Filtr

Anotace

panensky nedotčená příroda, široké pláže s jemným pískem, romantické zátoky s křišťálově průzračnou vodou a relax ve stínu borovic

Trasa

TROPEA – CAPO VATICANO – PIZZO CALABRO – STROMBOLI – VULCANO – LIPARI – MESSINA - TAORMINA - LETOJANNI

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

V odpoledních hodinách odjezd z Brna. Průjezd Rakouskem a Itálií.

2. den

Odpoledne se ubytujeme v hotelu v oblasti Tropey.

3. den

Po snídani se vydáme do městečka TROPEA, které se pyšní titulem nejmalebnější město celého Tyrhénského pobřeží. Navštívíme jeho historické centrum, které je proslulé zejména množstvím kostelů, ale také typickými obchůdky se suvenýry. Nenecháme si ujít možnost koupání na místních proslulých romantických plážích, které se řadí mezi nejvyhlášenější v celé Evropě. V odpoledních hodinách se přesuneme do oblasti CAPO VATICANO k místu, kde v antické době byla věštírna a dnes zde najdeme maják a nádhernou vyhlídku na Messinskou úžinu, část ostrova Sicílie a při dobré viditelnosti i několik Liparských ostrovů. Právě v těchto místech se do pobřeží zařezávají vysoké skály, které vytváří malé zátoky s romantickými písčitými plážemi a křišťálově průzračnou vodou. Vrátíme se zpátky na ubytování.

4. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře. Zájemci fakultativně absolvují lodní výlet na LIPARSKÉ OSTROVY (UNESCO). Liparských ostrovů je celkem sedm, my navštívíme 3 nejzajímavější – ostrov STROMBOLI, který je asi nejvyhlášenější díky své erupční činnosti, jenž na tomto ostrově probíhá každých 15 – 20 minut. Zavítáme do městečka San Vincenzo, kde najdeme typické místní suvenýry z obsidiánu a pemzy, ale také četné restaurace, kostel sv. Františka a mnohé další. Neopomeneme na koupání na místních plážích sopečného původu. Poté odplujeme lodí na ostrov LIPARI, který dal celému souostroví název a na kterém si přijdou na milovníci památek: je zde spousta středověkých uliček, kterým vévodí místní akropole s dominantou kostela sv. Bartoloměje a antickým amfiteátrem. Liparské ostrovy spadají správně pod region Sicílie, takže zde budeme moci obdivovat typickou sicilskou architekturu, pestrobarevnou keramiku a také v nepřeberném množství restaurací ochutnat některou místní lahůdku. Odpoledne se přesuneme lodí na ostrov VULCANO, jenž je po Stromboli řazen mezi druhý vulkanicky činný ostrov celého souostroví a jeho vulkanická činnost se projevuje sirnými fumaroly. Za návštěvu stojí koupel v místním bahenním jezírku (vstupné cca 2 €/osoba), které má blahodárné účinky zejména na kožní a revmatické problémy. Jen pár kroků od tohoto jezírka se nachází místo, kde v moři vyvěrají sirné prameny a moře zde přirozeně ohřívají a vytváří tak jakousi přírodní perličkovou lázeň. Nicméně ostrov Vulcano je proslavený i svými plážemi či možností výstupu ke zdejšímu kráteru. Po návštěvě ostrova odjedeme do přístavu a vrátíme se zpět na ubytování.

5. den

Dopoledne věnujeme koupání a odpočinku u moře. Odpoledne podnikneme půldenní výlet podél pobřeží bohů. Zavítáme do historického města PIZZO CALABRO, které je vystavěné nad zálivem. K největším zajímavostem města patří Aragonským hrad Castello Murat, kde byl vězněn a popraven neapolský král, švagr Napoleona Joachim Murat. Projdeme se přes náměstí Republiky a uličkami plnými obchůdků, fontán i kostelů, ochutnáme místní specialitu - zmrzlinu tartufo. Podíváme se i na malý kostelík Chiesetta di Piedigrotta vytesaný do skály na pláži s mnoha sochami světců, andělů i biblických výjevů. Večer se vrátíme na ubytování.

6. den

Dnes podnikneme celodenní výlet na Sicílii. Přepravíme se trajektem do metropolitního městečka MESSINA, kterému se přezdívá Brána k Sicílii. Navštívíme městečko TAORMINA, ve kterém si prohlédneme romantický střed města včetně nádherné vyhlídky Belvedere a řeckého divadla Teatro Greco s vyhlášenou akustikou, kde se dodnes pořádají představení klasických děl. Taormina je jedním z nejmalebnějších a turisticky nejpřitažlivějších měst Sicílie. Již francouzský spisovatel Maupassant napsal, že toto místo je obrazem, na kterém najdeme vše, co bylo na Zemi stvořeno pro potěchu oka, duše a fantazie. Hlavní tepna Corso Umberto je ideální pro procházky a můžeme si tady i vybrat celou řadu suvenýrů v místních obchodech. Z tohoto městečka budeme také moci obdivovat nejexkluzivnější přírodní raritu Sicílie, nejvyšší činnou sopku Evropy ETNU. Následně přejedeme do pohodového městečka LETOJANNI a odpoledne strávíme relaxací na pláži u azurově modrého moře s pohledem na majestátní hory nad letoviskem. V podvečerních hodinách se vydáme na cestu zpět na ubytování.

7. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře.

8. den

Dopoledne strávíme relaxací a odpočinkem u moře, odpoledne se vydáme na cestu do ČR.

9. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 6× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 6× polopenzi, služby průvodce, plážový servis, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, lodní výlety, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj– 3 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING