Do srdce Jizerských hor

od 6 111
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze
Náš tip

Proč vybrat tento produkt

  • polopenze v ceně

Filtr

Trasa

MUZEUM AUTO ŠKODA MLADÁ BOLESLAV - HARRACHOV - MUMLAVSKÝ VODOPÁD - KOŘENOV - ŠTĚPÁNKA - VODOPÁDY JEDLOVÉ - TANVALDSKÝ ŠPIČÁK - JOSEFŮV DŮL - LÁZNĚ LIBVERDA - FRÝDLANT - JIZERSKOHORSKÉ BUČINY - OLDŘICHOV V HÁJÍCH - SOUŠ - JIZERKA - SAFÍROVÝ POTOK - PROTRŽENÁ PŘEHRADA - BENÁTKY NAD JIZEROU

Svozové trasy

A, E, E1

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Po cestě se zastavíme na prohlídku muzea značky ŠKODY AUTO V MLADÉ BOLESLAVI. Závod Škoda Auto se pyšní více než stoletou tradicí. Čeká nás prohlídka muzea, kde uslyšíme odborný výklad a ponoříme se do příběhu slavné automobilky od jejích počátků, kdy s výrobou začali pánové Laurin a Klement. Poté nahlédneme do depozitáře prototypů a k dispozici nám také budou interaktivní stanice, kde lze procházet svět Škoda až do budoucnosti mobility. Následně přejedeme do západních Krkonoš, kde si prohlédneme zdejší centrum, HARRACHOV. Navštívíme Harrachovskou sklárnu a po krátké procházce městem proslaveným skokanskými můstky si vyjdeme k MUMLAVSKÝM VODOPÁDŮM. Dravá řeka Mumlava vytváří v Mumlavském dole vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Zajímavostí jsou obří hrnce a kotle, zvané čertova oka, které dravý proud Mumlavy vymlel v žulových stupních. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Po snídani začneme program dnešního dne objevováním obce KOŘENOV, největší horské obce u nás. Rozkládá se po obou březích Kořenovského potoka a v centru obce stojí zdaleka viditelný symbol této oblasti – osmiboká tesařovská kaple s bělostnými zdmi. Technickou raritou je jediná ozubnicová železnice v Čechách vedoucí z Kořenova do Dolního Polubného. Následně navštívíme novogotickou rozhlednu ŠTĚPÁNKA, která je nejstarší rozhlednou Jizerských hor a stojí na vrcholu Hvězda. Výhled z rozhledny je opravdu krásný – za pěkného počasí můžeme spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory. Následně podnikneme z JOSEFOVA DOLU pěší okruh kolem Červených vodopádů na Skalní vyhlídku a přes vodopády Jedlové a Pekelný vodopád zpět do Josefova dolu. VODOPÁDY JEDLOVÉ patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 m a při průtoku 200 l za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil. Na závěr dnešního dne si vyjedeme lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou k rozhledně na vrcholu Špičáku. Rozhledna TANVALDSKÝ ŠPIČÁK byla otevřena v roce 1909. Samotná věž je vysoká 18 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 14 m. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je však nádherný kruhový výhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Po snídani vyrazíme do LÁZNÍ LIBVERDA, které se nacházejí v malebné kotlině v podhůří severního úpatí Jizerských hor mezi Hejnicemi a Novým Městem pod Smrkem. Místní minerální pramen s léčivými účinky je známý již od středověku. V lázních si prohlédneme kolonádu i klasicistní a empírové lázeňské pavilony, ale skutečným symbolem Lázní Libverda je unikátní výletní restaurace Obří sud, budova ve tvaru ležícího sudu. Je 11 m vysoká, 14 m dlouhá a 10 m široká a návštěvníky lázní vítá od roku 1931. Po prohlídce města zavítáme na jedinečný hrad a zámek FRÝDLANT. Jde o středověký hrad a renesanční zámek, který se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Tento rozlehlý a architektonicky pestrý komplex patří k nejvýznamnějším památkám v Česku. Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století. Po prohlídce Frýdlantu zamíříme k JIZERSKOHORSKÝM BUČINÁM, které se staly první přírodní památkou v Česku zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO. K ozdobám Jizerskohorských bučin patří žulová skaliska vymodelovaná přírodními silami do roztodivných tvarů. V okolí OLDŘICHOVA V HÁJÍCH započneme naši trasu a půjdeme po naučné stezce až k nakupenině balvanů zvané Skalní hrad. Stával tu prý strážní hrádek, později zde přebývali loupežníci přepadávající pocestné směřující k Frýdlantu. Z vrcholu skály se otevírá pěkný výhled na Frýdlantský zámek a přilehlou část Jizerských hor. Od rozcestí Hřebenový buk s kovovým křížem vystoupáme na vrchol Oldřichovského Špičáku. Při výstupu ve skalních průrvách nám budou napomáhat železná stupadla a kovové žebříky s úchytnými řetězy. Po této úchvatné podívané se krátce zastavíme u vodní nádrže SOUŠ a poté přijedeme na ubytování. Soušská přehrada byla postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. V roce 1974 tu byla vybudována úpravna vody a nádrž nyní slouží jako zásobárna pitné vody pro Jablonecko a Tanvaldsko. Koupání a rybolov jsou tu proto zakázány a okolí je přísně chráněno.

4. den

Dnes budeme objevovat sklářskou osadu JIZERKA, která se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec. Tato malebná osada Jizerka se choulí na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. Osadou protéká stejnojmenný potok a také SAFÍROVÝ POTOK, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů. Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery a my se budeme dopoledne touto překrásnou krajinou toulat. Po cestě zpět domů navštívíme zámek v BENÁTKÁCH NAD JIZEROU. Tento renesanční skvost vévodí celému městečku. Na zámku pracoval slavný dánský hvězdář Tycho Brahe a žil zde i např. Bedřich Smetana. Tycho de Brahe zde prováděl různá měření a pozorování, začal zde budovat observatoř, a také se tu setkal s Janem Keplerem, spolupracovníkem i rivalem v oblasti astronomických věd. I my se projdeme místy, kde tvořil svá slavná díla a teorie, a najdeme zde Tychonem vyměřený Benátecký poledník. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 3x ubytování v hotelu/penzionu ve 2lůžkových pokojích, 3x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů, pobytové taxy.

Povinné příplatky

1lůžkový pokoj - 1 490 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 07:00, plánovaný příjezd do Brna 20:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Odkaz na video ze zájezdu 2021 - https://www.youtube.com/watch?v=T5ooGcoaGtk&t=309s

TEST RATING