Půvaby Černé Hory s výletem do Albánie a Dubrovníku

od 14 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • polopenze v ceně
  • výlet do Albánie v ceně

Filtr

Anotace

klenot Balkánu s hornatým srdcem a nádechem orientu

Trasa

ČANJ - BUDVA – NP SKADARSKÉ JEZERO – CETINJE – NP LOVČEN – BOKA KOTOSKÁ – KOTOR – VELKÁ PLAŽA – BAR – ULCINJ – SKADAR – DUBROVNÍK

Svozové trasy

A, A1, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna ve odpoledních hodinách.

2. den

V dopoledních hodinách přijedeme do Černé Hory na ubytování ve známém turistickém letovisku ČANJ. Přímo v centru leží pláž Biserna Obala, kterou pokrývá písek připomínající perleť. Oblast je proslulá slunečním svitem 265 dní v roce, proto se jí také říká „sluneční pobřeží Jadranu“. V blízkosti pláže se v borovém háji nachází příjemná promenáda s restauracemi a kavárnami. V těsném sousedství najdeme překrásnou Královninu pláž, přístupnou pouze z moře. Ve večerních hodinách nás dnes ještě čeká prohlídka noční BUDVY, která  má bohatou historii, je stará téměř 2 600 let. Míst, jenž zde můžeme obdivovat je více než dost, např. opevněná citadela a procházka po hradbách z kterých máme jedinečný výhled na město, moře a ostrov Sveti Nikola.

3. den

Po snídani se vydáme na výlet do NP SKADARSKÉ JEZERO, který je nejoblíbenější ze všech pěti národních parků v Černé Hoře. Jak napovídá sám název, hlavní část národního parku tvoří Skadarské jezero, krasové sladkovodní jezero o rozloze 500 km2 na hranici Černé Hory a Albánie, jde o největší jezero Balkánu. Okouzlí nás místní příroda, přeneseme se do klidných míst a k tomu si i pochutnáme na gurmánských výtvorech zdejších lidí. Vesnička Virpazar je vstupním místem k jezeru, kde nás čeká jak samotná plavba po jezeře, tak i oběd (ryba z jezera) a koupání v jezeře. V odpoledních hodinách se vrátíme na ubytování.

4. den

Po snídani odjedeme do slavné CETINJE, města, které bylo po staletí pro svoji nedostupnost hlavním městem Černé Hory. Spatříme Cetinjský klášter, paláce a muzea. Dále budeme pokračovate pohořím NP LOVČEN na vrchol, do mauzolea vladyky Njegoše, odkud budeme mít celou Černou Horu jako na dlani. V národním parku ve vesničce Njeguši poté ochutnáme vynikající místní produkty, díky klimatu hor a moře se zde suší zejména pršuty a sýry. Poté se vrátíme na ubytování.

5. den

Ráno podnikneme výlet do Risansko - kotorského zálivu, který je jedním z nejkrásnějších zálivů na světě – jde o záliv podobající se skandinávským fjordům. BOKA KOTORSKÁ (UNESCO) je ale také jeden z nejlepších přírodních přístavů světa. I my si užijeme plavby lodí po Boce Kotorské až do samotného města námořníků KOTORU (UNESCO). Starobylé město Kotor je chráněno 2 – 16 m silnými středověkými hradbami, které šplhají vysoko do skal k pevnosti Sveti Ivan ležící ve výšce 260 m. Po prohlídce se vrátíme na ubytování.

6. den

Na jihu Černé Hory se nachází největší přístav na Balkánském pobřeží Jaderského moře – město BAR. Při prohlídce Starého Baru uvidíme románský kostel sv. Jiří z 12. století, biskupský palác a zbytky opevnění s pevnostmi. Více pamětihodností se bohužel nedochovalo, v roce 1878 zde Turci opouštějící Černou Horu odpálili obrovské množství střelného prachu, zničeno bylo téměř vše. Starý Bar je od doby výbuchu nazýván „městem duchů“. V blízkosti města uvidíme nejstarší olivovník na světě, starý více než 2400 let. Poté přejedeme k hraniční řece Bojáně, kde se mísí sladkovodní voda se slanou a čeká nás oběd na řece. Následně se přesuneme k VELKÉ PLÁŽI a pirátskému městu ULCINJ. Nejjižnější město Černé Hory příroda obdařila téměř 20 km písčitých pláží a nesčetnými zátokami a útesy. Je tu spousta historických památek, ale turisty přitahuje nejkrásnější pláž Středomoří - 10 km dlouhá Velika Plaža. Pro mimořádný obsah minerálů se doporučuje zejména revmatikům a osobám s kloubovým onemocněním. Po relaxaci na pláži se vrátíme na ubytování.

