Filtr

Anotace

kraj renesančních géniů s nádhernou přírodou plnou romantických vinic a statků a úchvatných historických klenotů

Trasa

MONTECATINI TERME - PISA - CARRARA - SIENNA - SAN GIMIGNANO - LUCCA - VIAREGGIO - TORRE DEL LAGO - FLORENCIE

Svozové trasy

B: pouze Olomouc, Přerov, Prostějov, Vyškov, D, F

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách přes Rakousko do Itálie. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování do MONTECATINI TERME. Město je známým turistickým a lázeňským centrem. Historické jádro nad městem si stále udržuje svůj středověký ráz a tajuplnou atmosféru. Milovníci architektury se zde mohou kochat krásnými secesními lázeňskými domy.

2. den

Po snídani se vydáme do PISY (UNESCO) – města, které bylo založeno pravděpodobně Řeky o 550 let dříve než Řím, města, kde se vystřídali jak Etruskové, tak Římané, města, které ve středověku bylo jednou z významných námořních republik. Naše kroky povedou na Piazza dei Miracoli s dómem, baptisteriem a známou šikmou věží, jejíž stavba započala již ve 12. století. Po prohlídce Pisy se vypravíme do CARRARY, kde v oblasti mramorových lomů navštívíme Cava museo ve Fantiscritti a seznámíme se s 2000 let starou historií těžby mramoru od dob antiky až po současnost. Budeme moci navštívit jediný lom na světě těžící mramor z nitra skalního masivu. Vrátíme se na ubytování. Ve večerních hodinách se se zájemci vypravíme zubačkou do historické části zvané Montecatini Alto na vyvýšenině nad městem. Odměnou nám bude nezapomenutelný výhled na nádherně osvětlené široké okolí.

3. den

Po snídani odjedeme přes typickou toskánskou krajinu vinic s odrůdou Chianti do SIENY (UNESCO). Do města z červeného kamene, o němž se říká, že je nejkrásnějším italským městem. Díky poloze na kopci nabízí kouzelná zákoutí s nádhernými výhledy. Siena v minulosti soupeřila s Florencií, ať už na poli válečném, tak v umění a kultuře. Na obou městech to jde znát. Siena díky prohře v roce 1269 spadla pod vliv Florencie a díky tomu si zachovává svůj gotický vzhled. O Sieně píše Dante, že její obyvatelé jsou ješitní, dalo by se ale říci, že jsou na své město hrdí. Majestátní stavby, velké gotické domy jim k tomu dávají oprávněné právo a při návštěvě tohoto města jim určitě dáme za pravdu. Navštívíme kostel San Domenico, sanktuárium sv. Kateřiny Sienské, náměstí Piazza del Compo a dóm s baptisteriem. Po prohlídce Sieny nás očekává jedno z nejpůvabnějších toskánských městeček – SAN GIMIGNANO (UNESCO), které si dodnes zachovává nezměněnou gotickou tvář. Necháme se okouzlit atmosférou středověkého městečka s 15ti věžemi ze 14. století. Nahlédneme do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, k Palazzo Communale, uvidíme středověké městské opevnění, tři brány a bašty. Ze zříceniny pevnosti Rocca se nabízí krásný výhled. Neměli bychom si nechat ujít možnost navštívit rodinnou farmu v těsné blízkosti městečka, kde obklopeni místními vinicemi ochutnáme několik vzorků vína i typickou bruschetu, která je připravena na domácím oleji, který si spolu s vínem můžeme za výhodné ceny nakoupit. Vrátíme se na ubytování.

4. den

Po snídani se vypravíme do starobylého, opevněného města LUCCA (UNESCO), kde jakoby se zastavil čas. Uprostřed hradeb nalezneme úplně nedotčené středověké město. Podmanivé starobylé město ukrývá atraktivní náměstí, malé kostely, muzea, galerie a dlážděné uličky, oplývá klidem a elegancí a stalo se tak vyhledávanou turistickou lokalitou. Prohlédneme si katedrálu Duomo di San Martino, hlavní náměstí Piazza dell’ Anfiteatro, Pucciniiho rodný dům a vyhlídkovou věž Guinigi. Poté se vydáme do přímořského letoviska VIAREGGIO, jehož promenáda je lemována secesními vilami, hotely a kavárnami. Budeme mít možnost koupání nebo procházek. V 19. století bylo město pro svou architektonickou jedinečnost nazýváno „Perla Ligurského moře“. A Pucciniho si ještě jednou připomeneme u jezera TORRE DEL LAGO, kde poznáme nádhernou přírodní rezervaci, která mu byla inspirací v jeho tvorbě. Zavítáme k vile, kde žil a kde je i se svou ženou pochován. Ve městě se pravidelně koná jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů v Itálii „Festival Puccini“. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

5. den

Po snídani se vydáme do FLORENCIE (UNESCO), hlavního města Toskánska. Tuto kulturní a historickou lahůdku jsme si nechali na konec zájezdu. Florencie je pro mnoho lidí symbolem Itálie, její elegance, pozoruhodné památky a typicky italská atmosféra. Bývá také považována za místo, kde se ve 14. až 16. století zrodila italská renesance, která tolik ovlivnila další vývoj a dění v Evropě a potažmo ve světě. Prohlédneme si kostel Santa Croce s hroby významných toskánských osobností, uvidíme národní muzeum Bargello, Danteho rodný dům, náměstí Piazza Signoria s Pallazzo Vecchio, galerii Uffizi (nutná rezervace) a samozřejmě zlatnický most Ponte Vecchio. Poté budeme pokračovat ke kostelu Santa Maria del Fiore a baptisteriu s Rajskou bránou. Ve čtvrti San Lorenzo si prohlédneme nejstarší florentský kostel stejného jména, knihovnu Biblioteca Laurenziana a můžeme navštívit slavné Medicejské kaple. Prohlídku zakončíme návštěvou tržnice ve stejné čtvrti. Plni dojmů odjedeme v podvečerních hodinách zpět do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 4x ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 690 Kč, 3x večeře - 890 Kč, rezervace a vstup do galerie Uffizi 700 Kč (do 18 let - 150 Kč, 18-25 let 400 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING