Filtr

Trasa

Feldkirch – Davos – Jakobshorn – Lüner See – Bartholomäberg – Sennigrat – Ischgl – Idjoch – Partenen - Silvretta - Grüneck – Zimba – Kristalberg – Lindau

Svozové trasy

A, B, D1, F1, H, J

1. den

Odjezd z Brna cca v 5 h. Kolem bavorské metropole Mnichova dorazíme do oblasti rakouského Montafonu, kde se večer ubytujeme v hotelu v údolí Montafonu, večeře.

2. den

Po snídani navštívíme historicky nejvýznamnější město Vorarlberska FELDKIRCH, které si dodnes dochovalo svůj středověký ráz. Odtud se vydáme přes Vaduz do Švýcarska a navštívíme nejvýše položené město v Evropě – DAVOS, malebně obklopený horskými velikány. Lanovkami vyjedeme na JAKOBSHORN (2 590 m) s výhledem na nedaleké vorarlberské výběžky (není v kartě). Návrat na ubytování, večeře.

3. den

Po snídani se vydáme do oblasti Dolního Montafonu. Lanovkou vyjedeme k LÜNNER SEE (1 979 m), odkud se nám naskytne dech tající pohled na alpské masívy rozprostírající se na rakousko-švýcarském pomezí (v kartě). Podnikneme túru kolem jezera, popř. můžeme posedět na jeho březích a vychutnávat poklidnou horskou atmosféru. Odpoledne přejedeme do BARTHOLOMÄBERGU, nazývaného sluneční terasou Montafonu, prohlédneme si barokní kostel s vyřezávaným oltářem z roku 1525. Odtud vyjedeme lanovkou na SENNIGRAT (2 300 m) s nezapomenutelnými pohledy do údolí (v kartě). Návrat na ubytování, večeře.

4. den

Po snídani nás bude očekávat jedno z nejhonosnějších rakouských středisek a významné centrum zimních sportů ISCHGL. Milovníci hor si na své přijdou při výjezdu lanovkou na IDJOCH (2 739 m) s nádhernými výhledy na alpské velikány na obou stranách hranice (v kartě). Malebným údolím Paznauntal se dostaneme do PARTENENU, kde si budeme moci vyzkoušet svoji kondici na nejdelším schodišti v Evropě čítajícím 4000 schodů. Projdeme se po hrázi Vermuntské nádrže a poté se dokonale vybudovanou horskou silnicí vedoucí do grandiózní alpské oblasti, kde skály a firn souzní v optické harmonii snad jako nikde jinde v Alpách, vydáme ke „stříbrnému“ jezeru SILVRETTA. Zájemci se mohou projet lodí po jezeře (není v kartě), kde nás bude obklopovat na 74 vrcholů nad hranicí 3 000 m, kterým vévodí nejvyšší hora Vorarlberska Piz Buin (3 312 m). Návrat na ubytování, večeře.

5. den

Po snídani pojedeme do blízkého Latschau, abychom se od jezera Staubeken nechali vyvézt lanovkou Golmerbahn (v kartě) na GRÜNECK (1 893 m) k nádherné panoramatické vyhlídce na Verwallský masív s obzvláště strhujícími formacemi Drei Türmen, Sulzfluh a Drusenfluh. Po krátké procházce se před námi objeví ZIMBA – tzv. Matterhorn Vorarlberska. Při cestě do údolí mohou zájemci vyzkoušet první Vorarlberskou horskou dráhu „Alpin-coaster“ vedoucí 2,6 km z Latschau do Vandansu (není v kartě). Po poledni se projedeme Silbertalským údolím vonícím divokou romantikou a ze stejnojmenné vesnice vyjedeme lanovkou pod KRISTALBERG (1 443 m), kde stojí nejstarší gotický Boží stánek v celém Montafonu – kostelík sv. Agáty (v kartě). Odpoledne nás čeká odpočinek a relaxace v areálu Aquarena v St. Gallenkirchu (v kartě), v komplexu vodních radovánek uzpůsobeného do každého počasí. Návrat na ubytování, večeře.

6. den

Po snídani se vypravíme malebnou vorarlberskou krajinou k německým hranicím. V oblasti Bodamského jezera si uděláme krátkou zastávku v LINDAU se starobylým jádrem, kde budeme mít možnost seznámit se s typickou „lindauerskou“ architekturou i symbolem města bavorským lvem. Příjezd do Brna v nočních hodinách. Zájezd je organizován ve spolupráci s CK TRAVEL 2002.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, poplatky za výjezd horskými silnicemi, 5× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích s vl. příslušenstvím, 5× polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pojištění storna a LV viz s. 1 katalogu, lístky na lanovky, vyhlídkovou plavbu a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 15 €, 40 CHF.

Příplatky

3denní Montafon-Silvretta karta - zahrnuje všechny uvedené lanovky a koupání 3.–5. den programu, pojištění A, B, C.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING