Filtr

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Přejezd na ubytování ve Francii. V případě dostatku času prohlídka města Amiens/Remeš – dle ubytování.

2. den

Po snídani zavítáme k nejmajestátnější zřícenině v Normandii - opatství JUMIÈGES. Toto benediktinské opatství se může pochlubit titulem nejkrásnější ruiny Francie. Toto tajuplné opatství je obklopeno rozlehlým anglickým parkem, ve kterém se nachází množství laviček, umělecké instalace nebo například velká šachovnice. Poté navštívíme přístavní městečko FÉCAMP na Alabastrovém pobřeží, kde budeme moci ochutnat místní speciality. Kořeny města sahají až do římské doby, nalezneme zde destilační závod, muzeum „benediktinky“ či gotický kostel sv. Štěpána. Odpoledne strávíme na břehu Lamanšského průlivu v lázeňském městě ÉTRETAT, které proslavily křídové útesy lemující oblázkovou pláž na pobřeží kanálu La Manche. Malíři, zvláště impresionisté, si oblíbili levý útes Falaise d ́Aval, který spisovateli Guy de Maupassantovi připomínal slona namáčejícího si chobot v moři. Budeme mít dostatek času nejen k obdivování bizarních skalních útesů, ale i ke koupání na oblázkové pláži. Ve večerních hodinách odjedeme na ubytování.

3. den

Dnes zavítáme do přírodní rezervace POINTE DU GROUIN, na nádherný skalnatý mys. Na nedalekém ostrůvku Ile des Landes žije kolonie obrovských černých kormoránů, největších mořských ptáků v Evropě. Na skalnatém Smaragdovém pobřeží navštívíme DINARD – jedno z nejstarších lázeňských měst Francie, často nazývané "Nice severu". Dodnes si uchovává příchuť letoviska z přelomu století, kdy sem v hojném počtu přijížděla zámožná klientela z Británie a Spojených států. Nalezneme zde pobřežní promenády, luxusní vily, hotely a další budovy v secesním stylu. Na pomezí Bretaně si užijeme korzárské město, klenot Smaragdového pobřeží – proslulé SAINT-MALO. Je to místo legend a příběhů, kolébka osobností a i přes temné období ve své historii si uchovalo dodnes autentický ráz, který chrání vysoké hradby, dlážděné ulice a staré kamenné zdi. Dnes jde o moderní město a známé přímořské letovisko, kde strávíme až do večerního odjezdu na ubytování čas relaxací a koupáním na pláži.

4. den

Po snídani nás čeká celodenní výlet na OSTROV JERSEY. V ranních hodinách odjedeme do přístavu St. Malo, kde se nalodíme a absolvujeme hodinovou plavbu na Jersey, největší a nejjižnější z Normanských ostrovů, který spolu s dalšími ostrůvky tvoří závislé území britské koruny, s vlastní měnou, zákony i parlamentem. Podnikneme okružní jízdu ostrovem podél nádherného pobřeží. Navštívíme jednu z nejoblíbenějších atrakcí Normanských ostrovů, hrad ze 13. století Mont Orgueil, jenž je skutečným skvostem celé Velké Británie a patří k nejzachovalejším a nejfotografovanějším místům ostrova, stejně jako krásné výhledy na pobřeží Normandie a záliv Grouville, které se nám nabízejí při pohledu z hradu. Okruh ostrovem nás mj. povede dále maják Corbiére, jehož světlo je viditelné do vzdálenosti 29 km od pobřeží. Pojmenování této oblasti La Corbiére je zaznamenáno už roku 1309 a znamená „místo havranů“. Mezi námořníky měla tato část ostrova děsivou pověst, neboť tu ztroskotalo množství lodí. Neopomeneme navštívit SAINT HÉLIER – hlavní město ostrova a budeme mít také individuální volno. V podvečerních hodinách se nalodíme a vrátíme zpět na pevninu, kde se ubytujeme.

5. den

Po snídani odjedeme do krásného historického města BAYEUX, nad kterým se majestátně tyčí věže úchvatné gotické katedrály Notre Dame ze 13. století. Město se taky může pochlubit největší a nejstarší tapisérií ve Francii. Tato pozoruhodná výšivka, nazývaná též jako Tapisérie královny Mathildy, je téměř tisíc let stará a tvoří 8 samostaných kusů plátna, spojených navzájem v délce 70 m, připomínající vítězství u Hastings a dobytí Anglie. Budeme moct zavítat také na největší vojenský hřbitov Commonwealthu z 2. světové války ve Francii. Po prohlídce města se místním vlakem přepravíme do CAEN – hlavního a největšího města Dolní Normandie, které si v 11. století zamiloval Vilém Dobyvatel. Poté, co se v roce 1066 stal králem Anglie, učinil z Caen své druhé sídelní město, založil tu mužský klášter a na skalnatém výběžku nechal postavit hrad. Caen byl též oblíbeným místem mnohých panovníků, během druhé světové války však utrpělo vážné škody při bitvě o Normandii. Drtivá část města byla v rámci poválečné obnovy opětovně vystavěna a my ji opět uvidíme v plné kráse. Ve večerních hodinách se vydáme zpět do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 4× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 4× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

lodní plavbu a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 100 €, pobytové taxy.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (3 490 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Francouzská republika se rozkládá na ploše 551 602 km2 . Navzdory tomu, že je to jedna z nejrozlehlejších zemí Evropy se po Francii velice dobře cestuje díky dobře uspořádané železniční síti. Hlavní město Francie je Paříž, úředním jazykem je francouzština.

Obyvatelstvo

Ve Francii žije přibližně 61 milionů obyvatel. Převážná část jsou samozřejmě Francouzi, přesto se odhaduje, že až 40% obyvatel Francie nejsou původními obyvateli. Tato část obyvatelstva pochízí z některé z imigračních vln, které ve Francii proběhly. Francie je tedy jednou z etnicky nejrůznorodějších zemí Evropy. 

Historie

Vznik Francie jako samostatného státu se datuje roku 843 rozdělením Francké říše, jejíž západní část dala za vznik novodobé Francii. Francii vládli rody jako Kapetovci, Bourboni a další. Důležitým bodem francouzských dějin byla 100-letá válka s Anglií (1337 – 1453), která bojovala o nadvládu nad částí francouzského území. Tato válka měla pro Francii ničivý účinek a nebýt legendární Johanky z Arku, pravděpodobně by Francie v boji podlehla. Tato mladá dívka podle legendy zachránila Francii.




Vliv vládnoucího monarchy posiluje hlavně Ludvík XIV. v 17. století. I přes obrovský kulturní rozkvět upadá Francii do ekonomické zadluženosti a tato krize vede až k Velké francouzské revoluci, která započala roku 1789. Snahu lidu přeměnit konstituční monarchii na republiku po pár letech zhatil Napoleon Bonaparte, který se postupně ujal vlády a započal svou expanzní politiku po celé Evropě. Na počátku 19. století byl Napoleon poražen a po dalších peripetiích se stává Francie opět republikou.



Zlatou éru Francie zastavily světové války, ale i přesto v průběhu 19. a 20. století byla a stále je Francie centrem kultury a umění. V moderních dějinách ve Francii dochází k obrovské modernizaci jak dopravní (TGV), tak architektonické (La Défense) a jiné. Francie je moderní západoevropskou zemí, která se snaží dostát svému věhlasu.

Přírodní podmínky

Francie, rozkládající se na západním okraji Evropy, má proměnlivé a mírné klima. Francie je rozlehlá země, kterou obklopuje Atlantský oceán na severu a Středozemní moře na jihu. Sever Francie má tedy podnebí vlhké a chladnější, na jihu naopak vládne středomořské podněbís mírnými zimami a horkými a suchými léty. Ve vnitrozemí je klasické mírné klima, které je střídáno tepolotními extrémy jak v létě, tak i v zimě.

Měna

V roce 2002 byl francouzský frank nahrazen novou oficiální měnou – Euro. Kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €.

Turistické zajímavosti

Francie je ohromně svěží a živá země. Každý si zde přijde na své. Každá část Francie je specifická něčím jiným. Západ Francie je známý pro své vynikající víno, Breťan a Normandie jsou místa opředená historií. Můžeme zde obdivovat nádherné kulturní památky zasazené do krajiny severu Francie, která má velmi zajímavý ráz.



Jih Francie je známý pro své nádherné pláže a letoviska, kde i největší světové hvězdy tráví dovolenou. Ani srdce Francie nijak nezaostává za zbytkem této krásné Země. Nesmíme zapomenout ani na Paříž. Kdo si ještě nedal francouzské víno na širokém pařížském bulváru, jakoby tu nebyl..

Gastronomie

Každá oblast ve Francii má svou typickou kuchyni a své místní speciality. Kde jinde než ve Francii byste měli ochutnat něco z pověstné gastronomie? Ve všech restauracích, bistrech i horských chalupách si můžete dát výtečné pokrmy, které mají svou tradici, historii i zvláštní chuť.

Francouzská kuchyně je velmi pestrá, některé recepty jsou založeny na bohatě používaném koření, jiné vynikají promyšlenou kombinací ingrediencí jemných delikátních chutí, a oplývá množstvím ryb a mořských plodů.
Stejně, jako jsou ve francouzské kuchyni zasoupeny ryby, je i maso – jehněčí, skopové, hovězí i telecí. Zároveň ale maso minimálně ve stejném množství doplňuje zelenina – Francouzi mají v oblibě především dýně, čekankové puky, artyčoky, čerstvý špenát, květák, světově proslulý je francouzský chřest či jemná karotka. Opravdoví gurmáni si při zaslechnutí "francouzské recepty" vybaví možná také křepelky, drozdy, hlemýždí delikatesy či žabí stehýnka.

Francouzi jsou mistry v kombinacích a užití bylinek, do kulinářského slovníku se nesmazatelně vryl termín "bouquet garni" – svazek čerstvě natrhaných kousků různých druhů bylinek svázaný nití, který se po dokončení pokrmu celý vyjme a zanechá po sobě jen krásné aroma.

Francouzské víno je symbolem Francie a proto je v této kuchyni velmi často používáno – ať již jako doplňku a nápoje k jídlu nebo coby jednou z ingrediencí. K dobrému vínu se samozřejmě nejlépe hodí kvalitní francouzský sýr (např. ementál, camembert nebo roquefort) – v kombinaci s čerstvým jemným bílým chlebem pak dožene chuťové smysly na samotný vrchol.

TIP: V Alsasku nezapomeňte ochutnat choucroute (pokrm z kysaného zelí) a kouelgelhopf (bábovka z vánočkového těsta), v Lyonu endouillettes (něco mezi taliánem a jitrnicí), v Burgundsku šneky, burgundské hovězí a likér Cassis, v Pyrenejích cassoulet (pokrm z masa a fazolí), v Lotrinsku quiche lorraine (slaný koláč se slaninou), v Provence bouillabaisu (rybí polévka) nebo tapenade (olivová pomazánka), v Bretani ústřice, v Normandii sýry, v Alpách raclette nebo tartiflette.

TEST RATING
Nastavení cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se společností MagicWare. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies. Souhlasíte s používáním cookies?

Funkční cookies

Zprostředkovávají základní funkčnost stránky, web bez nich nemůže fungovat.

Analytické cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové cookies

Shromažďují osobní údaje o uživateli z marketingového hlediska. Např. shromažďují informace za účelem přizpůsobení nabízené reklamy zájmům zákazníka, propojení se sociální sítí atd.

Personální cookies

Personální cookies nám umožňují upravit obsah webových stránek podle vašich specifických potřeb a preferencí. Odmítnutí používání osobních souborů cookie může vést k zobrazování informací, které jsou pro konkrétního uživatele nepoužitelné.