Filtr

Charakteristika

dvoupatrový apartmánový dům se nachází hned vedle informačního centra, asi 300 m od centra oblíbeného letoviska Bašky, která návštěvníkům nabízí širokou paletu kulturního a společenského vyžití. Doporučujeme pro výhodný poměr kvality, služeb, přírody, čistoty moře a polohy.

Ubytování

Mono 2 – studio se dvěma lůžky a kuchyňským koutem, vlastní sociální příslušenství, TV, klimatizace, balkon nebo terasa s posezením, přízemí a první patro.
Trilo* 4 – dvě samostatné dvoulůžkové ložnice, kuchyňský kout, vlastní sociální příslušenství, TV, klimatizace, terasa s posezením, přízemí. Trilo *4 je dispozičně vhodné pro 2 dospělé a 2 děti.
Trilo 4+1 – dvě samostatné dvoulůžkové ložnice, prostorný obývací pokoj s rozkládací pohovkou a kuchyňským koutem, vlastní sociální příslušenství, TV, klimatizace, balkon, nachází se v 1. a ve 2. patře.

Stravování

  • vlastní, možnost přiobjednání večeří či polopenze v nedalekém příjemném penzionu Burin. Strava je servírovaná, při větším počtu osob jsou večeře výběrem ze 3 menu.

Vybavenost

  • parkování u domu
  • Wi-Fi 
  • klimatizace v ceně ubytování

Pláž

  • 350 m, krásná oblázková s pozvolným vstupem do moře, dlouhá 2 km
  • bar, za příplatek sprchy, slunečníky a lehátka
  • městská pláž byla pro svoje kvality oceněna tzv. Modrou vlajkou

Nástup na ubytování

  • sobota od 14 h

Cena zahrnuje

ubytování 7 nocí/os., pobytovou taxu, parkování, spotřebu energie, vody, ložní prádlo, pojištění proti úpadku a insolvenci CK.

Fakultativní příplatky hrazené na místě

pes 6 €/noc (na vyžádání a po potvrzení CK), klimatizace v období do 30/6 a od 25/8 za 6 €/noc.

Příplatky

polopenze 2 990 Kč/os., polopenze dítě od 5 do 12 let 1 490 Kč/os., večeře 2 090 Kč/os., večeře dítě od 5 do 12 let 1 050 Kč/os.,dítě do 3 let bez nároku na lůžko 990 Kč/7 nocí, cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

dítě do 12 let na pevném lůžku 300 Kč/os., dítě 12–18 let na pevném lůžku 150 Kč/os. Děti do 5 let stravování ZDARMA

Poznámka

GPS: 44.971768,14.75076

Informace o letovisku

Panenská příroda, členité pobřeží se stovkami ostrovů a ostrůvků, omývaných průzračným Jadranským mořem, osobitá atmosféra starých venkovských sídel, široká nabídka ubytování v hotelích i apartmánech dle přání návštěvníků.
V naší nabídce najdete jak pobytové zájezdy do Chorvatska autobusovou dopravou, tak i ubytování v Chorvatsku pro individuální klienty cestující vlastní dopravou.
Vybírejte dovolenou v Chorvatsku pro celou rodinu v těchto oblastech: Dalmácie, Istrie, Kvarner, Makarská riviéra, ostov Pag, ostrov Rab, ostrov Hvar, ostrov Krk, ostrov Šolta.

Rozloha

Chorvatská republika se rozprostírá na jihovýchodě Evropy, přibližně na 56 500 km2, rozloha teritoriálního moře je 31 067 km2. Chorvatsko má se svými více než 1000 ostrovy a ostrůvky třetí nejčlenitějčí pobřeží v Evropě (hned za Norskem a Řeckem). Hlavním městem je Záhřeb.

Obyvatelstvo

V Chorvatsku žije kolem 4,5 milionů obyvatel. Většinu obyvatel představují Chorvaté, kteří jsou doplněni národnostními menšinami. Z těch nejpočetnějších jsou to Srbové, Bosňané, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové a Albánci.

Historie

Za první známé obyvatele Chorvatska jsou považovány ilyrské kmeny. Ilyry následovali Řekové, Římané, až se zde usadili slovanští Chorvaté. Ti položili základ dnešnímu chorvatskému obyvatelstvu. V zemi vládla dynastie Trpimírovců a prvním chorvatským králem se stal v 10. století Tomislav. Chorvatsko bylo stále ohrožováno Byzantskou říší, později i Bulhary, jejichž výpady muselo stále odrážet. Další staletí bylo Chorvatsko ohrožováno hlavně Uhry. Ti se dokonce snažili na královský trůn dosazovat své panovníky. Když později vliv Uher pominul, ke slovu se dostala Byzanc a Benátky, které si činily nároky na chorvatská území.

V 15. století se největším nepřítelem Uher a Chorvatska stali Turci, kteří velkou část Chorvatska vyplenili. Po bitvě u Moháče (r. 1526) získali Turci dokonce celou Slavonii. V 16. století se tak stát zmenšil asi na třetinu své původní rozlohy. Až v 17. století byli Turci poraženi v bitvě u Vídně. Pro Chorvatsko to ale neznamenalo nezávislost, nýbrž období tuhého absolutismu, v čele s habsburským králem.

V 19. století sílí myšlenky Chorvatů o nezávislosti na Rakousku – Uhersku. Po revolučních letech byla Chorvatsku uznána autonomie. Chorvati ale stále bojovali za úplnou nezávislost, a to v podstatě až do 1. světové války. Po rozpadu Rakouska – Uherska bylo vytvořeno Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Později se stát přejmenoval na Království Jugoslávie, v jehož rámci si Chorvatsko vybudovalo částečnou nezávislost. Po 2. světové válce je Chorvatsko republikou v rámci Federativní lidové, později Socialistické federativní republiky Jugoslávie. V jejím čele stál Josip Broz Tito. Po jeho smrti se ale ukázalo, že soužití tolika různorodých národů, etnik a náboženství nebude klidné a postupně docházelo ke snahám o samostatnost. V roce 1991 vyhlásilo Chorvatsko a Slovinsko na Jugoslávii nezávislost. Tento čin způsobil válečné konflikty, které trvaly až do roku 1995. Dnes je Chorvatská republika stabilní zemí s rozvíjející se ekonomikou. Chorvatsko usiluje o vstup do EU, který by se mohl uskutečnit v roce 2009.

Přírodní podmínky

Na Jaderském přímoří vládne příjemné středozemní klima s vysokým počtem slunečných dnů. Jsou zde horká a suchá léta, mírné a vlhké zimy. Ve vnitrozemí naopak převládá kontinetální mírné klima. Počasí v Chorvatsku je částečně ovlivněno větry, které se rychle mění. Nejznámějším je bóra (chladný vítr z vnitrozemí), dále jugo (horký vítr vanoucí z Afriky) nebo mistrál (ten většinou přináší krásné počasí).

Měna

Oficiální měnou Chorvatské republiky je kuna. Aktuální kurz se pohybuje kolem necelých 3,5 Kč / 1 HRK.

Turistické zajímavosti

Při vyřknutí slova Chorvatsko se asi každému vybaví nádherné oblázkové nebo skalnaté pláže a plážičky, které lákají každoročně turisty z celé Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Pobřeží lemuje více než tisíc ostrůvků, z nichž je spousta neobydlených a mohou se tak pochlubit skoro až panenskou přírodou. Přesto se do Chorvatska nejezdí jen kvůli letní dovolené u moře.

Chorvatsko se může pyšnit několika národními parky (Plitvická jezera, Krka, Kornati), jejichž návštěva opravdu stojí za to. Také návštěva historických chorvatským měst (Záhřeb, Zadar, Split, Rijeka, Dubrovník a další) je jistě pěkným zážitkem. Kamenné stavby z dávných dob dýchají historií. Můžete také narazit na rybářské vesničky, ve kterých máte pocit, že se zastavil čas. Místní Vás jistě rádi pohostí některou z mořských specialit a na zapití Vám nabídnou pálenku Rakiju. Přijeďte do této země a poznejte pohostinnost jejích obyvatel.

Gastronomie

Chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití.

Mezi nejznámější chorvatská jídla patří:
pašticada – dušený pokrm z hovězího masa, dále pak žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.
Typická je i sušená šunka (dalmatinski pršut). Syrová šunka, která se suší na vzduchu a pak udí, skutečně nechybí v žádné restauraci a podává se většinou s ovčím sýrem (paški sir) a olivami. Stejně jako u nás i Chorvatsko má svoje regionální speciality.

K nejznámějším polévkám bezesporu patří mineštra – polévka „co dům dá“. Je to silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádné porce kukuřice. Do zimní verze (jota) se dává hlávkové zelí. Podobá se italské polévce minestrone. Je to polévka vegetariánská, ale přidá-li se maso, slouží i ostatním. Obligátní přísadu tvoří „pešt“ (v Dalmácii zvaný sječak), což je drobně nasekaná slanina, promíchaná s česnekem a petrželkou.

Ovšem to nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát, jsou rybí speciality. Čerstvé krevety, před hodinou vylovené, nyní lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu čerstvé víno, jako aperitiv podomácku pálená rakije a čerstvě napečené nadýchané běloučké bagety – možná právě takhle se hoduje v ráji. I když jídel po nichž se olizují i labužníci, je v téhle zemi víc. Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Zkuste zajít do malých rodinných podniků (gostinice nebo konoby), kterých je v Chorvatsku spousta. Právě ty mívají na jídelním lístku skutečné speciality připravené tradičním způsobem, doplněné nabídkou vín od místních vinařů.

Mapa polohy hotelu

TEST RATING