Filtr

Anotace

exluzivně nejen za vínem do tří zemí

Trasa

FREIBURG - MULHOUSE - BASILEJ - ST. URSANNE - BIEL - COLMAR - EGUISHEIM - PILATUS - LUZERN

1. den

V brzkých ranních hodinách odjedeme z Brna. Odpoledne navštívíme Freiburg, bránu Černého lesa. Projdeme se malebnými starobylými ulicemi, navštívíme Dóm vystavěný ve stylu francouzské gotiky na náměstí Munsterplatz s domy z různých epoch od gotiky po rokoko. Dozvíme se také, k čemu sloužily strouhy, které lemují uličky a sbírají přebytečnou vodu. Večer se ubytujeme v nejjižnějším městě Alsaska, nedaleko hranice se Švýcarskem. Náš hotel 3* se nachází v pěší vzdálenosti historického centra Mulhouse.

2. den

Po snídani pojedeme do švýcarské vinařské oblasti Baselland, kde také navštívíme místní vinařství a ochutnáme švýcarská vína z této oblasti. Po příjezdu do Basileje se vydáme na procházku kouzelným historickým centrem, tzv. „Velkou Basilejí“ ležící na levém břehu Rýna. Na náměstí Marktplatz si prohlédneme radnici s nádvořím postaveným ve stylu burgundské gotiky, uvidíme Rybí trh, budovu univerzity, historické cechovní domy a labyrintem starobylých uliček se propleteme k dominantě Basileje – k Dómu z červeného pískovce, jehož nejstarší část pochází z 9. stol. Do „Malé Basileje“ můžeme přeplout malým trajektem přes Rýn a projít se po nábřežní promenádě. Po návratu do Mulhouse budeme mít možnost navštívit muzeum automobilů, jedno z nejslavnějších na světě s kolekcí Bugatti, Rolls Royce a dalších automobilů od nejstarších po ty zcela moderní, ale můžeme si i vyzkoušet „na vlastní kůži“, jaké to je Formuli 1 řídit. Zbytek dne budeme mít osobní volno k procházkám v historickém centru, kde se také nachází restaurace s vynikající alsaskou kuchyní a místními víny. Nocleh.

3. den

Po snídani vyjedeme do oblasti Jura – oblasti tří jezer v západní části Švýcarska. Malebnou krajinou klikatícími se silničkami přijedeme k pitoresknímu středověkému městečku St. Ursanne (UNESCO), kde si necháme volno na oběd u řeky, která je vyhledávána především rybáři. V nedaleké sýrárně se dozvíme o výrobě místního sýra s netypickým názvem Hlava mnicha a také ho zde ochutnáme. V městečku Biel (UNESCO), metropoli švýcarského hodinářství, se můžeme podívat do muzea hodinek. Jelikož jsme ale v jezerní oblasti tří jezer Bieler, Neuchatel a Murten, spatříme také maličký ostrov sv. Petra, kde žil Jean-Jacques Rousseau. Poté již pojedeme na ochutnávku vín do vinařství ve vesničce Twan nad jezerem Biel. Po ochutnávce pro nás bude připravena večeře s grilovaným masem. Návrat do hotelu v Mulhouse.

4. den

Tento den věnujeme alsaské vinné stezce. S tradiční alsaskou vesničkou se 73 tradičními domy se seznámíme v alsaském ekomuzeu, kde se přeneseme do běžného života v Alsasku na začátku 20. století. Poté pojedeme kolem vinic, slunečných svahů s vinnou révou, budeme projíždět kouzelnými vesničkami s hrázděnými domky a záplavou květin. V Colmaru, v nejzachovalejším městě Alsaska, se projdeme čtvrtí nazývanou „Malé Benátky“. Budeme mít čas vychutnat atmosféru tohoto kouzelného alsaského města, popřípadě se i projet na lodičkách po kanálu. Odpoledne se zastavíme na ochutnávku vín v romantickém městečku Eguisheim obehnaném historickými hradbami. V tomto městečku také povečeříme. Návrat do hotelu.

5. den

Po snídani odjedeme do Kriens, abychom využili „zlatý lístek“ (cca 90 CHF). Nejprve vyjedeme kabinovou lanovkou a poté nově zbudovanou visutou lanovkou Dragon Ride na Dračí horu Pilatus, kde se nám ve výšce 2 100 m rozevřou neuvěřitelné výhledy na Luzernské jezero, švýcarské Alpy až k Černému lesu a pohoří Jura. Po možnosti občerstvení v místní restauraci a krátkých vycházek sjedeme nejpříkřejší ozubnicovou dráhou na světě s nádhernými výhledy na jezero do Alpnachstadt, odkud lodí poplujeme do města Luzern. Prohlédneme si jeho malebné centrum se slavným Kapličkovým mostem, které je na seznamu UNESCO. Budeme mít také volno k procházkám po jezerní promenádě. Večer odjedeme do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v brzkých ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 4x ubytování ve 2lůžkových pokojích, 4x snídani, 1x večeři, 1x ochutnávka vín v Alsasku, 1x ochutnávka vín v Basellandu, 1x ochutnávka vín s večeří u jezera Biel.

Cena nezahrnuje

Vstupy do navštívených objektů - doporučená částka cca 30 € + 20 CHF.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 2 900 Kč, pojištění Uniqa.

Poznámka

Zájezd je pořádán ve spolupráci s partnerskou ck.

Rozloha

Švýcarsko je země v alpském regionu a rozkládá se na ploše necelých 41 300 km2. Jedná se o federaci, která je rozdělena do 26 kantonů. Hlavním městem je Bern.

Obyvatelstvo

Švýcarská konfederace má 7,4 milionu obyvatel, z toho přibližně 1/5 tvoří cizinci. Zajímavé je, že země se člení na tři jazykové regiony. Na severu, východě a ve středu Švýcarska převládá němčina, na západě se hovoří francouzsky a na jihu italsky. V menších oblastech na východě je hlavním jazykem i rétorománština. Všechny tyto jazyky jsou ve Švýcarsku úřední. Zákonem je tedy zaručené právo komunikovat se spolkovými úřady v jakémkoliv z těchto jazyků.

Historie

Přibližně od roku 500 př. Kr. se na území dnešního Švýcarska začaly usazovat dva národy – Rétové a Helvetiové. Později byla tato oblast přičlěněna k Římské říši. Dále byla napadána germánskými kmeny, Burgundy či Franky. Poté náležely země do Svaté říše římské, vliv této říše však v 11. století postupně upadal a do popředí se dostávají Habsburkové. V roce 1291 vytvořili svobodní rolníci spojením tří kantonů "Věčný spolek", který byl namířen proti nadvládě Habsburků. Od této chvíle se začaly psát dějiny dnešního Švýcarska.

Ve 14. století se postupně připojovaly ke spolku další kantony. Habsburkové utrpěli četné porážky a v roce 1499 si kantony vybojovaly nezávislost. Švýcarsko zisk nezávislosti podnítil k expanzivní politice a získalo tak Lombardii, Locarno a další. I přes věhlasnou udatnost svých vojáků utrpělo Švýcarsko v v 16. století porážku a rozhodlo se přiklonit k vojenské neutralitě. I přesto počet kantonů narostl až na třináct.

V čele náboženské reformace stáli ve Švýcarsku Kalvín či Ulrich Zwingli. Navzdory náboženským rozporům zůstalo Švýcarsko politicky jednotné. Švýcarsko se v 17. století nezúčastnilo ani 30. leté války, což vedlo k obrovskému hospodářskému růstu. Uprchlíci ze sousedních zemí přinesli do Švýcarska např. výrobu hodin či inovaci textilního průmyslu. V době Francouzské revoluce vtrhl Napoleon do Švýcarska, a to se na krátkou dobu přeformovalo v Helvétskou republiku. Po pádu Napoleona byla konfederace obnovena. V 19. století se opakují náboženské nepokoje a sedm katolických kantonů bojuje v občanské válce proti protestantským. Katolíci prohrávají a v r. 1847 je sepsána ústava. Bern byl ustanoven hlavním městem a byla vytvořena centrální vláda.

Během 1. světové války zůstalo Švýcarsko neutrální a po jejím skončení se stalo členem Společnosti národů. Na počátku 2. světové války bylo zcela obklíčeno nacistickými nebo okupovanými zeměmi a okupace nacisty se zdála nevyhnutelná. Nakonec zůstalo Švýcarsko neutrální a sehrálo ve válce důležitou roli. Ve Švýcarských bankách byly zakládány anonymní účty pro movité Židy, banky také poskytovaly finanční prostředky pro nacistické země. Země se v roce 2002 členem OSN a dodnes odmítá členství v EU, pod vidinou zachování své neutrality.

Přírodní podmínky

Švýcarsko se nachází v mírném pásmu, nebývají zde zvykem extrémní teploty nebo extrémní vlhkost v létě ani v zimě. Velkou část území tvoří Alpy, v nichž panuje vysokohorské podnebí. Lze tady provozovat zimní sporty již od listopadu až do dubna.

Měna

Oficiální měnou Švýcarska je švýcarský frank (CHF), jehož kurz je přibližne 26,80 Kč / 1 CHF.

Turistické zajímavosti

Tato prosperující a bohatá země láká na nejrůznější turistické oblasti. Jednou z hlavních jsou jistě Švýcarské Alpy. Stále platí, že Šýcarské Alpy jsou pro turisty jedny z nejnákladnějších. Přesto si získávají stále větší oblibu. Švýcarsko je známé pro svou krásnou přírodu. Můžete ho navštívit jak v zimě, tak i v létě. V zimě si jistě přijde na své každý milovních zimních sportů a v létě turistům přijdou vhod průzračná jezera.

K typické švýcarské chloubě patří věhlasné železnice, tunely a viadukty. Země je protkána sítí úzkokolejek, a to včetně zubaček na těch nejstrmějších svazích. Na Švýcarskou kulturu mělo vliv mnoho okolních národů, přesto je švýcarská venkovská kultura velmi svébytná. V kontrastu s venkovem jsou kosmopolitní města jako Bern, Curych, Lausanne, Lucern, Basilej a další. Navštivte tuto zemi, obdivovanou pro její krásnou přírodu.

TEST RATING