7. den

Dnes nás čeká výlet do severozápadní Albánie, divokého horského kraje, jehož velkou část tvoří tzv. albánské Alpy neboli pohoří Prokletije. Zavítáme do města SKADAR (Shkodër), které je čtvrtým největším albánským městem. Skadar nabízí příjemné centrum města s restauracemi, ale i všemožnými obchody. Dominantou a hlavním turistickým lákadlem města je pevnost Rozafa (Kalaja e Rozafës). Tyčí se na 130 m vysokém kopci nad městem a shlíží na soutok řek Buna, Drin a Kir. Z pevnosti se dnes už dochovaly jen rozsáhlé zříceniny, z nichž se nám ale naskytne krásný výhled na Skadarské jezero na hranicích s Černou Horou a za dobrého počasí dohlédneme až k Jadranu. V odpoledních hodinách se vrátíme na ubytování.

8. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře.

9. den

Po snídani odejdeme do jižní Dalmácie a čeká nás prohlídka romantického DUBROVNÍKU (UNESCO). Odpradávna bylo město považováno za jedno z nejkrásnějších měst Jadranu. Svůj věhlas si město získalo nejen díky zhruba dvěma kilometrům hradeb, které obíhají město a je možné si po nich udělat hezkou procházku po celém obvodu, ale také díky přístavu, jenž byl již ve středověku centrem námořního obchodu. V Dubrovníku se kromě jedinečných hradeb a pevností nachází také celá řada kostelů, katedrál, klášterů a nejrůznější sídel, které určitě stojí za vidění. Také můžeme podniknout lodní výlet kolem ostrova Lokrum. Ve večerních hodinách se vydáme na cestu do ČR.

10. den

Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 7× ubytování ve dvoulůžkových pokojích, 7 x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

lodní výlety, obědy na lodních výletech a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 200 €, pobytovou taxu, služby místního průvodce v Dubrovníku.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (3 990 Kč - na vyžádání), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 16:00, předpokládaný příjezd do Brna 11:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Recenze

  • Dobrý den paní Němcová. Přeji Vám hezký den a tak, jak po poznávacím výletu do Paříže, tak i nyní bych Vám chtěl poděkovat za nevšední zážitek. Zájezd : Černá Hora, Albánie, Dubrovník Ubytování - na dobré úrovni Jídlo - na dobré úrovni a velmi úslužný personál Doprava a řidiči - smekám před řidiči - opravdoví profesionálové Průvodce - velký profesionál (pan Cabák) také nám poradil v Kotoru fantastickou restauraci, kde jsme si dali super chobotnici a plody moře. Žádná výtka není směrem k Travel klubu na místě a hodně uměle vytvořených problémů vyřešil pan průvodce svým pozitivním přístupem. Jako problém jsme viděl to, že jsme měli zájezd v zájezdu. Pani Helena neustále podněcovala (nebo někdo z její skupiny) k nějaké nespokojenosti s programem, s ubytováním, s jídlem a i s počasím hlavně větami, které začínaly …. já bych to ….. Když Vám někdo řekne, že : Dnes jsme zvědaví, co se bude dělat, když má na 93% podle PC pršet. Snahy o změnu programu, protože : Toto nám nevyhovuje. (bez ohledu na mimoKroměřížskou skupinu) Byl jsem překvapený, když jsme přijeli do Baru, že si prohlédneme promenádu a oni vyzývali k neposlušnosti, ať nevystupujeme, protože je to nezajímá a mají hlad a spěchají na večeři. (Pro vysvětlení - ceremoniál večeře začínal vystoupením z autobusu, úprkem do obchodu a nákupem nejlevnějšího vína). Vrcholem bylo, když požadovali, ať vynecháme Dubrovník a z Tišnova pošlou náhradní řidiče do Grazu, aby se mohlo jet v kuse a oni byli co nejdříve doma a nemuseli, čekat v dešti na přestávku řidičů. Řekl jsem jim, že já věřím, že bude hezky a v Dubrovníku mám přátele, za kterými rád zajdu i v dešti. Nakonec, než jsme přišli v Dubrovníku do Starého Města, tak se udělalo tak hezky, že jsem šel v tričku, sandálech a kraťasech. (přiložím foto jako důkaz). Přeji Vám hodně zdaru a co nejvíce spokojených klientů. Jak Vám dosvědčí paní Novotná, ani já sám nevím, po kolikáté s Vaší CK už jedu. A slibuji, že budu dále pokračovat ve velebení a obraně Vaší firmy, neboť hledáním drobných nedostatků si nenechám pokazit dovolenou jako celek a není na světě člověk ten, aby ...... -- S pozdravem Nejeschleba Roman

