Filtr

Anotace

věčné město i město svůdníků, doutnající Vesuv, odpočívající Pompeje, útočiště nymf a lahodné limoncello

Trasa

ŘÍM - NEAPOL – CAPRI – VESUV – POMPEJE – SALERNO - ANACAPRI – AMALFI

Svozové trasy

A, B, C, D, E2, F

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách.

2. den

V ranních hodinách přijedeme do ŘÍMA (UNESCO), kde nás čeká prohlídka nejvýznamnějších památek hlavního města Itálie. Řím, kterému se často říká Věčné město či Město památek, nás nadchne a okouzlí natolik, že budeme toužit se sem zpět vrátit. Nenecháme si ujít majestátní baziliku sv. Petra, pradávnou slávu Fora Romana, které bylo v antickém Římě obchodní promenádou, společenským i náboženským centrem, slavné Koloseum vybudované císařem Vespasiánem, Kapitol, fontánu di Trevi - nejslavnější fontánu v Římě (tento barokní skvost zobrazuje Neptunův kočár řízený Tritony s mořskými koňmi), turistický magnet Španělské schody vedoucí ke kostelu Trinità dei Monti a mnohé další. Po prohlídce odjedeme na ubytování.

3. den

Po snídani přijedeme do NEAPOLE (UNESCO), jihoitalského přístavu a hlavní metropole regionu Kampánie. Neapol je město jedinečných krás, kde ještě i dnes můžete pocítit a pozorovat něco ze starověké a středověké podoby světa. Navštívíme katedrálu San Gennaro, skvosty kaple Sansevero, projdeme se kolem kostelů S. Chiara a S. Gesú a kolem někdejších rezidenci neapolských králů Castel Nuovo. Procházkou dojdeme k přístavu Santa Lucia a dostaneme se až ke Castell dell´Ovo, který stojí na malém skalnatém ostrově. Prohlédneme si památky na hlavním náměstí Piazza del Plebiscito. Večer přijedeme na ubytování.

4. den

Volný den věnujeme koupání a odpočinku u moře. Zájemci podniknou fakultativní lodní výlet, který je zavede na ostrov CAPRI - jeden z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších ostrovů v Tyrhénském moři, na oblíbené místo rekreace římských císařů i dnešní společenské „smetánky“. Ostrov je označován za Perlu Tyrhénského moře, drahokam v prstenu Neapolského zálivu, nejkrásnější ostrov světa a Ostrov Sirén. Ostrovem Sirén nazývá Capri mytologie, podle níž zde žily napůl ženy – napůl ryby, lákající svým zpěvem mořeplavce ke zrádným útesům, o které poté roztříštili své lodě. Navštívíme zde Modrou jeskyni, která je údajně stále domovem nymf a mořských panen. Spatříme také Augustovy zahrady, vilu Axela Muntheho v ANACAPRI a mnohé další. Zpět do hotelu se vrátíme večer.

5. den

Dopoledne vyjedeme klikatou silnicí na dosud činnou sopku VESUV, kde nás čeká pěší výstup po lávovém poli k jednomu z kráterů sopky. Jedná se o jediný činný vulkán na evropské pevnině a ční do nadmořské výšky 1281 metrů. K poslední větší erupci tu došlo v roce 1944, kdy se dokonce změnil tvar kráteru. Odpoledne si prohlédneme antické město POMPEJE (UNESCO), které díky nezměrnému úsilí archeologů zprostředkovává život antického města. Město bylo v 1. století n. l. při výbuchu Vesuvu zasypáno vrstvou popela, díky čemuž se dochovalo prakticky neporušené až do dnešních dnů. Vrátíme se zpět na ubytování.

6. den

Po snídani odjedeme do SALERNA, kde si prohlédneme hlavní promenádu města s katedrálou svatého Matouše. Lodí budeme pokračovat (fakultativně) za poznáním Sorrentského poloostrova, během cesty budeme obdivovat jedinečnou krásu Amalfské riviéry – ostrůvky Galli nazývané Ostrovy Sirén. Doplujeme do města AMALFI, dříve centra mocné námořní republiky, založeného prý samotným Konstantinem Velikým. Prohlédneme si katedrálu Svatého Ondřeje a projdeme se uličkami Amalfi, kde máme možnost navštívit muzeum výroby papíru nebo podniknout výlet člunem do Smaragdové jeskyně. Vrátíme se na ubytování.

7. den

Dopoledne budeme relaxovat u moře, v odpoledních hodinách se vydáme na cestu zpět do ČR.

8. den

Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 5× ubytování v hotelích ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 5× snídani, kyvadlová doprava na pláž, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

fakultativní výlety, plážový servis, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €, pobytové taxy.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 3 590 Kč, 5× večeře - 2 690 Kč, cestovní pojištění Uniqa

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 14:00, předpokládaný příjezd do Brna 08:30. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING