Filtr

Anotace

jezerní perly pod alpskými štíty, aristokratické rezidence a všudypřítomné subtropické zahrady

Trasa

LAGO MAGGIORE – ANGERA – ARONA - BORROMEJSKÉ OSTROVY - LAGO DI LUGANO – MELIDE – LUGANO - LAGO DI COMO – BELLAGIO – MILÁNO - LAGO DI GARDA – SIRMIONE - VERONA

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Ve večerních hodinách se ubytujeme v oblasti Lago Maggiore.

2. den

Den věnujeme poznávání prostředí LAGO MAGGIORE. Jezero je vyhledávané zejména pro svou romantickou atmosféru, kterou mu propůjčuje mnoho květin a keřů, jako jsou azalky a kamélie. Je také považované za jedno z nejkrásnějších jezer v Evropě. V obci ANGERA navštívíme hrad Rocca Borromea s freskovou výzdobou, nádhernou vyhlídkou a Muzeem panenek. Pokračovat budeme do městečka ARONA a prohlédneme si impozantní 23 m vysokou sochu kardinála Boromejského. Z turistického střediska Stresa absolvujeme lodní výlet k BORROMEJSKÝM OSTROVŮM, kde se setkáme s nevídaně bujnou vegetací, mimo jiné zde spatříme citronovníky, pomerančovníky či korkové duby. Prohlédneme si palác na ostrově Isola Bella a projdeme přilehlé zahrady, které ostrůvek proslavily. Architekti tu navrhli stupňovité terasy, které osázeli bohatou směsí palem, cypřišů, vavřínů, kamélií nebo magnólií, kromě nich ale zahrady zdobí i nejrůznější letohrádky, umělé jeskyně, fontány a sochy. Následně poplujeme k proslulé botanické zahradě Villa Taranto na západním břehu jezera u Verbanie a po této úchvatné cestě se vrátíme na ubytování.

3. den

Dnes podnikneme výlet k jezeru LAGO DI LUGANO, ledovcovému jezeru obklopenému dvěma vrcholy hor. Ve Švýcarsku si prohlédneme čokoládovnu Alprose v Caslanu, kde samozřejmě ochutnáme sladkou pochoutku a neodoláme nákupům. V MELIDE navštívíme park Swissminiatur – Švýcarsko v miniaturách. Jde o jednu z největších a velmi často navštěvovaných atrakcí ve Švýcarsku. Návštěvníci zde mohou vidět více než 100 hlavních staveb významných nebo charakteristických pro Švýcarsko (ale i např. Milánský dóm) vymodelovaných v měřítku 1:25. Poté si v mondénním LUGANU odpočineme u dlouhé pobřežní promenády, která okouzlí každého návštěvníka. Nepřetržitá parková výsadba s mnoha subtropickými druhy rostlin a vzorně udržovanými květinovými záhony je ojedinělá. Odjedeme na ubytování.

4. den

Ráno přejedeme do oblasti LAGO DI COMO. Jezero Lago di Como patří k nejkrásnějším koutům Itálie i celých Alp. Dosahuje hloubky až 410 m a svou stísněností mezi horami připomíná norské fjordy. Po stráních jezera jsou rozesety malebné vesničky a voda se zde prohřívá na teploty blízké Středozemnímu moři. Přijedeme do letoviska BELLAGIO, které je pro svou scenérii považováno za nejkrásnější v Itálii. Milovníci fotografování si v Bellagiu přijdou na své. Je zde překrásný výhled na celé jezero a nad ním se tyčící vrcholky hor. Město láká turisty na historické centrum s bazilikou svatého Jiří a také rezidence filmových hvězd, jako jsou George Clooney a Brad Pitt. Z Bellagia se přesuneme do MILÁNA, slavného města obchodů, bank a módy, stejně tak jako sídlo slavné opery La Scala i fotbalových klubů AC a Inter Milán. Skutečným centrem města je náměstí Piazza del Duomo, na kterém stojí symbol města – katedrála Duomo. Milánský dóm je jednou z největších katedrál na světě a jeho stavba trvala pět set let. V okolí katedrály se nachází jak většina památek, tak většina těch nejluxusnějších milánských módních obchodů. Metropole se také může pochlubit několika skvělými galeriemi. Po prohlídce města ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

5. den

Po snídani vyrazíme k LAGO DI GARDA, největšímu italskému jezeru. Čeká nás úžasný pohled na zasněžené vrcholky hor od jižních břehů jezera a prohlídka půvabného městečka SIRMIONE se středověkým hradem Rocca Scaligeri. Historické centrum města se vyznačuje úzkými uličkami s kamennými zdmi a romantickými zákoutími. Přímo na břehu jezera Garda jsou známé a velmi populární Terme di Sirmione - lázně ze slavných římských časů. Odpoledne přejdeme do VERONY (památka UNESCO), města příběhu tragické lásky Romea a Julie. Ve starobylém centru se uchovalo množství antických i středověkých pamětihodností. Uvidíme proslulý římský amfiteátr z 1. století, třetí největší na světě, dnes využívaný k operním představením, půjdeme po stopách Julie Capuletové („rodný dům“ Julie se slavným balkónem), zaujme nás středověká atmosféra věží a paláců vládnoucího rodu Scaligerů , tržiště Piazza Erbe - srdce města, ale také skvost románské architektury - bazilika San Zeno Maggiore. Ve večerních hodinách odejdeme do ČR.

6. den

Návrat do Brna v ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 4× ubytování v hotelích ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

lodní plavby, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €, pobytové taxy.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 3 390 Kč, 4× večeře - 2 490 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING