Lodí z Budapešti až do Dunajského ohybu

od 3 790
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Proč vybrat tento produkt

  • bez nočních přejezdů
  • plavba lodí v ceně

Filtr

Anotace

nekonečnými meandry evropského veletoku

Trasa

BUDAPEŠŤ - VYŠEHRAD - OSTŘIHOM - SZENTENDRE - AQUINCUM - SZÉCHENYI - GELLÉRT

Svozové trasy

B: pouze Olomouc, Přerov, Prostějov, Vyškov, D, E2, F, H

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. V BUDAPEŠTI (UNESCO) navštívíme tradiční secesní tržnici a výhodně zakoupíme místní speciality. Po obědě si budeme moci vychutnat šálek kávy na vyhlášené Váci Útca. Navštívíme baziliku sv. Štepána, dále se půjdeme podívat k největší funkční židovské synagoze na světě s unikátním židovským muzeem. Při panoramatické projížďce Budapeští uvidíme i Muzeum krásných umění, Dům umění i hrad Vajdahunyad s parkem Varosliget. Poté odjedeme na ubytování.

2. den

Po snídani nasedneme na loď a vydáme se na plavbu do romantické oblasti, které se říká Dunajský ohyb. Během několikahodinové plavby budeme obdivovat meandry Dunaje a z paluby lodi si vychutnáme atmosféru romantického Szentendere a vznešeného VYŠEHRADU. Po vylodění se projdeme k bývalé luxusní královské rezidenci významného renesančního krále Matyáše. Autobusem pojedeme dále podél Dunaje do posvátné OSTŘIHOMI. Zde navštívíme největší katedrálu v zemi. Cestou zpět zavítáme do SZENTENDRE. Romantické městečko inspirovalo ve své tvorbě řadu umělců. My si v labyrintu malebných uliček nakoupíme typické suvenýry. Večer se vrátíme na ubytování. Po setmění budeme mít možnost obdivovat nádherně nasvětlenou Budapešť z návrší u pevnosti GELLÉRT, odkud se nám rozevře pohádkový výhled na Budu i Pešť.

3. den

Po snídani se budeme věnovat královské čtvrti Buda, kde na nás budou čekat mnohá romantická zákoutí se dvěma symboly Budy – královskou rezidencí a Matyášovým chrámem. Další chvíle strávíme v římském městě AQUINCUM. Budeme se procházet ulicemi, obdivovat pozůstatky chrámů, obchodů, lázní a obytných domů v někdejším centru starověkého města. Odpoledne se necháme zlákat ke koupání – tentokrát v novobarokních léčivých SZÉCHENYIHO LÁZNÍCH. Jedny z největších termálních lázní v Evropě a zároveň přední budapešťské lázně se nachází přímo v Městském parku Városliget a jsou prvními léčebnými lázněmi v Pešti. Po odpočinku v lázních se vydáme na cestu zpět. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim.autobusem, 2× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2× snídani, plavbu lodí, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 12 000 HUF.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 900 Kč, 2x večeře - 700 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING