Filtr

Anotace

mix divoké horské krásy a kouzelných středověkých měst

Trasa

BRIXEN – CAVALESE - VAL DI FIEMME – PORDOI - PYRAMIDY ZEMĚ – MARMOLADA – CORTINA D´AMPEZZO - TRE CIME DI LAVAREDO - MERANO - TRENTO - MISURINA - TRAUTTMANSDORFF - MUZEUM TYROLSKÉ ŠUNKY

Svozové trasy

A, A1, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. V odpoledních hodinách navštívíme BRIXEN, městečko známé nedobrovolným pobytem Karla Havlíčka Borovského, které se může pochlubit zajímavou stavbou zámku, nádherným kostelem a historickými freskami v bývalé křížové chodbě kláštera. Na ubytování do oblasti Val di Fiemme přijedeme večer.

2. den

Po snídani vyjedeme lanovkou z Cavalese na jeden z vrcholů v oblasti Val di Fiemme, ze kterého se nabízí výhledy jak na Dolomity, tak Alpy. Působivým údolím Cembra se dostaneme k PYRAMIDÁM ZEMĚ vysokým 20 metrů. Jde o mistrovské dílo, které přispívá k scénickému zvlášť podmanivému efektu: sloupy jsou korunovány skalisky, která tyčí z husté zelené vegetace, která je kolem dokola chrání. Dále budeme pokračovat do TRENTA, hlavního města italského Trentina. Město má malebné středověké a renesanční historické centrum, se zachovalými starobylými budovami, jako je například katedrála Trento a Castello del Buonconsiglio - po staletí na tomto hradě žili tridentská knížata a biskupové a je odtud nádherný výhled na celé město. Po prohlídce města odjedeme na ubytování.

3. den

Po snídani budeme pokračovat do oblasti Merana, kde zavítáme do muzea tyrolské šunky, po prohlídce bude možnost nákupů. Neopomeneme navštívit magické místo – zahrady u zámku TRAUTTMANSDORFF, které bylo v roce 2005 vyhlášeno nejkrásnější botanickou zahradou Itálie. Zahrady se rozkládají na ploše 12 ha a díky ideálním klimatickým podmínkám se zde daří přibližně 100.000 různých rostlin. Při prohlídce budeme obdivovat harmonickou symbiózu umění a přírody s exotickým nádechem. Následně se přesuneme do lázeňského města MERANO, kde si užijeme večerní procházku. Historické centrum města se pyšní měšťanskými domy ze 14. století, celé městské jádro si dodnes udrželo středověký ráz. Vrátíme se na ubytování.

4. den

Dnešní den se vydáme údolím VAL DI FIEMME do průsmyku PORDOI a odtud lanovkou na „Terasu Dolomit“ (2 950 m), kde se nám naskytne pohádkový výhled na masivy Dolomit a MARMOLADU (nejvyšší vrchol Dolomit). Dále si prohlédneme známé olympijské město CORTINA D‘AMPEZZO. Projdeme se kolem legendami opředeného jezera MISURINA s překrásnými výhledy na Monte Cristallo a Sorapis. Vysokohorskou silnicí vyjedeme k symbolu Dolomit – TRE CIME DI LAVAREDO (2 999 m), odkud se nám během cca 3hodinové pěší túry naskytne nezapomenutelný pohled na Sextenské Dolomity. V nočních hodinách se vydáme na cestu do ČR.

5. den

Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 3× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 3x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

Trentino Guest Card - cca 40 €, pobytové taxy.

Příplatky

1lůžkový pokoj – 1 990 Kč, 3x večeře - 1 490 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 07:00, předpokládaný příjezd do Brna 05:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING