Filtr

Trasa

TROPEA - CAPO VATICANO - CAPO VATICANO - CEDRÁTOVÁ RIVIÉRA - DIAMANTE - SCALEA - POMPEJE - MARATEA - ISOLA DINO - POSITANO - AMALFI

Svozové trasy

A, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna ve odpoledních hodinách. Průjezd Rakouskem a Itálií.

2. den

V odpoledních hodinách se ubytujeme v hotelu v oblasti Tropey a budeme mít volný den.

3. den

Po snídani se vydáme do městečka TROPEA, které se pyšní titulem nejmalebnější město celého Tyrhénského pobřeží. Navštívíme jeho historické centrum, které je proslulé zejména množstvím kostelů, ale také typickými obchůdky se suvenýry. Během dne budeme mít možnost ochutnat proslulé kalábrijské produkty, jako je např. nduja či marmeláda z místní vyhlášené cibule v rámci připravené degustace. Nenecháme si ujít možnost koupání na místních proslulých romantických plážích, které se řadí mezi nejvyhlášenější v celé Evropě, a budeme mít možnost ochutnat typickou jihoitalskou rybu – mečouna, který se řadí mezi vyhlášené místní speciality. V pozdních odpoledních hodinách se přesuneme do oblasti CAPO VATICANO k místu, kde v antické době byla věštírna a dnes zde najdeme maják a nádhernou vyhlídku na Messinskou úžinu, část ostrova Sicílie a při dobré viditelnosti i několik Liparských ostrovů. Právě v těchto místech se do pobřeží zařezávají vysoké skály, které vytváří malé zátoky s romantickými písčitými plážičkami a křišťálově průzračnou vodou. Vrátíme se zpátky na ubytování.

4. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře. Zájemci fakultativně absolvují lodní výlet na LIPARSKÉ OSTROVY (UNESCO). Liparských ostrovů je celkem sedm, my navštívíme 3 nejzajímavější – ostrov STROMBOLI, který je asi nejvyhlášenější díky své erupční činnosti, jenž na tomto ostrově probíhá každých 15 – 20 minut. Zavítáme do stejnojmenného městečka, kde najdeme typické místní suvenýry z obsidiánu a pemzy, ale také četné restaurace, kostel sv. Františka či dům, ve kterém se v roce 1949 točil film s Ingrid Bergmannnovou, který celý ostrov proslavil. Neopomeneme koupání na místních plážích sopečného původu. Poté odplujeme lodí na ostrov LIPARI, který dal celému souostroví název a na kterém si přijdou na milovníci památek: je zde spousta středověkých uliček, kterým vévodí místní akropole s dominantou kostela sv. Bartoloměje a antickým amfiteátrem. Liparské ostrovy spadají správně pod region Sicílie, takže zde budete moci obdivovat typickou sicilskou architekturu, pestrobarevnou keramiku a také v nepřeberném množství restaurací ochutnat některou místní lahůdku. Odpoledne se přesuneme lodí na ostrov VULCANO, jenž je po Stromboli řazen mezi druhý vulkanicky činný ostrov celého souostroví a jeho vulkanická činnost se projevuje sirnými fumaroly. Za návštěvu stojí koupel v místním bahenním jezírku, které má blahodárné účinky zejména na kožní a revmatické problémy. Jen pár kroků od tohoto jezírka se nachází místo, kde v moři vyvěrají sirné prameny a moře zde přirozeně ohřívají a vytváří tak jakousi přírodní perličkovou lázeň. Nicméně ostrov Vulcano je proslavený i svými plážemi či možností výstupu ke zdejšímu kráteru. Po návštěvě ostrova odjedeme do přístavu a vrátíme se zpět na ubytování.

5. den

Po snídani se vydáme do severnější části Kalábrie na CEDRÁTOVOU RIVIÉRU. Název není odvozen od jehličnatých cedrových stromů, nýbrž podle typických místních citrusů, cedrátů. Říká se jim také Adamovo jablko a jde o plod zeleno-limetkové barvy, roste na listnatých stromech, které se vyskytují jen na několika málo místech světa a právě zde v Kalábrii se jim daří nejlépe. Z plodů se vyrábí se místní vyhlášený likér vzdáleně připomínající Becherovku, ale i limonády, sirupy, kandované ovoce a kosmetické výrobky. Na cedrátové riviéře se ubytujeme a budeme relaxovat na pláži.

6. den

Dopoledne  zavítáme do kouzelného městečka DIAMANTE proslulého feferonkami, citrusem cedrát, či tzv. murales – nástěnnými malbami, které zde spatříme doslova na každém “rohu”. Kulisu Diamante tvoří průzračně čisté moře s drobnými ostrůvky, které omývá skalnaté výběžky pobřeží s krásnou přírodou.Odpoledne nás čeká prohlídka starobylé části městečka SCALEA. To se rozprostírá na úbočí svahu vypínajícím se nad mysem Capo Scalea. Středověké město Scalea je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst Kalábrie. Název je odvozen od teras - schodů - na kopcích, kde bylo městečko vystavěno. Samotná Scalea se dělí na dvě části: Scalea Vecchia – stará část města na kopci se starým normanským hradem, úzkými uličkami, paláci, portály, kostely, a Scalea Nuova s moderními hotely a apartmány, obchody, bary a cukrárnami. Městečko zaujme svou atmosférou dlážděných uliček, byzantskou kaplí z 11.století, nebo zříceninou normansko-aragonského hradu. Po prohlídce města se večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

7. den

Po snídani se vypravíme do starověkého města, které bylo doslova pohřbeno při výbuchu Vesuvu a které na nás dýchne svou jedinečnou atmosférou zašlé slávy i výjimečné kultury - POMPEJE. Od roku 1997 jsou trosky starověkých Pompejí na seznamu UNESCO. Město, které patřilo k neapolské provincii, bylo roku 79 n. l. zničeno masivní erupcí sopky Vesuv. Město je unikátním způsobem zakonzervováno a díky němu mají badatelé možnost udělat si přesný obrázek, jak vypadal život v 1. století n. l. Pompeje se rovněž staly námětem pro mnoho uměleckých děl, filmových či televizních zpracování a knih. I vy máte možnost navštívit místo, kde se díky přírodní katastrofě, doslova zastavil čas. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

8. den

Dnes nás čeká MARATEA, město ležící v regionu Basilicata. Je jediným městem tohoto regionu nacházejícího se u pobřeží Tyrhénského moře. Díky své nádherné scenérii a pobřeží nese název "Perla Tyrhénského moře". Každoročně je navštěvována kvůli své historii, kultuře a zvláště kvůli nádhernému pobřeží s útulnými plážemi, obklopenými piniemi, duby nebo jasmínem. Na kopci za městem jsou roztroušeny ruiny původního a již opuštěného města Maratea Antica. Další zajímavost města spatříme na vrcholku Monte San Biagio (624 m), kterému dominuje tzv. Redentore. Jedná se o obrovskou mramorovo-betonovou sochu Krista, který je zády otočen k moři a svůj pohled upírá k horám ve vnitrozemí. Naproti soše uvidíte svatyni postavenou na místě pohanského chrámu, kam každoročně míří procesí věřících. Po prohlídce Maratey se vydáme jižním směrem do typického plážového letoviska Praia a Mare. Zde budeme mít možnost koupání, nebo podniknout fakultativní plavbu loďkou okolo blízkého ostrůvku ISOLA DINO, který vyniká svou pestrou přírodou. Divoce zde roste myrta, ze které se v Kalábrii vyrábí tradiční likér mirto. Ostrůvek si oblíbili mořští ptáci, kteří vítají hustý středomořský porost tzv. macchií a trpasličích palem a jeskyně v útesech, které lemují ostrov. Ve večerních hodinách přijedeme zpět na ubytování.

9. den

Závěrečný den podnikneme lodní výlet, který nám zprostředkuje poznání Sorrentského poloostrova, během kterého budeme obdivovat jedinečnou krásu Amalfské riviéry – ostrůvky Galli nazývané Ostrovy Sirén, proslulé malebné POSITANO, rozložené na skalnatém svahu nad mořem s typickou krajkovou módou a konečně samotné město AMALFI, dříve centrum mocné námořní republiky, založené prý samotným Konstantinem Velikým. Toto malebné italské městečko bylo vybudováno přímo v rokli, uprostřed pohádkově kouzelné krajiny. Barevné domečky nalepené na skále vytvářejí pestrobarevnou mozaiku, nad níž ve dne v noci bdí monumentální hora Monte Cerreto. Jde o jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst Itálie. Výlet nám poskytne nezapomenutelné zážitky koupání přímo z lodě na otevřeném moři. Kdo nevyužije možnosti lodního výletu, stráví poslední den zájezdu koupáním a relaxací v Salernu. Na cestu zpět do ČR se vydáme večer.

10. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 7× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 7× polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, lodní výlety, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 150 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj – 4 490 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING