Filtr

Anotace

za nezaměnitelnou atmosférou, pestrostí a leskem Francouzské riviéry s příchutí voňavé Provence

Trasa

PORQUEROLLES - SAINT TROPEZ – VERDONSKÝ KAŇON – GRASSE – NICE – ANTIBES – CANNES - VALLAURIS – ÉZE - MONTE CARLO

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách.

2. den

Ráno přijedeme na ostrov PORQUEROLLES, který je vyhledáván pro svou exotickou vegetaci, bizarní strmé útesy a kouzelné písčité pláže. Budeme mít individuální volno na procházky či relaxaci u moře. Večer zavítáme do věhlasného SAINT TROPEZ, které proslavil král francouzských komiků Louis de Funés v sérii úspěšných komedií. Skutečné St. Tropez však představuje především přístav luxusních jachet a honosných rezidencí. Po prohlídce města odjedeme na ubytování. 

3. den

Ráno se vydáme do nejhlubšího francouzského kaňonu du VERDON, který bývá označován jako menší bratr amerického Grand Kaňonu. Budeme si moci užít koupání nebo pěšího výšlapu 14 km túrou obklopeni až 1 000 m vysokými kolmými skalními stěnami. Cestou na ubytování se zastavíme v GRASSE, kde navštívíme muzeum parfémů a budeme mít možnost výhodných nákupů. Odjedeme na ubytování.

4. den

Po snídani se vydáme do CANNES - města filmových hvězd a festivalů, dle časových možností se zde budeme moci vykoupat. Poté přejedeme do ANTIBES, dle Victora Huga do „Domova slunce a krásných žen, kde všechno zpívá.“ Dnešní den zakončíme prohlídkou města keramiky VALLAURIS. Poté se vrátíme na ubytování. 

5. den

Ráno nás na francouzské riviéře přivítá královna Azurového pobřeží – NICE s 5 km dlouhým bulvárem Promenade des Anglais. Navštívíme gotickou vesničku ÉZE, přezdívanou také jako „Orlí hnízdo“. Poté přijedeme do Monackého knížectví, kde nás čeká prohlídka MONTE CARLA a budeme moci také relaxovat na místních plážích. Večer se vydáme na cestu do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

doprava lux. autobusem, 3x ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím , 3x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, lodní plavbu a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 60 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 2 790 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna 12:00, předpokládaný příjezd do Brna 15:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Francouzská republika se rozkládá na ploše 551 602 km2 . Navzdory tomu, že je to jedna z nejrozlehlejších zemí Evropy se po Francii velice dobře cestuje díky dobře uspořádané železniční síti. Hlavní město Francie je Paříž, úředním jazykem je francouzština.

Obyvatelstvo

Ve Francii žije přibližně 61 milionů obyvatel. Převážná část jsou samozřejmě Francouzi, přesto se odhaduje, že až 40% obyvatel Francie nejsou původními obyvateli. Tato část obyvatelstva pochízí z některé z imigračních vln, které ve Francii proběhly. Francie je tedy jednou z etnicky nejrůznorodějších zemí Evropy. 

Historie

Vznik Francie jako samostatného státu se datuje roku 843 rozdělením Francké říše, jejíž západní část dala za vznik novodobé Francii. Francii vládli rody jako Kapetovci, Bourboni a další. Důležitým bodem francouzských dějin byla 100-letá válka s Anglií (1337 – 1453), která bojovala o nadvládu nad částí francouzského území. Tato válka měla pro Francii ničivý účinek a nebýt legendární Johanky z Arku, pravděpodobně by Francie v boji podlehla. Tato mladá dívka podle legendy zachránila Francii.
Vliv vládnoucího monarchy posiluje hlavně Ludvík XIV. v 17. století. I přes obrovský kulturní rozkvět upadá Francii do ekonomické zadluženosti a tato krize vede až k Velké francouzské revoluci, která započala roku 1789. Snahu lidu přeměnit konstituční monarchii na republiku po pár letech zhatil Napoleon Bonaparte, který se postupně ujal vlády a započal svou expanzní politiku po celé Evropě. Na počátku 19. století byl Napoleon poražen a po dalších peripetiích se stává Francie opět republikou.Zlatou éru Francie zastavily světové války, ale i přesto v průběhu 19. a 20. století byla a stále je Francie centrem kultury a umění. V moderních dějinách ve Francii dochází k obrovské modernizaci jak dopravní (TGV), tak architektonické (La Défense) a jiné. Francie je moderní západoevropskou zemí, která se snaží dostát svému věhlasu.

Přírodní podmínky

Francie, rozkládající se na západním okraji Evropy, má proměnlivé a mírné klima. Francie je rozlehlá země, kterou obklopuje Atlantský oceán na severu a Středozemní moře na jihu. Sever Francie má tedy podnebí vlhké a chladnější, na jihu naopak vládne středomořské podněbís mírnými zimami a horkými a suchými léty. Ve vnitrozemí je klasické mírné klima, které je střídáno tepolotními extrémy jak v létě, tak i v zimě.

Měna

V roce 2002 byl francouzský frank nahrazen novou oficiální měnou – Euro. Kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €.

Turistické zajímavosti

Francie je ohromně svěží a živá země. Každý si zde přijde na své. Každá část Francie je specifická něčím jiným. Západ Francie je známý pro své vynikající víno, Breťan a Normandie jsou místa opředená historií. Můžeme zde obdivovat nádherné kulturní památky zasazené do krajiny severu Francie, která má velmi zajímavý ráz.Jih Francie je známý pro své nádherné pláže a letoviska, kde i největší světové hvězdy tráví dovolenou. Ani srdce Francie nijak nezaostává za zbytkem této krásné Země. Nesmíme zapomenout ani na Paříž. Kdo si ještě nedal francouzské víno na širokém pařížském bulváru, jakoby tu nebyl..

Gastronomie

Každá oblast ve Francii má svou typickou kuchyni a své místní speciality. Kde jinde než ve Francii byste měli ochutnat něco z pověstné gastronomie? Ve všech restauracích, bistrech i horských chalupách si můžete dát výtečné pokrmy, které mají svou tradici, historii i zvláštní chuť.

Francouzská kuchyně je velmi pestrá, některé recepty jsou založeny na bohatě používaném koření, jiné vynikají promyšlenou kombinací ingrediencí jemných delikátních chutí, a oplývá množstvím ryb a mořských plodů.
Stejně, jako jsou ve francouzské kuchyni zasoupeny ryby, je i maso – jehněčí, skopové, hovězí i telecí. Zároveň ale maso minimálně ve stejném množství doplňuje zelenina – Francouzi mají v oblibě především dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, světově proslulý je francouzský chřest či jemná karotka. Opravdoví gurmáni si při zaslechnutí "francouzské recepty" vybaví možná také křepelky, drozdy, hlemýždí delikatesy či žabí stehýnka.

Francouzi jsou mistry v kombinacích a užití bylinek, do kulinářského slovníku se nesmazatelně vryl termín "bouquet garni" – svazek čerstvě natrhaných kousků různých druhů bylinek svázaný nití, který se po dokončení pokrmu celý vyjme a zanechá po sobě jen krásné aroma.

Francouzské víno je symbolem Francie a proto je v této kuchyni velmi často používáno – ať již jako doplňku a nápoje k jídlu nebo coby jednou z ingrediencí. K dobrému vínu se samozřejmě nejlépe hodí kvalitní francouzský sýr (např. ementál, camembert nebo roquefort) – v kombinaci s čerstvým jemným bílým chlebem pak dožene chuťové smysly na samotný vrchol.

TIP: V Alsasku nezapomeňte ochutnat choucroute (pokrm z kysaného zelí) a kouelgelhopf (bábovka z vánočkového těsta), v Lyonu endouillettes (něco mezi taliánem a jitrnicí), v Burgundsku šneky, burgundské hovězí a likér Cassis, v Pyrenejích cassoulet (pokrm z masa a fazolí), v Lotrinsku quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), v Provence bouillabaisu (rybí polévka) nebo tapenade (olivová pomazánka), v Bretani ústřice, v Normandii sýry, v Alpách raclette nebo tartiflette.

TEST RATING