Filtr

Anotace

divoké útesy, křišťálově průzračné moře, malebná historická městečka a všudypřítomná vůně citrusů

Trasa

GARGANO – BARI - ALBEROBELLO – CASTEL DEL MONTE – OSTROVY TREMITI – VIESTE - PESCHICI

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

Odjezd z Brna v podvečerních hodinách.

2. den

V dopoledních hodinách přijedeme na Gargano, do letoviska Rodi Garganico, kde se ubytujeme. Poloostrov GARGANO spadá do národního parku Parco Nazionale del Gargano a je vyhlášený svými jedinečnými bílými skalními útesy. Celé pobřeží je obklopeno piniovými lesy, olivovými háji, kaktusy, ale i fíkovníky, pomerančovníky a palmami. Odpoledne využijeme ke koupání a relaxaci na pláži.

3. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře.

4. den

Po snídani se vydáme do Apulie, které se přezdívá Karibik Středomoří. Zavítáme do města BARI, kde na nás dýchne atmosféra labyrintu ulic a uliček. Bari je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Během naší procházky městem navštívíme baziliku San Nicola z roku 1087. Ke vzniku této sakrální stavby se pojí také legenda, která říká, že kostel měl být údajně úkrytem pro Svatý grál, číši, z níž pil Kristus při poslední večeři. Spatříme mimo jiné katedrálu San Sabino z konce 12. století, představitele vrcholné románské architektury. Poté přejedeme do vyhlášené oblasti „trulli“ – bílých domků s kamennou střechou a kruhovým půdorysem. S více jak tisíci těmito domky se setkáme v kouzelném městečku ALBEROBELLO (UNESCO). Město Alberobello leží v překrásném úrodném kraji plném vinic a dobrého vína. Prohlédneme si zde, jak se v oblasti žilo před 500 lety. Při příjemné procházce v bludišti uliček budeme nahlížet do většiny domečků, kde jsou obchůdky se suvenýry, dobová muzea nebo malé hotýlky. Neopomeneme ochutnat místní speciality – sýry, olivy, pečivo, rozmarýno-šalvějovou pálenku nebo víno. Navštívíme CASTEL DEL MONTE (UNESCO) - jeden ze symbolů tohoto kraje a unikátní mistrovské dílo středověké architektury. Hrdě si trůní ve výšce 540 metrů nad mořem a je tak „Korunou Apulie”. Záhadné nejasnosti o účelu stavby, stejně tak jako jeho majestátní vzezření přitahují pozornost výletníků. Koncepce stavby vychází z přesných matematických vztahů s využitím čísla 8. Půdorys hradu má tvar pravidelného osmiúhelníku a má 8 věží s osmiúhelníkovým půdorysem. Vysoké jsou 24 metrů, trojnásobek čísla 8. Uvnitř stavby se nachází 8 síní. 8 stěn má také nádvoří uprostřed stavby, zdobené je 8 gotickými oblouky. Tato matematická přesnost probouzí zvědavost vědců i vyznavačů ezoteriky.Večer přijedeme na ubytování.

5. den

Zájemci mohou podniknout fakultativní výlet na OSTROVY TREMITI, které jsou součástí velké mořské rezervace. V těchto vodách se nachází impozantní mořská socha světce Padre Pia. Dva nejvýznamnější ostrovy ze souostroví TREMITI jsou San Nicola a San Domino, oba jsou proslulé svou krásou, průzračnou vodou a mořskými jeskyněmi. Budeme mít možnost se zde vykoupat, případně si udělat procházku k objevování mnohých romantických zákoutí. Ten, kdo se nebude chtít zúčastnit fakultativního výletu, se může věnovat poznávání městečka Rodi Garganico, koupání a relaxaci u moře.

6. den

Dopoledne si užijeme moře a odpoledne se vydáme na výlet do romantického městečka VIESTE, které stojí na vápencové skále a odkud je překrásný výhled na pobřeží. Založil ho mytický hrdina Pizzomunno, kterého žárlivé Sirény proměnily v kámen. Za lásku ke krasavici Crisaldě teď hlídá z výšky 25metrového útesu své město. Zavítáme také do starobylého městečka PESCHICI usazeného na strmé skále nad mořem. Město je jedním z nejmalebnějších míst v oblasti Gargana, je plné typických bílých domků a úzkých uliček. Večer se vrátíme na ubytování.

7. den

Dopoledne budeme mít individuální volno a v odpoledních hodinách se vydáme na cestu do ČR.

8. den

Do Brna přijedeme v dopoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 5× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 5× polopenze, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj – 3 390 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING