Tajuplná Bretaň a drsná krása Normandie

od 17 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně
Náš tip

Filtr

Anotace

kraj plný legend, mystických kamenných mohyl, pirátských přístavů, osamělých majáků a opojného Calvadosu

Trasa

REMEŠ – AMIENS – ROUEN - ÉTRETAT – ARROMANCHES – MT. ST. MICHEL – ST. MALO – CANCALE – FOUGÉRES – VITRÉ – POBŘEŽÍ RŮŽOVÉ ŽULY - PERROS GUIREC – GUIMILIAU – POINTE DU RAZ – CONCARNEAU – CARNAC - VANNES - MNIŠÍ OSTROV

Svozové trasy

A, B, D, E

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Přes Německo se dostaneme do Francie, kde se ubytujeme v hotelu v okolí Remeše.

2. den

Cestou do Normandie se zastavíme v kraji Champagne – v REMEŠI, v jednom z historicky nejvýznamnějších francouzských měst, které střeží jedinečný kulturní odkaz v podobě monumentální gotické katedrály Notre-Dame (UNESCO). S výrobou šampaňského se seznámíme v jednom z vinařských podniků. Součástí prohlídky bude samozřejmě i ochutnávka a možnost nákupu. Oblastí nejkrvavějších bojišť 1. sv. války na řece Sommě se přesuneme do starobylého města AMIENS (UNESCO), kde navštívíme další, neméně známou katedrálu. Poté, co se ubytujeme v hotelu v ROUENU, připomeneme si krutý konec Johanky z Arku procházkou večerním starým městem s hrázděnými domy a katedrálou Notre-Dame, známou z Monetových obrazů. Město vystavěné na řece Seině je hlavním městem Normandského vévodství a často se mu přezdívá Hamburg Západu. Toto okouzlující město se pyšní krásně zrekonstruovaným starým jádrem a procházka jeho klikatými úzkými uličkami je jedinečným zážitkem.

3. den

Dopoledne strávíme na břehu Lamanšského průlivu v lázeňském městě ÉTRETAT na Alabastrovém pobřeží francouzské Normandie. Město proslavily křídové útesy lemující oblázkovou pláž na pobřeží kanálu La Manche. Malíři, zvláště impresionisté, si oblíbili levý útes Falaise d´Aval, který spisovateli Guy de Maupassantovi připomínal slona namáčejícího si chobot v moři. Budeme mít dostatek času nejen k obdivování bizarních skalních útesů, ale i ke koupání na oblázkové pláži (v případě vhodného počasí). Přes kdysi slavný korzárský přístav Le Havre, největší lanový most Pont du Normandie a půvabný opevněný přístav Honfleur, přijedeme do ARROMANCHES. Okolní písečné pláže se staly ke konci 2. sv. války dějištěm vylodění spojeneckých vojsk. Události spojené s krvavými boji si oživíme v působivém muzeu (dokument v češtině). Večer se ubytujeme v hotelu v okolí města St. Lo.

4. den

Na pomezí Normandie a Bretaně nás přivítá unikátní románsko-gotický klášter, magický MONT ST. MICHEL (UNESCO). Hrdě se tyčí na žulovém útesu za přílivu obklopený mořem, za odlivu nedozírnými písčinami. Keltové věřili, že na ostrov Mont Saint Michel odcházejí duše zemřelých. Mont Saint Michel je považovaný za jeden z divů západního světa a patří k nejnavštěvovanějších památkám ve Francii. Již v Bretani navštívíme slavný přístav SAINT MALO, místo věčného odpočinku spisovatele Chateaubrianda. Saint-Malo bylo po staletí známé jako korzárské město. Ze svých zisků si piráti pak stavěli uvnitř hradeb honosné domy. Po procházce po mohutných městských hradbách nám jistě přijde vhod osvěžení ve vodách průlivu (v případě vhodného počasí). Cestou do vnitrozemí ochutnáme ústřice ve městě CANCALE. V podvečer si prohlédneme další velkolepé opevněné město a hrad FOUGÉRES. Ubytujeme se v hotelu.

5. den

Dnešní den zahájíme návštěvou dalšího opevněného středověkého města VITRÉ. Zdánlivě divoké město obklopují pečlivě střižené okrasné ploty a další živá flóra, která vynesla městu několik ocenění. Květinové město se pyšní jedním z prvních ekologických parků ve Francii, jenž leží přímo ve středu města. Kolem hlavního města Bretaně Rennes se přesuneme dále na POBŘEŽÍ RŮŽOVÉ ŽULY táhnoucí se od střediska PERROS -GUIREC. Tato část Bretaně je známá nejen díky bizarním růžovým skalním útesům, ale také pro své kouzelné pláže, které využijeme ke krátkému koupání a relaxaci. Cestou na ubytování se zastavíme ve vesnici GUIMILIAU. Tato i další okolní venkovské osady se pyšní naprosto unikátními farními dvory s kalváriemi, zdobenými desítkami biblických postav.

6. den

Nejzápadnějším místem bretaňského poloostrova je velice dramaticky vyhlížející mys POINTE DU RAZ, úzký výběžek mysu Cap Sizun pyšnící se rozervanými skálami a bouřícím mořem. Občerstvíme se v místní restauraci a po krátké procházce přejedeme do žulovými hradbami obehnaného rybářského přístavu CONCARNEAU. Mimo příklady typické bretaňské architektury nám také nabídne množství restaurací, kde můžeme ochutnat některou z bretaňských specialit. Vrcholem dnešního dne bude návštěva největšího naleziště pravěkých památek na světě – CARNAC. Tisíce zdejších menhirů různých velikostí jsou jednou z největších záhad světové archeologie. Byly vztyčeny asi před 6 000 lety, jsou tedy ještě starší než pyramidy v Gíze a o jejich původu se neustále vedou vášnivé debaty. Po prohlídce Carnacu odjedeme na ubytování do hotelu.

7. den

Náš program zakončíme ve městě VANNES na břehu hlubokého zálivu Morbihan. Záliv posetý desítkami malých ostrůvků tu vytváří naprosto fantastickou iluzi plovoucí pevniny. Město Vannes nám jistě učaruje svým romantickým starým městem, ale poslouží nám také jako základna k lodnímu výletu na MNIŠÍ OSTROV, kde se můžeme procházet, koupat nebo jinak relaxovat až do večerního odjezdu. Pobyt v Bretani by nebyl možný bez návštěvy některé z mnoha creperií, kde ochutnáme typické palačinky roztodivných chutí, sladké i slané.

8. den

Příjezd do Brna v podvečerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 6× ubytování v hotelích ve dvoulůžkových pokojích, 6x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, lodní plavby a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (4 990 Kč), 5x večeře (2. – 6. den - 4 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 06:00, předpokládaný příjezd do Brna 18:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Recenze

  • Dobrý den, Vrátila jsem se z poznávacího zájezdu do Normandie a Bretaně, v termínu 12.8. - 19.8.2022. Celý pobyt byl úžasný a to i díky profesionálnímu přístupu našeho milého průvodce, pana Tomáše Mariánka. Po celou cestu se nám maximálně věnoval, má neuvěřitelné znalosti, které nám příjemnou formou sděloval. S nadhledem a klidem vyřešil i velmi nepříjemnou situaci s jedním velmi zvláštním účastníkem zájezdu, který od nástupu v Praze nebyl spokojen s ničím a nikým. Slovně a dosti nevybíravě napadal cestovní kancelář, p. Mariánka, pány řidiče a nás ostatní spolucestující. Druhý den na jeho přání mu p. Mariánek zajistil jízdenku z Remeše zpět do Prahy. Všem se nám ulevilo a zájezd jsme si nadmíru užili. Poděkování patří i pánům řidičům, Radkovi a Zdeňkovi, za bezpečnou jízdu a super servis po celou dobu zájezdu. Určitě se s Vaši cestovní kanceláří ráda zase někdy někam vypravím. S pozdravem Milena Čípová

  • Dobrý den. Byla jsem s vaší CK na poznávacím zájezdu po Normandii a Bretani od 12.do 19.8. 2022. Zajezd začal příjemným přivítáním od vašeho delegáta Tomáše Mariánka,který nás ubezpečil, že cokoliv budeme potřebovat, můžeme se obrátit na něho nebo pány řidiče. I ti byli velice ochotní, skládali nám naše kufry, byli velice vstřícní, slušní, vozili nás všude, kde bylo potřeba. Tomáš Mariánek byl skvělý průvodce, který nám vždy ještě i v autobusu velmi poutavě přiblížil lokalitu, kterou jsme měli navštívit a pak i během samotné prohlídky ještě upresňoval další informace. I když nastal nějaký zádrhel z francouzské strany, vždy ho vyřešil. Jediné negativní okamžiky nastaly po příchodu jednoho z klientů CK. Hned od začátku nám všem ostatním znepříjemňoval náš zájezd, na který jsme se všichni moc těšili. Neustále si na něco zcela bezdůvodně stěžoval, ostatní včetně delegáta a řidičů slovně napadal, paní, která vedle něho seděla, měla strach. Všichni jsme si opravdu oddechli, když se rozhodl ( i když podle mého názoru zcela bezdůvodně) druhý den z Remeše odcestovat zpět do České republiky. Shodli jsme se, že tento agresivní, neurvalý člověk by nám všem zkazil dovolenou, kterou jsme si pak moc užili. Celý zájezd pak už proběhl bez problémů, podle plánu i našich představ. Ještě jednou děkuji za krásné zážitky, které jsme si užili i díky vstřícnosti pana delegáta i pánů řidičů a určitě ještě někdy využiji služeb vaší cestovní kanceláře. S pozdravem Iveta Švecová

Rozloha

Francouzská republika se rozkládá na ploše 551 602 km2 . Navzdory tomu, že je to jedna z nejrozlehlejších zemí Evropy se po Francii velice dobře cestuje díky dobře uspořádané železniční síti. Hlavní město Francie je Paříž, úředním jazykem je francouzština.

Obyvatelstvo

Ve Francii žije přibližně 61 milionů obyvatel. Převážná část jsou samozřejmě Francouzi, přesto se odhaduje, že až 40% obyvatel Francie nejsou původními obyvateli. Tato část obyvatelstva pochízí z některé z imigračních vln, které ve Francii proběhly. Francie je tedy jednou z etnicky nejrůznorodějších zemí Evropy. 

Historie

Vznik Francie jako samostatného státu se datuje roku 843 rozdělením Francké říše, jejíž západní část dala za vznik novodobé Francii. Francii vládli rody jako Kapetovci, Bourboni a další. Důležitým bodem francouzských dějin byla 100-letá válka s Anglií (1337 – 1453), která bojovala o nadvládu nad částí francouzského území. Tato válka měla pro Francii ničivý účinek a nebýt legendární Johanky z Arku, pravděpodobně by Francie v boji podlehla. Tato mladá dívka podle legendy zachránila Francii.




Vliv vládnoucího monarchy posiluje hlavně Ludvík XIV. v 17. století. I přes obrovský kulturní rozkvět upadá Francii do ekonomické zadluženosti a tato krize vede až k Velké francouzské revoluci, která započala roku 1789. Snahu lidu přeměnit konstituční monarchii na republiku po pár letech zhatil Napoleon Bonaparte, který se postupně ujal vlády a započal svou expanzní politiku po celé Evropě. Na počátku 19. století byl Napoleon poražen a po dalších peripetiích se stává Francie opět republikou.



Zlatou éru Francie zastavily světové války, ale i přesto v průběhu 19. a 20. století byla a stále je Francie centrem kultury a umění. V moderních dějinách ve Francii dochází k obrovské modernizaci jak dopravní (TGV), tak architektonické (La Défense) a jiné. Francie je moderní západoevropskou zemí, která se snaží dostát svému věhlasu.

Přírodní podmínky

Francie, rozkládající se na západním okraji Evropy, má proměnlivé a mírné klima. Francie je rozlehlá země, kterou obklopuje Atlantský oceán na severu a Středozemní moře na jihu. Sever Francie má tedy podnebí vlhké a chladnější, na jihu naopak vládne středomořské podněbís mírnými zimami a horkými a suchými léty. Ve vnitrozemí je klasické mírné klima, které je střídáno tepolotními extrémy jak v létě, tak i v zimě.

Měna

V roce 2002 byl francouzský frank nahrazen novou oficiální měnou – Euro. Kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €.

Turistické zajímavosti

Francie je ohromně svěží a živá země. Každý si zde přijde na své. Každá část Francie je specifická něčím jiným. Západ Francie je známý pro své vynikající víno, Breťan a Normandie jsou místa opředená historií. Můžeme zde obdivovat nádherné kulturní památky zasazené do krajiny severu Francie, která má velmi zajímavý ráz.



Jih Francie je známý pro své nádherné pláže a letoviska, kde i největší světové hvězdy tráví dovolenou. Ani srdce Francie nijak nezaostává za zbytkem této krásné Země. Nesmíme zapomenout ani na Paříž. Kdo si ještě nedal francouzské víno na širokém pařížském bulváru, jakoby tu nebyl..

Gastronomie

Každá oblast ve Francii má svou typickou kuchyni a své místní speciality. Kde jinde než ve Francii byste měli ochutnat něco z pověstné gastronomie? Ve všech restauracích, bistrech i horských chalupách si můžete dát výtečné pokrmy, které mají svou tradici, historii i zvláštní chuť.

Francouzská kuchyně je velmi pestrá, některé recepty jsou založeny na bohatě používaném koření, jiné vynikají promyšlenou kombinací ingrediencí jemných delikátních chutí, a oplývá množstvím ryb a mořských plodů.
Stejně, jako jsou ve francouzské kuchyni zasoupeny ryby, je i maso – jehněčí, skopové, hovězí i telecí. Zároveň ale maso minimálně ve stejném množství doplňuje zelenina – Francouzi mají v oblibě především dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, světově proslulý je francouzský chřest či jemná karotka. Opravdoví gurmáni si při zaslechnutí "francouzské recepty" vybaví možná také křepelky, drozdy, hlemýždí delikatesy či žabí stehýnka.

Francouzi jsou mistry v kombinacích a užití bylinek, do kulinářského slovníku se nesmazatelně vryl termín "bouquet garni" – svazek čerstvě natrhaných kousků různých druhů bylinek svázaný nití, který se po dokončení pokrmu celý vyjme a zanechá po sobě jen krásné aroma.

Francouzské víno je symbolem Francie a proto je v této kuchyni velmi často používáno – ať již jako doplňku a nápoje k jídlu nebo coby jednou z ingrediencí. K dobrému vínu se samozřejmě nejlépe hodí kvalitní francouzský sýr (např. ementál, camembert nebo roquefort) – v kombinaci s čerstvým jemným bílým chlebem pak dožene chuťové smysly na samotný vrchol.

TIP: V Alsasku nezapomeňte ochutnat choucroute (pokrm z kysaného zelí) a kouelgelhopf (bábovka z vánočkového těsta), v Lyonu endouillettes (něco mezi taliánem a jitrnicí), v Burgundsku šneky, burgundské hovězí a likér Cassis, v Pyrenejích cassoulet (pokrm z masa a fazolí), v Lotrinsku quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), v Provence bouillabaisu (rybí polévka) nebo tapenade (olivová pomazánka), v Bretani ústřice, v Normandii sýry, v Alpách raclette nebo tartiflette.

TEST RATING