Krušnohoří - hornický region

od 4 890
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • ubytování na jednom místě

Filtr

Anotace

historicky vyjímečná krajina na hranicích Saska a ČR

Trasa

Teplice – Most - zámek Jezeří - Boží Dar - Abertamy – Hřebečná - Jáchymov – Klínovec - Horní Blatná - Měděnec - vrch Mědník - lázně Bílina - zámek Duchcov

Svozové trasy

BRNO

1. den

Ráno odjezd z Brna do Teplic, nejstarších lázní v Česku a jedněch z nejstarších v Evropě, přezdívaných „malá Paříž“. Projdeme se lázeňskými zahradami s kašnami a Zámeckým náměstím s morovým sloupem od Matyáše Bernarda Brauna. Odpoledne přejedeme do Mostu, kde se zastavíme u kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl na toto místo přesunutý v roce 1975. Uvidíme odsud i vrch Hněvín s hradem, který patří k nejvýraznějším symbolům města. Po krátké zastávce vyrazíme do Horního Jiřetína na návštěvu zámku Jezeří. Jedná se o jednu z nejzajímavějších památek v ČR postavenou na svazích Krušných hor, která kromě prohlídky expozic nabízí i jedinečný výhled do krajiny, včetně velkolomu ČSA, který v 70. letech zcela změnil tvář krajiny. K večeru přejedeme na ubytování na Boží Dar - nejvýše položené město ve střední Evropě.

2. den

Po snídani odjedeme do Hornické krajiny Abertamy zapsané na seznamu UNESCO, kde se seznámíme s historií těžby stříbra a cínu, zastavíme se v části zvané Hřebečná s nejslavnějším krušnohorským cínovým dolem Mauritius, kde budeme mít možnost navštívit prohlídkovou štolu Kryštof. Tradiční řemesla v této oblasti připomíná Rukavičkářská expozice. Dalším naším cílem zapsaným na seznam UNESCO bude Jáchymov s Muzeem Královská mincovna, Radonovou naučnou stezkou s unikátními radonovými lázněmi a připomínkami těžby uranu. Po prohlídce přejedeme k lanovce, která nás vyveze na nevyšší vrchol Krušných hor - Klínovec. Příjemnou procházkou s nádhernými výhledy včetně zastávky u rozhledny nazvané Boží vyhlídka sejdeme až k hotelu na Božím Daru.

3. den

Po snídani vyrazíme přímo z Božího Daru na naučnou stezku Božídarské rašeliniště (3,2 km), která vede částí Národní přírodní rezervace vyhlášené mezinárodně významným mokřadem. Převážná část stezky vede po upravených chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází. Projdeme si i kousek stezky kolem Blatenského vodního příkopu a zpět do Božího Daru se vrátíme po jednom z úseků Ježíškovy cesty. Odpoledne přejedeme do Hornické krajiny Horní Blatná, která je zapsána na seznamu UNESCO. Za návštěvu stojí rozhodně obec Horní Blatná a její památková zóna - celistvě zachovaný renesanční městský celek. Možnost návštěvy Muzea Horní Blatná, jehož expozice pojednává o dějinách těžby a zpracování cínových rud v Horní Blatné a na Božím Daru. Najdeme tu ukázky cínového nádobí, místních nerostů a důlního technického vybavení. Na závěr procházka naučnou stezkou Vlčí jámy (5 km), kde se vydáme po stopách horníků, kteří zde dobývali cín a můžeme vystoupat i na Blatenský vrch s rozhlednou s krásnými výhledy do okolí. K večeru návrat na Boží Dar.

4. den

Po snídani navštívíme vlastivědné muzeum Božího Daru, které pojednává o historii tohoto místa a najdeme zde expozice spojené s dolováním nerostného bohatství, modely blízkých rozhleden, vánoční betlémy i známou Ježíškovu poštu. Po prohlídce odjedeme do bývalé hornické obce Měděnec, odkud se vydáme na vrch Mědník, 910 metrů vysokou horu s nádhernými výhledy na hřeben Krušných hor, Doupovské hory, Nechranickou přehradu i údolí řeky Ohře. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Na svazích hory jsou dodnes patrné pozůstatky středověkého dolování. Na vrcholu dal František Julius, vévoda z Sachsen-Laenburgu v roce 1674 postavit kapli Neposkvrněného početí panny Marie. Po procházce přejedeme do vyhlášeného lázeňského centra Bílina, procházka lesoparkem kyselka, kde nás čeká komplexní sestava rekonstruovaných budov knížecího ředitelství zřídel, místo stáčení a výroby Bílinské kyselky a Zaječické hořké vody i lázeňské budovy. Možnost návštěvy Muzea Bílinské kyselky. Z lázní odjedeme na zámek Duchcov, kde trávil část života slavný svůdník, dobrodruh a světoběžník Giacomo Casanova a po prohlídce zámku se vydáme na zpáteční cestu do Brna.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 3x ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích, 3x polopenze, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů - doporučená částka cca 700 Kč a 20 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 200 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

maximální sleva 5%.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 07:30, plánovaný příjezd do Brna 20:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

TEST RATING