Filtr

Anotace

panensky nedotčená příroda, široké pláže s jemným pískem, romantické zátoky s křišťálově průzračnou vodou a relax ve stínu borovic

Trasa

TROPEA – CAPO VATICANO – PIZZO CALABRO – STROMBOLI – VULCANO – LIPARI – MESSINA - TAORMINA - LETOJANNI

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

V odpoledních hodinách odjezd z Brna. Průjezd Rakouskem a Itálií.

2. den

Odpoledne se ubytujeme v hotelu v oblasti Tropey. Místní pobřeží je proslulé díky křišťálově průzračnému moři a plážím s bílým jemným pískem zpestřeným výskytem skalnatých útesů. Zbytek dne strávíme relaxací a koupáním u moře. 

3. den

Dopoledne budeme relaxovat na pláži. Odpoledne navštívíme historické centrum města TROPEA, které se pyšní titulem nejmalebnější město celého Tyrhénského pobřeží. Město je proslulé množstvím kostelů a také typickými obchůdky se suvenýry. Nenecháme si ujít možnost koupání na místních proslulých romantických plážích, které se řadí mezi nejvyhlášenější v celé Evropě. Vrátíme se zpátky na ubytování.

4. den

Po snídani odjedeme do ZUNGRI, vesničky, která je známá zejména svými jeskynními stavbami z doby neolitu, kdy bylo celé Tyrhénské pobřeží hojně osídleno a místní obyvatelé čile obchodovali s obsidiánem, vedlejším produktem vulkanické činnosti. Tyto jeskyně byly využívány za 2. světové války jako úkryty. Budeme mít možnost navštívit místní muzeum lidových tradic a zemědělství. V pozdních odpoledních hodinách se přesuneme do oblasti CAPO VATICANO k místu, kde v antické době byla věštírna a dnes zde najdeme maják a nádhernou vyhlídku na Messinskou úžinu, část ostrova Sicílie a při dobré viditelnosti i několik Liparských ostrovů. Právě v těchto místech se do pobřeží zařezávají vysoké skály, které vytváří malé zátoky s romantickými písčitými plážičkami a křišťálově průzračnou vodou. Vrátíme se zpátky na ubytování.

5. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře. Zájemci fakultativně absolvují lodní výlet na LIPARSKÉ OSTROVY (UNESCO). Liparských ostrovů je celkem sedm, my navštívíme 3 nejzajímavější – ostrov STROMBOLI, který je asi nejvyhlášenější díky své erupční činnosti, jenž na tomto ostrově probíhá každých 15 – 20 minut. Zavítáme do městečka San Vincenzo, kde najdeme typické místní suvenýry z obsidiánu a pemzy, ale také četné restaurace, kostel sv. Františka a mnohé další. Neopomeneme na koupání na místních plážích sopečného původu. Poté odplujeme lodí na ostrov LIPARI, který dal celému souostroví název a na kterém si přijdou na milovníci památek: je zde spousta středověkých uliček, kterým vévodí místní akropole s dominantou kostela sv. Bartoloměje a antickým amfiteátrem. Liparské ostrovy spadají správně pod region Sicílie, takže zde budeme moci obdivovat typickou sicilskou architekturu, pestrobarevnou keramiku a také v nepřeberném množství restaurací ochutnat některou místní lahůdku. Odpoledne se přesuneme lodí na ostrov VULCANO, jenž je po Stromboli řazen mezi druhý vulkanicky činný ostrov celého souostroví a jeho vulkanická činnost se projevuje sirnými fumaroly. Za návštěvu stojí koupel v místním bahenním jezírku (vstupné cca 2 €/osoba), které má blahodárné účinky zejména na kožní a revmatické problémy. Jen pár kroků od tohoto jezírka se nachází místo, kde v moři vyvěrají sirné prameny a moře zde přirozeně ohřívají a vytváří tak jakousi přírodní perličkovou lázeň. Nicméně ostrov Vulcano je proslavený i svými plážemi či možností výstupu ke zdejšímu kráteru. Po návštěvě ostrova odjedeme do přístavu a vrátíme se zpět na ubytování.

6. den

Dopoledne věnujeme koupání a odpočinku u moře. Odpoledne podnikneme půldenní výlet podél pobřeží bohů. Zavítáme do historického města PIZZO CALABRO, které je vystavěné nad zálivem. K největším zajímavostem města patří Aragonský hrad Castello Murat, kde byl vězněn a popraven neapolský král, švagr Napoleona Joachim Murat. Projdeme se přes náměstí Republiky a uličkami plnými obchůdků, fontán i kostelů, ochutnáme místní specialitu - zmrzlinu tartufo. Podíváme se i na malý kostelík Chiesetta di Piedigrotta vytesaný do skály na pláži s mnoha sochami světců, andělů i biblických výjevů. Večer se vrátíme na ubytování.

7. den

Dnes podnikneme celodenní výlet na Sicílii. Přepravíme se trajektem do metropolitního městečka MESSINA, kterému se přezdívá Brána k Sicílii. Navštívíme městečko TAORMINA, ve kterém si prohlédneme romantický střed města včetně nádherné vyhlídky Belvedere a řeckého divadla Teatro Greco s vyhlášenou akustikou, kde se dodnes pořádají představení klasických děl. Taormina je jedním z nejmalebnějších a turisticky nejpřitažlivějších měst Sicílie. Již francouzský spisovatel Maupassant napsal, že toto místo je obrazem, na kterém najdeme vše, co bylo na Zemi stvořeno pro potěchu oka, duše a fantazie. Hlavní tepna Corso Umberto je ideální pro procházky a můžeme si tady i vybrat celou řadu suvenýrů v místních obchodech. Z tohoto městečka budeme také moci obdivovat nejexkluzivnější přírodní raritu Sicílie, nejvyšší činnou sopku Evropy ETNU. Následně přejedeme do pohodového městečka LETOJANNI a odpoledne strávíme relaxací na pláži u azurově modrého moře s pohledem na majestátní hory nad letoviskem. V podvečerních hodinách se vydáme na cestu zpět na ubytování.

8. den

Volný den věnujeme koupání a relaxaci u moře.

9. den

Dopoledne strávíme relaxací a odpočinkem u moře, odpoledne se vydáme na cestu do ČR.

10. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 7× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 7× snídani, služby průvodce, plážový servis, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, lodní výlety, trajekt na Sicílii, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj– 4 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 14:30, předpokládaný příjezd do Brna 14:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING