn až 700 m. Kolmé stěny kaňonu se nacházejí při vstupu do parku v bezprostřední blízkosti moře. Kvůli tomu je tento národní park jedním z nejznámějších a nejatraktivnějších horolezeckých lokalit v Evropě. Nás však nečeká šplhání, ale procházka divokou přírodou kaňonem Velké Paklenice. Naučné trasy, které na některých místech doprovázejí potůčky, nás provedou Národním parkem Paklenica kolem hlubokých rokli, spatříme chráněné druhy motýlů, neobvyklé ptáky, vzácné rostliny, jakož i díla lidských rukou - paklenické vodní mlýny. V soutěsce Velika Paklenica se natáčely některé scény ze slavných filmů o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi. Ve večerních hodinách se vydáme na cestu do ČR.

5. den

Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 2× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 490 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 22:00, předpokládaný příjezd do Brna 05:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Recenze


10. 5. 2023 Dobrý den paní Němcová. Opět jsme se vrátili z Vaší poznávačky a ..... prostě super.

Průvodce paní Dvořáková 1*
Oba řidiči 1*
Program a organizace 1*.

Opět jsme byli s manželkou velmi spokojení. Předesílám, že jsem byl v Chorvatsku už 26x a jediné, kde jsem nebyl, byly Plitvické jezera. Proto jsme byli plní očekávání a nakoukaní youtube příspěvků. Paní Lucie se předvedla, jako zkušená průvodkyně a řekla nám vše podstatné z čeho jsme těžili a navíc nám rozdala přehledné a praktické mapy. To, že byl spodní chodník uzavřen pro množství vody nám nakonec pomohlo a prošli jsme se trasou H místo C, a viděli jsme více, než jsme původně plánovali. Odměnou nám za to byly, při velmi krásném počasí, i nádherné samotné vodopády, které byli pro množství srážek v předchozích dnech prostě monumentální. Přejezd na ubytování a ubytování byl také supr a velmi jsme i ocenili praktické rady, kam zajít na večeři a kde si co případně nakoupit.

Pánové řidiči Martin a Filip byli vskutku super a překvapili mne svým vstřícným chováním a pohodovou jízdou. Tím samozřejmě potvrdili to, jak vysoké mínění mám o Vašich řidičích.

Nejen, že jsme s Vámi byli před měsícem v Belgii a ještě s Vámi letos pojedeme za měsíc do Primoštenu, což si myslím, je dost velké prokázání naší oddanosti. Já navíc na Facebooku lajkuji a sdílím Vaše příspěvky jak posedlý a odkazy na Vás předávám a doporučuji při diskuzích se svými přáteli, kolegy, klienty, ....

Nicméně bych ale měl na Vás prosbu.

Mohl bych Vám zavolat?
Připravil jsem totiž pro Vaše řidiče hrnečky na památku a Vás jsem chtěl poprosit o svolení, jestli bych je mohl poslat na Vaše jméno do Tišnova a vy by jste jim je laskavě předala. Rozhodl jsem se proto, protože by bylo možná lepší, aby i oni měli nějaký hmatatelný důkaz, protože nevím, jestli se k nim tato slova někdy dostanou. Pokud jde o stížnosti, ty se asi dozvědí na 100%. No a ještě jsem připravil i dva hrnečky pro pana Láďu a Michala, kteří nás svezli před měsícem do Belgie a zpět a byli také úplně moc super.

Přeji Vám hezký den, pevné zdraví a co nejvíce takto spokojených klientů.


S pozdravem

Nejeschleba Roman

Informace o letovisku

Panenská příroda, členité pobřeží se stovkami ostrovů a ostrůvků, omývaných průzračným Jadranským mořem, osobitá atmosféra starých venkovských sídel, široká nabídka ubytování v hotelích i apartmánech dle přání návštěvníků.
V naší nabídce najdete jak pobytové zájezdy do Chorvatska autobusovou dopravou, tak i ubytování v Chorvatsku pro individuální klienty cestující vlastní dopravou.
Vybírejte dovolenou v Chorvatsku pro celou rodinu v těchto oblastech: Dalmácie, Istrie, Kvarner, Makarská riviéra, ostov Pag, ostrov Rab, ostrov Hvar, ostrov Krk, ostrov Šolta.

Rozloha

Chorvatská republika se rozprostírá na jihovýchodě Evropy, přibližně na 56 500 km2, rozloha teritoriálního moře je 31 067 km2. Chorvatsko má se svými více než 1000 ostrovy a ostrůvky třetí nejčlenitějčí pobřeží v Evropě (hned za Norskem a Řeckem). Hlavním městem je Záhřeb.

Obyvatelstvo

V Chorvatsku žije kolem 4,5 milionů obyvatel. Většinu obyvatel představují Chorvaté, kteří jsou doplněni národnostními menšinami. Z těch nejpočetnějších jsou to Srbové, Bosňané, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové a Albánci.

Historie

Za první známé obyvatele Chorvatska jsou považovány ilyrské kmeny. Ilyry následovali Řekové, Římané, až se zde usadili slovanští Chorvaté. Ti položili základ dnešnímu chorvatskému obyvatelstvu. V zemi vládla dynastie Trpimírovců a prvním chorvatským králem se stal v 10. století Tomislav. Chorvatsko bylo stále ohrožováno Byzantskou říší, později i Bulhary, jejichž výpady muselo stále odrážet. Další staletí bylo Chorvatsko ohrožováno hlavně Uhry. Ti se dokonce snažili na královský trůn dosazovat své panovníky. Když později vliv Uher pominul, ke slovu se dostala Byzanc a Benátky, které si činily nároky na chorvatská území.

V 15. století se největším nepřítelem Uher a Chorvatska stali Turci, kteří velkou část Chorvatska vyplenili. Po bitvě u Moháče (r. 1526) získali Turci dokonce celou Slavonii. V 16. století se tak stát zmenšil asi na třetinu své původní rozlohy. Až v 17. století byli Turci poraženi v bitvě u Vídně. Pro Chorvatsko to ale neznamenalo nezávislost, nýbrž období tuhého absolutismu, v čele s habsburským králem.

V 19. století sílí myšlenky Chorvatů o nezávislosti na Rakousku – Uhersku. Po revolučních letech byla Chorvatsku uznána autonomie. Chorvati ale stále bojovali za úplnou nezávislost, a to v podstatě až do 1. světové války. Po rozpadu Rakouska – Uherska bylo vytvořeno Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Později se stát přejmenoval na Království Jugoslávie, v jehož rámci si Chorvatsko vybudovalo částečnou nezávislost. Po 2. světové válce je Chorvatsko republikou v rámci Federativní lidové, později Socialistické federativní republiky Jugoslávie. V jejím čele stál Josip Broz Tito. Po jeho smrti se ale ukázalo, že soužití tolika různorodých národů, etnik a náboženství nebude klidné a postupně docházelo ke snahám o samostatnost. V roce 1991 vyhlásilo Chorvatsko a Slovinsko na Jugoslávii nezávislost. Tento čin způsobil válečné konflikty, které trvaly až do roku 1995. Dnes je Chorvatská republika stabilní zemí s rozvíjející se ekonomikou. Chorvatsko usiluje o vstup do EU, který by se mohl uskutečnit v roce 2009.

Přírodní podmínky

Na Jaderském přímoří vládne příjemné středozemní klima s vysokým počtem slunečných dnů. Jsou zde horká a suchá léta, mírné a vlhké zimy. Ve vnitrozemí naopak převládá kontinetální mírné klima. Počasí v Chorvatsku je částečně ovlivněno větry, které se rychle mění. Nejznámějším je bóra (chladný vítr z vnitrozemí), dále jugo (horký vítr vanoucí z Afriky) nebo mistrál (ten většinou přináší krásné počasí).

Měna

Oficiální měnou Chorvatské republiky je kuna. Aktuální kurz se pohybuje kolem necelých 3,5 Kč / 1 HRK.

Turistické zajímavosti

Při vyřknutí slova Chorvatsko se asi každému vybaví nádherné oblázkové nebo skalnaté pláže a plážičky, které lákají každoročně turisty z celé Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Pobřeží lemuje více než tisíc ostrůvků, z nichž je spousta neobydlených a mohou se tak pochlubit skoro až panenskou přírodou. Přesto se do Chorvatska nejezdí jen kvůli letní dovolené u moře.

Chorvatsko se může pyšnit několika národními parky (Plitvická jezera, Krka, Kornati), jejichž návštěva opravdu stojí za to. Také návštěva historických chorvatským měst (Záhřeb, Zadar, Split, Rijeka, Dubrovník a další) je jistě pěkným zážitkem. Kamenné stavby z dávných dob dýchají historií. Můžete také narazit na rybářské vesničky, ve kterých máte pocit, že se zastavil čas. Místní Vás jistě rádi pohostí některou z mořských specialit a na zapití Vám nabídnou pálenku Rakiju. Přijeďte do této země a poznejte pohostinnost jejích obyvatel.

Gastronomie

Chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití.

Mezi nejznámější chorvatská jídla patří:
pašticada – dušený pokrm z hovězího masa, dále pak žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.
Typická je i sušená šunka (dalmatinski pršut). Syrová šunka, která se suší na vzduchu a pak udí, skutečně nechybí v žádné restauraci a podává se většinou s ovčím sýrem (paški sir) a olivami. Stejně jako u nás i Chorvatsko má svoje regionální speciality.

K nejznámějším polévkám bezesporu patří mineštra – polévka „co dům dá“. Je to silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádné porce kukuřice. Do zimní verze (jota) se dává hlávkové zelí. Podobá se italské polévce minestrone. Je to polévka vegetariánská, ale přidá-li se maso, slouží i ostatním. Obligátní přísadu tvoří „pešt“ (v Dalmácii zvaný sječak), což je drobně nasekaná slanina, promíchaná s česnekem a petrželkou.

Ovšem to nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát, jsou rybí speciality. Čerstvé krevety, před hodinou vylovené, nyní lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu čerstvé víno, jako aperitiv podomácku pálená rakije a čerstvě napečené nadýchané běloučké bagety – možná právě takhle se hoduje v ráji. I když jídel po nichž se olizují i labužníci, je v téhle zemi víc. Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Zkuste zajít do malých rodinných podniků (gostinice nebo konoby), kterých je v Chorvatsku spousta. Právě ty mívají na jídelním lístku skutečné speciality připravené tradičním způsobem, doplněné nabídkou vín od místních vinařů.

TEST RATING