Filtr

Anotace

perly renesanční architektury v nádherném údolí Loiry a město lásky nad Seinou

Trasa

ORLÉANS – CHAMBORD – CHEVERNY – BLOIS – CHAUMONT – AZAY LE RIDEAU – CHINON – FONTEVRAUD – USSÉ – VILLANDRY – MONTLOUIS  TOURS – BOURRÉ – CHENONCEAU – AMBOISE – CLOS LUCÉ – FONTAINEBLEAU – PAŘÍŽ

Svozové trasy

Program A: PRAHA
Program B:
B, D, E, F

1. den

Program B: Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Cesta přes Německo do Francie. Večer se ubytujeme v blízkosti Paříže. Program A a C: V podvečer odlet z Prahy do Paříže. Po příletu transfer do hotelu. Dále společný program A, B.

2. den

Řeka Loira je nejdelší francouzskou řekou, od pramene v Massif Central až po své ústí do Atlantiku u St. Nazaire měří přes tisíc kilometrů. 180 kilometrů z toho zaujímá pás s největším počtem zámků na čtvereční kilometr na světě – zámky na Loiře. Každý ze zámků v údolí Loiry je jiný a každý má své osobité kouzlo, každý z nich ukrývá svůj jedinečný příběh. Na zámku v Blois byl ve svém pokoji na příkaz krále Jindřicha II. zavražděn vévoda z Guise, Château d´Usse se stalo předlohou Charlese Peraulta pro pohádku Šípková Růženka, zámek Chambord má tolik komínů, že každý den v roce může být používán jiný, u zámku Amboise vznikl první renesanční park ve Francii. Naše putování začneme v srdci Francie, ve městě ORLÉANS, kde si prohlédneme katedrálu St. Croix, považovanou Francouzi za památník národní státnosti. Podél Loiry budeme pokračovat ke krátké zastávce u zámku CHAMBORD, který možná projektoval sám Leonardo da Vinci. Po prohlídce klasicistního zámku CHEVERNY s psincem a trofejním sálem přejedeme do bývalého královského města BLOIS, k zámku několika historických slohů, a s králem Františkem I. prožijeme jeho spory s architekty. Ani králové si své sny neplní bez obtíží! Kolem zámku CHAUMONT nad údolím Loiry dorazíme na nocleh v blízkosti města Tours.

3. den

Po snídani zavzpomínáme na setkání Jany z Arcu s budoucím francouzským králem Karlem VII. u zříceniny hradu CHINON, předtím se ale ještě na chviličku zastavíme u zámku AZAY LE RIDEAU. Další historii stoleté války budeme objevovat v opatství FONTEVRAUD s náhrobky anglických králů. Při prohlídce na zámku USSÉ možná potkáme i Šípkovou Růženku. V zahradách zámku VILLANDRY nás zdejší zahradníci přesvědčí, že nádherné ornamenty je možné vysázet i z obyčejné zeleniny. V podvečer se zastavíme na skleničku místního vína v městečku MONTLOUIS a den zakončíme procházkou městem TOURS s kouzelným náměstím Place Plumerau a bazilikou sv. Martina. Vrátíme se na ubytování u Tours (hotel  Premiere Class). 

4. den

Po snídani se v bývalých dolech v městečku BOURRÉ seznámíme s historií dolování zdejšího stavebního kamene, tufu, bez něhož by nevznikly nádherné loirské zámky a další honosné budovy. S překvapením zjistíme, že ani vytěžené štoly nezůstaly bez užitku a dnes se v nich pěstuje několik druhů hub, které jsou součástí mnohých specialit připravovaných ve francouzských restauracích. Krásná králova milenka Diana z Poitiers, ještě s dalšími pěti slavnými obyvatelkami, nás přivítá na vodním zámku CHENONCEAU. V městečku AMBOISE se setkáme s geniálním Leonardem da Vincim. Na tento rok připadá 500. výročí úmrtí této všestranné renesanční osobnosti, které si po celém údolí Loiry, jež je považováno za místo zrodu francouzské renesance, připomeneme množstvím nejrůznějších akcí, výstav a výtvarných i digitálních show. Modely da Vinciho vynálezů budeme obdivovat na zámečku CLOS LUCÉ, kde tento všestranný člověk strávil několik let na konci svého života. Odjedeme ubytování u Tours.

5. den

Po snídani se začneme přesouvat do oblasti Ile de France. Naše cesta povede k zámku ve FONTAINEBLEAU, sídlu francouzských králů a císaře Napoleona I. Poté přejedeme do PAŘÍŽE (UNESCO) a podnikneme krátkou okružní jízdu městem. Program A: Transfer na letiště a odlet do Prahy. Program B: Vychutnáme si atmosféru tohoto kouzelného velkoměsta. Spatříme nejvýznamnější památky, při procházkách Latinskou čtvrtí ochutnáme i něco z pařížských dobrot. S hlavním městem Francie se rozloučíme pohledem z Eifellovy věže nebo kouzelným rozhledem z mrakodrapu na Montparnassu a jízdou lodí po Seině. Následovat bude odjezd do ČR, noční přejezd Německem.

6. den

Program B: Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

Program A: leteckou přepravu Praha – Paříž – Praha, letištní taxy a palivový příplatek, transfery z/na letiště v Paříži, dopravu autobusem dle programu ve Francii , 4× ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4× snídani, služby průvodce, pojištění CK. Program B: dopravu autobusem, 4× ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

lodní plavby a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 90 - 120 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 2 900 Kč, hotel kategorie 3* u Tours - 2 590 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

PROGRAM B:

Plánovaný odjezd z Brna - 05:15, předpokládaný příjezd do Brna 17:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Francouzská republika se rozkládá na ploše 551 602 km2 . Navzdory tomu, že je to jedna z nejrozlehlejších zemí Evropy se po Francii velice dobře cestuje díky dobře uspořádané železniční síti. Hlavní město Francie je Paříž, úředním jazykem je francouzština.

Obyvatelstvo

Ve Francii žije přibližně 61 milionů obyvatel. Převážná část jsou samozřejmě Francouzi, přesto se odhaduje, že až 40% obyvatel Francie nejsou původními obyvateli. Tato část obyvatelstva pochízí z některé z imigračních vln, které ve Francii proběhly. Francie je tedy jednou z etnicky nejrůznorodějších zemí Evropy. 

Historie

Vznik Francie jako samostatného státu se datuje roku 843 rozdělením Francké říše, jejíž západní část dala za vznik novodobé Francii. Francii vládli rody jako Kapetovci, Bourboni a další. Důležitým bodem francouzských dějin byla 100-letá válka s Anglií (1337 – 1453), která bojovala o nadvládu nad částí francouzského území. Tato válka měla pro Francii ničivý účinek a nebýt legendární Johanky z Arku, pravděpodobně by Francie v boji podlehla. Tato mladá dívka podle legendy zachránila Francii.
Vliv vládnoucího monarchy posiluje hlavně Ludvík XIV. v 17. století. I přes obrovský kulturní rozkvět upadá Francii do ekonomické zadluženosti a tato krize vede až k Velké francouzské revoluci, která započala roku 1789. Snahu lidu přeměnit konstituční monarchii na republiku po pár letech zhatil Napoleon Bonaparte, který se postupně ujal vlády a započal svou expanzní politiku po celé Evropě. Na počátku 19. století byl Napoleon poražen a po dalších peripetiích se stává Francie opět republikou.Zlatou éru Francie zastavily světové války, ale i přesto v průběhu 19. a 20. století byla a stále je Francie centrem kultury a umění. V moderních dějinách ve Francii dochází k obrovské modernizaci jak dopravní (TGV), tak architektonické (La Défense) a jiné. Francie je moderní západoevropskou zemí, která se snaží dostát svému věhlasu.

Přírodní podmínky

Francie, rozkládající se na západním okraji Evropy, má proměnlivé a mírné klima. Francie je rozlehlá země, kterou obklopuje Atlantský oceán na severu a Středozemní moře na jihu. Sever Francie má tedy podnebí vlhké a chladnější, na jihu naopak vládne středomořské podněbís mírnými zimami a horkými a suchými léty. Ve vnitrozemí je klasické mírné klima, které je střídáno tepolotními extrémy jak v létě, tak i v zimě.

Měna

V roce 2002 byl francouzský frank nahrazen novou oficiální měnou – Euro. Kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €.

Turistické zajímavosti

Francie je ohromně svěží a živá země. Každý si zde přijde na své. Každá část Francie je specifická něčím jiným. Západ Francie je známý pro své vynikající víno, Breťan a Normandie jsou místa opředená historií. Můžeme zde obdivovat nádherné kulturní památky zasazené do krajiny severu Francie, která má velmi zajímavý ráz.Jih Francie je známý pro své nádherné pláže a letoviska, kde i největší světové hvězdy tráví dovolenou. Ani srdce Francie nijak nezaostává za zbytkem této krásné Země. Nesmíme zapomenout ani na Paříž. Kdo si ještě nedal francouzské víno na širokém pařížském bulváru, jakoby tu nebyl..

Gastronomie

Každá oblast ve Francii má svou typickou kuchyni a své místní speciality. Kde jinde než ve Francii byste měli ochutnat něco z pověstné gastronomie? Ve všech restauracích, bistrech i horských chalupách si můžete dát výtečné pokrmy, které mají svou tradici, historii i zvláštní chuť.

Francouzská kuchyně je velmi pestrá, některé recepty jsou založeny na bohatě používaném koření, jiné vynikají promyšlenou kombinací ingrediencí jemných delikátních chutí, a oplývá množstvím ryb a mořských plodů.
Stejně, jako jsou ve francouzské kuchyni zasoupeny ryby, je i maso – jehněčí, skopové, hovězí i telecí. Zároveň ale maso minimálně ve stejném množství doplňuje zelenina – Francouzi mají v oblibě především dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, světově proslulý je francouzský chřest či jemná karotka. Opravdoví gurmáni si při zaslechnutí "francouzské recepty" vybaví možná také křepelky, drozdy, hlemýždí delikatesy či žabí stehýnka.

Francouzi jsou mistry v kombinacích a užití bylinek, do kulinářského slovníku se nesmazatelně vryl termín "bouquet garni" – svazek čerstvě natrhaných kousků různých druhů bylinek svázaný nití, který se po dokončení pokrmu celý vyjme a zanechá po sobě jen krásné aroma.

Francouzské víno je symbolem Francie a proto je v této kuchyni velmi často používáno – ať již jako doplňku a nápoje k jídlu nebo coby jednou z ingrediencí. K dobrému vínu se samozřejmě nejlépe hodí kvalitní francouzský sýr (např. ementál, camembert nebo roquefort) – v kombinaci s čerstvým jemným bílým chlebem pak dožene chuťové smysly na samotný vrchol.

TIP: V Alsasku nezapomeňte ochutnat choucroute (pokrm z kysaného zelí) a kouelgelhopf (bábovka z vánočkového těsta), v Lyonu endouillettes (něco mezi taliánem a jitrnicí), v Burgundsku šneky, burgundské hovězí a likér Cassis, v Pyrenejích cassoulet (pokrm z masa a fazolí), v Lotrinsku quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), v Provence bouillabaisu (rybí polévka) nebo tapenade (olivová pomazánka), v Bretani ústřice, v Normandii sýry, v Alpách raclette nebo tartiflette.

TEST RATING