Výlet za skvosty NP Podyjí

od 4 118
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • bez nočních přejezdů
  • plavba po Vranovské přehradě
  • možnost návštěvy Znojemského podzemí

Filtr

Anotace

úchvatné skalní útvary, impozantních hrady, kouzelné zámky a tajemné zříceniny

Trasa

ZNOJMO – VRANOVSKÁ PŘEHRADA – NP THAYATAL – HARDEGG – BÍTOV – CORNŠTEJN -VRANOV NAD DYJÍ – NP PODYJÍ - RETZ

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Nejprve na naší pout po Podyjí navštívíme ZNOJMO - město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí, které je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely, obklopené fragmenty středověkých hradeb, si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí. Spatříme nejstarší památku Znojma, románskou rotundu Panny Marie a sv. Kateřiny, budeme mít i volný čas k případné návštěvě Znojemského podzemí – nejrozsáhlejšího bludiště u nás. NP Podyjí je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy, vede podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal. Jde o nejmenší národní park u nás a jediný na Moravě. Odpoledne přijedeme k VRANOVSKÉ PŘEHRADĚ a čeká nás výlet lodí po řece Dyji. Ve večerních hodinách přijdeme na ubytování.

2. den

Po snídani odjedeme do Rakouska do NP THAYTAL. Majestátně na útesu pod nejmenším městem Rakouska, městem Hardegg, trůní hrad HARDEGG který společně navštívíme. S rozlohou 600 m je hrad jedním z největších obranných pevností dolního Rakouska. Krátce se také zastavíme v proslulém vinařském městě RETZ. Následně přejedeme na jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů na Moravě – na BÍTOV. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady. Na Bítově na nás čeká rozsáhlá sbírka historických zbraní a především unikátní výstava vycpaných psů, kterou založil poslední majitel Bítova, Jiří Haas z Hasenfelsu. Tato sbírka je největší v Evropě a kdo ví, možná i na světě. Nad hradem najdete také rozsáhlý lesopark s řadou romantických staveb a vyhlídek nejen na hrad Bítov samotný, ale také na soutok řek Dyje a Želetavky. Poté zavítáme na zříceninu hradu CORNŠTEJN, která se vypíná na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí a je z ní impozantní pohled do oklolí. Hrad Cornštejn byl postaven v první polovině 14.století jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova.

3. den

Dnes nás čeká pěší výlet NP PODYJÍ kolem skalních útvarů Hammerské vrásy. Z vesnice Čížov dojdeme až na Hardeggskou vyhlídku - spatříme nádherný výhled do údolí řeky Dyje a na městečko Hardegg s hradem. Mimo jiné na jižním konci Čížova narazíme na pohraniční zátarasy s ostnatými dráty a vyhlídkovou věží, které nám přiblíží, jak to tu vypadalo v době „železné opony". Jde o jediný památník svého druhu na území jižní Moravy připomínající dobu,kdy byla státní hranice s Rakouskem neprodyšně uzavřena.Odpoledne neopomeneme navštívit i klenot evropského baroka - úchvatý zámek VRANOV NAD DYJÍ, který je vystavěn na skále nad přehradou a je dominantou okolí. Zámek je dnes památníkem, připomínajícím staleté společné dějiny dvou zemí. Stojí na hranici, o kterou byly v minulosti často vedeny boje. Právě hrad Vranov dal své jméno i městečku a nedaleké přehradě. Podle pověsti byl prý založen kolem roku 920 českým knížetem Vratislavem I. Po prohlídce zámku se vydáme na cestu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 2× ubytování v hotelu/penzionu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 700 Kč a cca 20 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj – 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

TEST RATING