  • Dobrý den, v minulých dnech jsme s dcerou absolvovaly zájezd do Černé Hory s výletem do Albánie a Dubrovníku. Dovolte pár poznámek. Program zájezdu byl pěkný, poznaly jsme krásná zákoutí a měly jsme čas i na individuální výšlapy. Ubytování na první pohled v pěkném, čistém hotelu Galeb. Pokoje a terasa byly příjemné, ale co nás překvapilo, bylo sociální zařízení. V našem prvním pokoji záchod zapáchal jako na veřejných záchodcích a byly na něm staré nečištěné usazeniny, ve sprchovém koutě plíseň. Po jednom dnu nešel ani spláchnout. Paní majitelka nám nechala připravit náhradní pokoj, ale tam také záchod nesplachoval, nesplachoval ani ve třetím pokoji, až na počtvrté se to povedlo a sociální zařízení bylo funkční a relativně čisté. Při prvním sprchování na mě však spadly dveře sprchového koutu, tak jsme je raději nezavíraly. Strava, to je kapitola sama pro sebe. Snídaně vůbec nevyhovují zásadám zdravého stravováni, párky 3x za pobyt, svlíkací, tuhé, nepoživatelné, málokdo to jedl, tak se objevily znovu nakrájené ve vaječné omeletě. Taková recyklace. Když se nesnědly tučné a ostré párky, objevily se rozmixované v bramborové kaši. Plátek chleba obalený ve vajíčku je docela pochoutka, ale ne studený a mastný. To jen pro představu. Měli jsme zaplacenou polopenzi, ale dokupovali jsme si jogurty a ovoce.V zemi, kde mají tak skvělé mléčné výrobky. Abych jen nenadávala, pochvalu zaslouží polévky, každá byla výborná, ryby (2x k večeři) a zeleninový salát k večeři. To jediné. Píšu vám to proto, abyste věděli, kam posíláte své kliety. Obrovskou pochvalu zaslouží oba řidiči, jednak skvěle a bezpečně řídí, ale jsou také vlídní, komunikativní a velmi ochotní, lidem neustále k dispozici. Pochvalu také zaslouží náš velmi hodný průvodce pan Libor Cabák, v průběhu cesty nás seznamoval se zajímavostmi a historií, byl neustále mezi námi, odpovídal na dotazy, doladil program i podle zájmu a navíc musel čelit kritice některých věčně remcajících turistek. Ale ty byly naštěstí v menšině. Přes výtky, které jsem uvedla, nám zůstávají pěkné vzpomínky na Černou Horu, přírodu a krásná starobylá městečka. S pozdravem Jana Osičková

Informace o letovisku

Panenská příroda, členité pobřeží se stovkami ostrovů a ostrůvků, omývaných průzračným Jadranským mořem, osobitá atmosféra starých venkovských sídel, široká nabídka ubytování v hotelích i apartmánech dle přání návštěvníků.
V naší nabídce najdete jak pobytové zájezdy do Chorvatska autobusovou dopravou, tak i ubytování v Chorvatsku pro individuální klienty cestující vlastní dopravou.
Vybírejte dovolenou v Chorvatsku pro celou rodinu v těchto oblastech: Dalmácie, Istrie, Kvarner, Makarská riviéra, ostov Pag, ostrov Rab, ostrov Hvar, ostrov Krk, ostrov Šolta.

Rozloha

Chorvatská republika se rozprostírá na jihovýchodě Evropy, přibližně na 56 500 km2, rozloha teritoriálního moře je 31 067 km2. Chorvatsko má se svými více než 1000 ostrovy a ostrůvky třetí nejčlenitějčí pobřeží v Evropě (hned za Norskem a Řeckem). Hlavním městem je Záhřeb.

Obyvatelstvo

V Chorvatsku žije kolem 4,5 milionů obyvatel. Většinu obyvatel představují Chorvaté, kteří jsou doplněni národnostními menšinami. Z těch nejpočetnějších jsou to Srbové, Bosňané, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové a Albánci.

Historie

Za první známé obyvatele Chorvatska jsou považovány ilyrské kmeny. Ilyry následovali Řekové, Římané, až se zde usadili slovanští Chorvaté. Ti položili základ dnešnímu chorvatskému obyvatelstvu. V zemi vládla dynastie Trpimírovců a prvním chorvatským králem se stal v 10. století Tomislav. Chorvatsko bylo stále ohrožováno Byzantskou říší, později i Bulhary, jejichž výpady muselo stále odrážet. Další staletí bylo Chorvatsko ohrožováno hlavně Uhry. Ti se dokonce snažili na královský trůn dosazovat své panovníky. Když později vliv Uher pominul, ke slovu se dostala Byzanc a Benátky, které si činily nároky na chorvatská území.

V 15. století se největším nepřítelem Uher a Chorvatska stali Turci, kteří velkou část Chorvatska vyplenili. Po bitvě u Moháče (r. 1526) získali Turci dokonce celou Slavonii. V 16. století se tak stát zmenšil asi na třetinu své původní rozlohy. Až v 17. století byli Turci poraženi v bitvě u Vídně. Pro Chorvatsko to ale neznamenalo nezávislost, nýbrž období tuhého absolutismu, v čele s habsburským králem.

V 19. století sílí myšlenky Chorvatů o nezávislosti na Rakousku – Uhersku. Po revolučních letech byla Chorvatsku uznána autonomie. Chorvati ale stále bojovali za úplnou nezávislost, a to v podstatě až do 1. světové války. Po rozpadu Rakouska – Uherska bylo vytvořeno Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Později se stát přejmenoval na Království Jugoslávie, v jehož rámci si Chorvatsko vybudovalo částečnou nezávislost. Po 2. světové válce je Chorvatsko republikou v rámci Federativní lidové, později Socialistické federativní republiky Jugoslávie. V jejím čele stál Josip Broz Tito. Po jeho smrti se ale ukázalo, že soužití tolika různorodých národů, etnik a náboženství nebude klidné a postupně docházelo ke snahám o samostatnost. V roce 1991 vyhlásilo Chorvatsko a Slovinsko na Jugoslávii nezávislost. Tento čin způsobil válečné konflikty, které trvaly až do roku 1995. Dnes je Chorvatská republika stabilní zemí s rozvíjející se ekonomikou. Chorvatsko usiluje o vstup do EU, který by se mohl uskutečnit v roce 2009.

Přírodní podmínky

Na Jaderském přímoří vládne příjemné středozemní klima s vysokým počtem slunečných dnů. Jsou zde horká a suchá léta, mírné a vlhké zimy. Ve vnitrozemí naopak převládá kontinetální mírné klima. Počasí v Chorvatsku je částečně ovlivněno větry, které se rychle mění. Nejznámějším je bóra (chladný vítr z vnitrozemí), dále jugo (horký vítr vanoucí z Afriky) nebo mistrál (ten většinou přináší krásné počasí).

Měna

Oficiální měnou Chorvatské republiky je kuna. Aktuální kurz se pohybuje kolem necelých 3,5 Kč / 1 HRK.

Turistické zajímavosti

Při vyřknutí slova Chorvatsko se asi každému vybaví nádherné oblázkové nebo skalnaté pláže a plážičky, které lákají každoročně turisty z celé Evropy, Českou republiku nevyjímaje. Pobřeží lemuje více než tisíc ostrůvků, z nichž je spousta neobydlených a mohou se tak pochlubit skoro až panenskou přírodou. Přesto se do Chorvatska nejezdí jen kvůli letní dovolené u moře.

Chorvatsko se může pyšnit několika národními parky (Plitvická jezera, Krka, Kornati), jejichž návštěva opravdu stojí za to. Také návštěva historických chorvatským měst (Záhřeb, Zadar, Split, Rijeka, Dubrovník a další) je jistě pěkným zážitkem. Kamenné stavby z dávných dob dýchají historií. Můžete také narazit na rybářské vesničky, ve kterých máte pocit, že se zastavil čas. Místní Vás jistě rádi pohostí některou z mořských specialit a na zapití Vám nabídnou pálenku Rakiju. Přijeďte do této země a poznejte pohostinnost jejích obyvatel.

Gastronomie

Chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití.

Mezi nejznámější chorvatská jídla patří:
pašticada – dušený pokrm z hovězího masa, dále pak žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.
Typická je i sušená šunka (dalmatinski pršut). Syrová šunka, která se suší na vzduchu a pak udí, skutečně nechybí v žádné restauraci a podává se většinou s ovčím sýrem (paški sir) a olivami. Stejně jako u nás i Chorvatsko má svoje regionální speciality.

K nejznámějším polévkám bezesporu patří mineštra – polévka „co dům dá“. Je to silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádné porce kukuřice. Do zimní verze (jota) se dává hlávkové zelí. Podobá se italské polévce minestrone. Je to polévka vegetariánská, ale přidá-li se maso, slouží i ostatním. Obligátní přísadu tvoří „pešt“ (v Dalmácii zvaný sječak), což je drobně nasekaná slanina, promíchaná s česnekem a petrželkou.

Ovšem to nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát, jsou rybí speciality. Čerstvé krevety, před hodinou vylovené, nyní lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu čerstvé víno, jako aperitiv podomácku pálená rakije a čerstvě napečené nadýchané běloučké bagety – možná právě takhle se hoduje v ráji. I když jídel po nichž se olizují i labužníci, je v téhle zemi víc. Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Zkuste zajít do malých rodinných podniků (gostinice nebo konoby), kterých je v Chorvatsku spousta. Právě ty mívají na jídelním lístku skutečné speciality připravené tradičním způsobem, doplněné nabídkou vín od místních vinařů.

TEST RATING