Lázně s kapkou poznávání

od 3 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno, Břeclav, Kuřim, Tišnov,
strava Snídaně

Proč vybrat tento produkt

  • atraktivní program
  • návštěva Šoproně - maďarského Krumlova

Filtr

Anotace

jedinečná relaxace a procházky místy, kde se psala historie Maďarska

Trasa

KŐSZEG - BÜK - SZOMBATHELY - ŠOPROŇ

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, H

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Po cestě navštívíme KŐSZEG, snad jediné město na světě, kde zvon odbíjí nejen poledne, ale už v jedenáct hodin halasně připomíná vítězství nad Turky ze srpna roku 1532. Spatříme Jurisicsův hrad se čtyřmi rohovými věžemi, který byl postaven ve 13. století, dnešní podobu získal po požáru v roce 1777. V odpoledních hodinách přijedeme do lázní BÜK a zbytek dne strávíme relaxací. Lázně jsou jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších léčebných lázní v Evropě. Léčebné bazény mají teplotu vody 32–38 °C, plavecké 26–28 °C. Zdejší termální voda se využívá k léčbě nejrůznějších onemocnění pohybového ústrojí a zažívacích potíží. Využívané jsou tu nejen léčebné koupele, ale i pitné kúry. V komplexu je rozsáhlý saunový svět, kde najdeme saunu parní, infra, finskou, aromatickou, tepidárium (římské lázně) a sněhovou kabinu. Večer odjedeme na ubytováni.

2. den

Dnešní den budeme relaxovat v termálních lázních BÜK.

3. den

Po snídani zavítáme do nejstaršího města na území Maďarska a centra regionu Západní Zadunají SZOMBATHELY. Město bylo založené v r. 43 po Kr. a ze zisků plynoucích z Jantarové stezky, obchodní cesta, která tudy vedla, bylo postaveno přepychové město, o jehož nádheře svědčí dnes na dvou místech archeologické vykopávky. Učaruje nám krásné historické centrum, parky, neobyčejně příjemné zelené odpočinkové plochy v okolí jezírka s loďkami a např. největší barokní kostel v Maďarsku, biskupská dvouvěžová katedrála. Poté se přesuneme do ŠOPRONĚ – barokní perly Maďarska. Šoproň je nejen nejbohatším, ale i nejromantičtějším městem Maďarska. Kulturních památek jsou ve městě desítky, malebné je zejména neporušené středověké jádro města, avšak nejen díky nim je Šoproň vyhlášená. Svou slávu si získala také díky červenému vínu Kékfrankos (Modrá frankovka). Po prohlídce města se vydáme na cestu do ČR, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 2x ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do lázní, pobytovou taxu.

Příplatky

cestovní pojištění Uniqa, 1lůžkový pokoj - 1 390 Kč.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING