Barokní srdce Čech a Moravy

od 5 290
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Filtr

Svozové trasy

A, Velká Bíteš, Velké Meziříčí

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO. Nejprve zavítáme ke ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU a navštívíme slavné poutní místo - kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je národní kulturní památkou. Toto vrcholné dílo bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky Unesco. Kostel byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla. Poté se zastavíme na prohlídku unikátního díla vrcholné a pozdně gotické architektury – chrámu svaté Barbory v KUTNÉ HOŘE, který je spolu s historickým jádrem města zapsaný na seznamu památek Unesco. Na závěr dne zavítáme na zámek KARLOVA KORUNA (Unesco), který je považován za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Nezvyklé jméno propůjčil reprezentačnímu sídlu rodu Kinských originální půdorys, připomínající tvar královské koruny. Plány na zámek zpracoval opět Jan Santini Aichel. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Po snídani se vypravíme do HOLAŠOVIC – jejichž fenoménem je selské baroko (Unesco). Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Právě Holašovice jsou nejreprezentativnějším a nejzachovalejším příkladem této pozoruhodně vyspělé tradiční lidové stavební tvorby a jejich současná podoba dokumentuje vzhled typické jihočeské obce z doby kolem poloviny 19. století s výrazným geniem loci. Následně navštívíme státní hrad a zámek ČESKÝ KRUMLOV (Unesco), který je dominantou města. Po Pražském hradu se jedná o druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice. Areál zámku Český Krumlov byl v roce 1989 vyhlášen národní kulturní památkou a o tři roky později byl celý historický komplex zapsán na seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Dnes ještě zavítáme k baroknímu skvostu Vysočiny – do JAROMEŘIC NAD ROKYTNOU. Barokní zámek se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století. U zámku vznikla francouzská zahrada, která za řekou Rokytnou přechází v anglický park. Ten je volně přístupný veřejnosti. Využívá se ke konání různých kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Také v zámecké expozici najdeme, mimo jiné dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým hudebním životem. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

3. den

Po snídani se vydáme do OLOMOUCE. Navštívíme baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Ten je cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry. Pro svůj půvab se mnoho párů rozhoduje říci si své definitivní "ano" právě zde. Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice. V centru Olomouce spatříme barokní 35 m vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, který je nejvelkolepější a nejvyšší stavbou svého druhu v České republice. Poté navštívíme město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – KROMĚŘÍŽ. Nevynecháme prohlídku arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek Unesco. Právě v jeho interiérech se natáčel Formanův film Amadeus. Prohlídka kroměřížského zámku by nebyla úplná bez návštěvy zahrad. Ta první, Podzámeckou, přiléhá přímo k zámku a během staletí se proměnila v anglický park se vzácnými dřevinami, několika drobnými stavbami, rybníky a zookoutkem. Druhou zahradou je Květná (Unesco), jejíž dominantou je 244 m dlouhá kolonáda se sochami antických božstev a půvabnou akustickou hříčkou – pokud na jednom konci galerie promluvíte směrem do zdi, klenby váš hlas přenesou na opačný konec kolonády. V Květné zahradě nechybí ani palmový skleník, pečlivě zastřižené stromy a keře, dvě bludiště a složitý vodovodní systém, který napájí rybníčky, kašny a jezírka. V pozdních odpoledních hodinách se vydáme na cestu zpět, příjezd do Brna je ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 2× ubytování v hotelu/penzionu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 800 Kč

Příplatky

1lůžkový pokoj – 1 290 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

TEST RATING