Filtr

Anotace

země ostrých horských štítů, divokých řek a romantických údolí

Trasa

LIENZ - ZETTERSFELD - STEINERMANDL - MOOSALM - ASSLING PARK - MATREIER GOLDRIED - MUZEUM VOZŮ A VENKOVA - GOLZENTIPP - DÖLSACH - AGUNTUM

Svozové trasy

B: pouze Olomouc, Přerov, Prostějov, Vyškov, D, F

1. den

Z Brna vyjedeme v ranních hodinách. Odpoledne se ubytujeme v malebné horské vesnici v údolí Lesachtal. Před večeří budeme mít možnost projít se do starého centra nebo relaxovat a využívat wellness. 

2. den

Po snídani pojedeme do LIENZE. Gondolovou lanovkou (v kartě) vyjedeme na ZETTERSFELD (1 812 m) (v kartě), čtyř sedačkovou lanovkou budeme moci pokračovat až do výšky 2 278 m na Steinermandl (v kartě). Zettersfeld je vynikajícím východiskem k řadě túr v národním parku Vysoké Taury. Lienz je město plné pamětihodností a kulturních nabídek, milovníci vlaků si na své přijdou v Muzeu železnice (v kartě). Po poledni se otevírá také víkendový trh, kde nakoupíme místní produkty. Před odjezdem z Lienze vyjedeme ještě na MOOSALM (1 000 m), kde se nachází jedna z nejdelších letních bobových drah v Alpách (2,7 km, cca 10 €), kterou můžeme sjet do údolí. V podvečer se vrátíme do hotelu.

3. den

Po snídani zamíříme do Parku divočiny – ASSLING PARK (v kartě). Během 1,5 hodinové procházky parkem budeme potkávat mnohá divoká zvířata. Poté přejedeme do oblasti Glocknerských Alp. Vyjedeme lanovkou MATREIER GOLDRIED (v kartě) na vyhlídkovou plošinu Adler Lounge do výšky 2 621 m. Za dobré viditelnosti spatříme více než 60 vrcholů, které jsou vyšší než 3 000 m. Po návratu do Obertilliachu se ještě projdeme do starého centra a prohlédneme si MUZEUM VOZŮ A VENKOVA (v kartě). 

4. den

Po snídani se s Obertilliachem rozloučíme „letem“ 10 místnou gondolou GOLZENTIPP(v kartě). Naším posledním cílem bude městečko DÖLSACH. Navštívíme jediné římské město nacházející se v oblasti dnešní spolkové země Tyrolsko, AGUNTUM (v kartě). Poté již odjedeme do ČR, návrat do Brna v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 3× ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 3× polopenzi, neomezený vstup do hotelového wellness, služby původce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

3denní karta Osttirol's Glockner-Dolomiten cca 46 €, děti 6-14 let cca 23 € (zahrnuje lanovky, vstupy 2. – 4. den), pobytovou taxu.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 500 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

maximální sleva 5%

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 06:00, předpokládaný příjezd do Brna 20:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING