Nejkrásnější místa italských Dolomit

od 9 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Filtr

Trasa

KUFSTEIN - RESCHENPASS - RESCHENSEE - HAIDERSEE - CURON VENOSTA - SCHNALSTAL - TIROL - MERANO - RITTENSKÉ PŘÍRODNÍ PYRAMIDY - BOLZANO - SIGMUNDSKRON - LATEMAR - PREDAZZO - CAVALESE - ROVERETO - PARK A ZAHRADY SIGURTÁ

Svozové trasy

A, A1, B, D

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Odpoledne po příjezdu do Tyrolska bude naší první zastávkou městečko KUFSTEIN ležící na řece Inn nedaleko hranice s Německem. Projdeme se po historickém centru, nad kterým se vypíná pevnost Festung Kufstein ze 13. století, která v minulosti sloužila jako vězení a dnes se zde nachází několik muzeí. Zájemci si budou moci pevnost prohlédnout. Z hradeb se naskýtají pěkné výhledy na městečko Kufstein a okolí. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Přes průsmyk RESCHENPASS (1504 m) přejedeme kolem modrého přehradního jezera RESCHENSEE a menšího jezera HAIDERSEE. Zastavíme se u proslulé středověké kostelní zvonice ve vesnici CURON VENOSTA, která je pozůstatkem zatopené dědiny a vystupuje z tyrkysového jezera. Dále se vydáme do vysokohorského údolí SCHNALSTAL, kde za pár minut vyjedeme lanovkou na jihotyrolský ledovec Schnalstal k nejvýše položenému hotelu v Alpách (hotel Glacier s restaurací Grawand ve výšce 3 212 m n. m.), odkud budeme obdivovat úžasná panoramata. Uděláme si krátkou procházku ke kříži, podíváme se na italsko-rakouské hranice a navštívíme výstavu věnovanou ledovcovému království a sněžnému muži Ötzimu, jehož mumie byla nalezena právě v tomto údolí. Odpoledne malebným údolím plným středověkých hradů a tyrolských městeček klesneme o 1200 m výškových dolů Jižním Tyrolskem až do oblasti Merana. Navštívíme hrad TIROL, který dal jméno celému bývalému knížectví. Zde nás bude čekat prohlídka interiérů hradu, který byl vystaven v polovině 12. století a do roku 1420 sloužil jako sídlo tyrolských hrabat. Užijeme si také pěkné výhledy na okolní vesnice a hory. Na závěr dne nás čeká podvečerní zastávka ve městečku MERANO – přitažlivém lázeňském městečku plném kaváren ve stylu belle époque. Na ubytování přijedeme ve večerních hodinách.

3. den

Po snídani vyjedeme nad Bolzano a projdeme se naučnou stezkou kolem RITTENSKÝCH PŘÍRODNÍCH PYRAMID. Jde o až 30 m vysoké jílové sloupy s kamennými klobouky, které tu vytvořil ustupující ledovec a následné zvětrávání. Poté se přesuneme zpět do hlavního města oblasti, BOLZANA. Zde si prohlédneme centrum města nacházející se kolem náměstí Piazza Walther a katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Zájemci si určitě nenechají ujít návštěvu místního archeologického muzea, kde se nachází dobře zachovalá mumie Ötziho, člověka, který v oblasti žil před cca 5 000 lety a jehož tělo bylo nalezeno v roce 1991. Atmosféru tohoto historického města si nejlépe vychutnáme u pravého italského cappuccina nebo tradičního vína. V odpoledních hodinách se zastavíme na hradě SIGMUNDSKRON, ve kterém navštívíme největší dolomitské muzeum Reinholda Messnera, který tak vyjadřuje svůj dík horám a přibližuje horolezectví i vzdálené země všem návštěvníkům. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

4. den

Tento den se opět vydáme obdivovat nádherné výhledy italských Dolomit. Naším cílem bude doslova liduprázdný masiv LATEMAR, kam se dostaneme lanovkou. Zde si každý podle svých schopností a zájmu vybere z několika možností. Můžeme se projít geologickou naučnou stezkou, ti zdatnější se mohou vydat k horské chatě nad lanovkou do výšky 2 200 m n. m., kochat se vyhlídkou Latemar 360° nebo se budeme moci projet na horské dráze krásnými dolomitskými lesy. Odpoledne navštívíme horské městečko PREDAZZO a okusíme některou z italských sladkostí v místní pekárně, následně se přesuneme do střediska CAVALESE, jehož centrum si projdeme a podíváme se k jeho přírodním zajímavostem v podobě místních vodopádů nebo starodávného stromu. Ve večerních hodinách odjedeme na ubytování.

5. den

Po snídani se vypravíme dále na jih. První naší zastávkou bude městečko ROVERETO se známým zvonem Míru, který zvoní každý večer na památku padlých ve všech válkách, a nádhernou vyhlídkou na okolí. Projedeme kolem jezera Lago di Garda na jih, kde u městečka Vallegio sul Mincio navštívíme nádherný přírodní PARK A ZAHRADY SIGURTÁ – obrovskou vodní zahradu plnou jezírek, jeskyní, květin a bylin. V odpoledních hodinách odjedeme směr ČR. Návrat do Brna v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 4x ubytování v hotelu/penzionu ve dvoulůžkových pokojích, 4x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupné do navštívených objektů cca 80 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (2 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING