Na skok do Českého ráje a Orlických hor

od 6 111
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Filtr

Svozové trasy

A, Velká Bíteš, Velké Meziříčí

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Dnešní den strávíme v Českém ráji. Navštívíme přírodní památku SUCHÉ SKÁLY. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity". Vydáme se také k PRAMENU PITNÉ VODY TEPLICE v obci Malá Skála, který vyvěrá na úpatí svahu na levém břehu Jizery. Následně zavítáme do Besedických skal, kde objevíme tajemné skalní BLUDIŠTĚ KALICH – CHLÉVIŠTĚ s nádhernými výhledy na údolí Jizery. Toto romantické skalní seskupení se rozkládá v pískovcích na západním svahu Sokola. Na jeho vrchu je přírodní rozhledna, odkud jsou krásné rozhledy hlavně severním směrem. Poté zamíříme na KOZÁKOV, na horu plnou polodrahokamů a drahých kamenů. Půjdeme do VOTRUBCOVA LOMU, jež kdysi sloužil jako těžiště polodrahokamů, avšak dnes je tato oblast Národní přírodní památkou a těžba je zde zakázána. Kdo má trochu štěstí, může i dnes zde nalézt nějaký ten polodrahokam. K Votrubcovu lomu patří Muzeum drahých kamenů, které se nachází nedaleko lomu. V odpoledních hodinách přejedeme do TURNOVA, kde se podíváme na náměstí Českého ráje a navštívíme i Galerii Granát. Zde nám představí jeden z nejslavnějších produktů této oblasti - český granát. Dozvíme se něco o jeho těžbě a podíváme se na broušení i na hotové granátové šperky. Ve večerních hodinách se ubytujeme.

2. den

Dopoledne navštívíme erozí vytvořené skalní město PRACHOVSKÝCH SKAL, jedné z nejstarších přírodních rezervací v ČR. 3 hodinovou procházkou se vydáme k 7 vyhlídkám, vystoupáme po schodištích vytesaných do skály a protáhneme se úzkými štěrbinami mezi obrovskými balvany velkého prohlídkového okruhu. (Pro fyzicky méně zdatné turisty je možné absolvovat malý okruh, který trvá jen ¾ hodiny a zahrnuje dvě nejznámější vyhlídky.) Poté přejedeme do centra Českého ráje na hrad TROSKY, kterému dominují dvě věže Panna a Baba. Za pěkného počasí je z vyhlídky věže Panna vidět i Prahu, České středohoří či Krkonoše. Vystoupáme na obě věže s krásnými výhledy. Na závěr dne zavítáme do JIČÍNA, města pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a města Albrechta z Valdštejna. Do dnešní doby si město zachovalo historický ráz a jeho návštěva v nás zanechá nezapomenutelný zážitek. Historické centrum města tvoří náměstí, které je ze všech stran lemováno podloubím. Již z dálky vítá turisty přijíždějící do Jičína Valdická brána. Po prohlídce města odjedeme na ubytování.

3. den

Další dny našeho výletu strávíme v Orlických horách. Zavítáme na úchvatný zámek ČASTOLOVICE, skvost české historické architektury. Zámku se přezdívá renesanční perla Podorlicka či jeden ze šesti šlechtických sídel Zámků na Orlici – České Loiry. U zámku se rozkládá anglický park s oborou, který má svůj původ v 19.století na místě tehdejší zahrady a rybníka. Současnou majitelkou častolovického zámku je Diana Phipps Sternberková, patřící k uznávaným bytovým architektům, což je patrné i při prohlídce interiérů, působících velice útulným dojmem. Poté nás přivítá DOBRUŠKA, město, jež je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí velké části Orlických hor a Podorlicka. Připomeneme si tu i pár zajímavých osobností v čele s malířem Františkem Kupkou a F. V. Hekem, jehož osudy inspirovaly spisovatele A. Jiráska k napsání románu F. L. Věk. Neopomeneme navštívit ani NOVÉ MĚSTO N. METUJÍ, jemuž dominuje malebné náměstí s renesančními domy a úchvatný zámek. Celé staré město je nazýváno perlou mezi českými renesančními městy, městská památková rezervace je také nazývána „Český Betlém“ či „Brána Orlických hor". Zámek i s přilehlou zahradou byl v devadesátých letech v restitucích vrácen posledním majitelům, Bartoňům z Dobenína. Zámecká zahrada je dílem architekta Jurkoviče, terasy a prostor byly přeměněný ve francouzskou zahradu. Neodmyslitelnou součástí areálu zámku je i terasovitá zahrada s krytým dřevěným mostem a soškami trpaslíků od Matyáše Bernarda Brauna. Neopomeneme navštívit známé poutní místo - kostel Panny Marie Bolestné na vrchu HOMOLE, dominantě zdejšího kraje. Na závěr dne se vydáme za pokladem na hrad POTŠTEJN. Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. A i my sem dnes zavítáme. V areálu hradu se nachází kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve večerních hodinách odjedeme na ubytování.

4. den

Po snídani budeme prozkoumávat jedno z nejromantičtějších a nejdivočejších míst v Orlických horách - ZEMSKOU BRÁNU. Zemská brána je chráněný přírodní výtvor a oblíbené výletní místo. Jde o skalnatý úsek Divoké Orlice protínající pod osadou Čihák napříč snížený hřbet Orlických hor. Řeka zde vyhloubila malebné údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech. Balvanové úzké řečiště lemují v úseku několika set metrů výrazné rulové skály, které opravdu působí dojmem vstupní brány do Čech. 6 km dlouhou pěší trasou podél Divoké Orlice dojdeme od starého kamenného mostu z r. 1900 do KLÁŠTERCE N. ORLICÍ. Navštívíme ŽAMBERK, malebné město s klasicistní radnicí, zámkem a anglickým parkem. Pokud nám čas dovolí, v místním pivovaru ochutnáme pivo značky Žamberecký Kanec. Po cestě zpět se zastavíme v hudbou proslulé LITOMYŠLI. Hlavním lákadlem Litomyšle je sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 3x ubytování v hotelu/penzionu ve 2lůžkových pokojích, 3x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů cca 800 Kč.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 790 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

TEST RATING