Východní Tyrolsko

od 9 190
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • bez nočních přejezdů

Filtr

Anotace

země ostrých horských štítů, divokých řek a romantických údolí

Svozové trasy

B: pouze Olomouc, Přerov, Prostějov, Vyškov, D, F

1. den

Z Brna vyjedeme v ranních hodinách. Odpoledne se ubytujeme v malebné horské vesnici v údolí Lesachtal. Před večeří budeme mít možnost projít se do starého centra nebo relaxovat a využívat wellness. 

2. den

Po snídani pojedeme do LIENZE. Gondolovou lanovkou (v kartě) vyjedeme na ZETTERSFELD (1 812 m) (v kartě), čtyř sedačkovou lanovkou budeme moci pokračovat až do výšky 2 278 m na Steinermandl (v kartě). Zettersfeld je vynikajícím východiskem k řadě túr v národním parku Vysoké Taury. Lienz je město plné pamětihodností a kulturních nabídek, milovníci vlaků si na své přijdou v Muzeu železnice (v kartě). Po poledni se otevírá také víkendový trh, kde nakoupíme místní produkty. Před odjezdem z Lienze vyjedeme ještě na MOOSALM (1 000 m), kde se nachází jedna z nejdelších letních bobových drah v Alpách (2,7 km, cca 10 €), kterou můžeme sjet do údolí. V podvečer se vrátíme do hotelu.

3. den

Po snídani zamíříme do Parku divočiny – ASSLING PARK (v kartě). Během 1,5 hodinové procházky parkem budeme potkávat mnohá divoká zvířata. Poté přejedeme do oblasti Glocknerských Alp. Z Kals am Grossglockner vyjedeme lanovkou (v kartě) na vyhlídkovou plošinu Adler Lounge do výšky 2.621 m. Za dobré viditelnosti spatříme více než 60 vrcholů, které jsou vyšší než 3 000 m. Po návratu do Obertilliachu se ještě projdeme do starého centra a prohlédneme si MUZEUM VOZŮ A VENKOVA (v kartě). 

4. den

Po snídani se s Obertilliachem rozloučíme „letem“ 10 místnou gondolou GOLZENTIPP(v kartě). Naším posledním cílem bude městečko DÖLSACH. Navštívíme jediné římské město nacházející se v oblasti dnešní spolkové země Tyrolsko, AGUNTUM (v kartě). Poté již odjedeme do ČR, návrat do Brna v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 3× ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 3× polopenzi, neomezený vstup do hotelového wellness, služby původce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

3denní karta Osttirol's Glockner-Dolomiten cca 49 €, děti 6-14 let cca 25 € (zahrnuje lanovky, vstupy 2. – 4. den), pobytovou taxu.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 500 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

maximální sleva 5%

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 06:00, předpokládaný příjezd do Brna 20:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem. Zájezd je pořádán ve spolupráci s partnerskou ck.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING