Filtr

Anotace

putování napříč historií lidstva v oslňující italské metropoli

Trasa

ŘÍM – VATIKÁN – TIVOLI

Svozové trasy

A, A1, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna v odpoledních hodinách.

2. den

Prohlídku ŘÍMA (UNESCO) zahájíme ve VATIKÁNU, a to návštěvou chrámu sv. Petra, papežské krypty a Vatikánského muzea se Sixtinskou kaplí. Miniaturní stát Vatikán je centrem katolické církve. Byl založen na jednom z římských pahorků, kde byl později mučen, popraven a pohřben Sv. Petr. Veřejně dostupné části Vatikánu dominuje Svatopetrské náměstí, které pojme až 400 tisíc lidí. Barokní náměstí od Berniniho je lemováno 284 sloupy a 140 sochami věřících, středu náměstí dominuje 25 m vysoký a 331 tun těžký obelisk. Z náměstí budeme pokračovat k bazilice Sv. Petra, která dostala dnešní podobu po radikální přestavbě původního kostela v průběhu 16. století. V chrámu lze obdivovat sochu Piety od Michelangela, Berniniho Kapli Nejsvětější svátosti a řadu dalších kaplí, oltářů a soch. Rovněž je možné z kopule chrámu sv. Petra hledat 7 původních pahorků starého Říma. Poté se projdeme podél řeky Tibery k Andělskému hradu, který je jednou z nepřehlédnutelných staveb Říma. Stojí na pravém břehu řeky Tibery a postavit jej nechal římský císař Hadrián jakožto rodinné mauzoleum. Z toho důvodu se dříve ANDĚLSKÉMU HRADU říkalo také Hadriánovo mauzoleum čili Hadrianeum. Večer odjedeme na ubytování.

3. den

Po snídani se vydáme do TIVOLI, bývalého antického města, které se nachází 40 kilometrů od Říma. Toto půvabné městečko nás uchvátí travertinovými lomy, nádhernými renesančními zahradami, parky a obdivuhodnými antickými památkami. Tivoli má vynikající polohu na kopci, díky níž si vychutnáme okouzlující výhledy do okolní krajiny. Již v antických dobách město sloužilo jako útočiště a letovisko pro movité Římany před parnými dny v Římě. Prohlédneme si HADRIÁNOVU VILU (UNESCO) a ZAHRADU VILLY D’ESTE se stovkami krásných fontán. Poznáme „královnu římských cest“ – Via Appia Antica a navštívíme slavné římské katakomby v její blízkosti. Zpět na ubytování se vrátíme večer.

4. den

Po snídani se seznámíme s centrální částí Říma, kde se nachází legendární KOLOSEUM. Tuto arénu nechal postavit císař Vespasian a dokončena bylo roku 80. Aréna je oválného tvaru, má 4 poschodí o výšce 50 m a pojala až 50 tisíc diváků. Původnímu účelu sloužilo Koloseum až do počátku středověku, poté bylo využíváno pro různé účely. Vedle Kolosea se nachází zachovalý KONSTANTINŮV OBLOUK z roku 312, který dal postavit senát na počest císařova vítězství nad Maxenciem. Dále spatříme kostel sv. Petra v řetězech s Michelangelovým Mojžíšem. Zavítáme i na FORUM ROMANUM, které bylo v dobách antického Říma centrem všeho dění. Nacházelo se zde mnoho trhů, chrámů, bazilik, vítězných oblouků, ale také místa, kde působili řečníci a politici. V současně době nalezneme na Foru Romanu jen ruiny památek pocházejících převážně z doby starověkého Říma, které byly přímým svědkem světových dějin. Dále spatříme císařská fóra a proslulý KAPITOL. Na Piazza Navona můžeme vychutnat atmosféru venkovních posezení v kavárnách v blízkosti tří monumentálních fontán. Prohlédneme si hrobky králů v PANTHEONU, nejlépe zachovaný chrám antického Říma, který pochází z roku 27 a podle pověstí právě zde Romulus vstoupil na nebesa. Navštívíme také kostel Panny Marie nad Minervou. Velkou pýchou této metropole jsou beze sporu fontány, které zde byly budovány již od dob starověku. Mezi nejznámější fontánu se řadí věhlasná FONTÁNA DI TREVI, která je opředena tajemnem. Traduje se totiž, že když do ní vhodíte minci, splní se Vám Vaše přání. Barokní fontána od Niccoli Salviho je poctou síle moří. Tady se ve filmu La dolce vita ráchala Anita Ekberg s Marcellem Mastroiannim, a i když to vypadá, že si tuto nezapomenutelnou koupel oba rozkošnicky užívali v parném létě, Mastroianni ve svých pamětech vzpomínal, že se scéna točila za mrazivého únorového rána, kdy byla voda ukrutně ledová. Na Španělském náměstí se poté projdeme po ŠPANĚLSKÝCH SCHODECH, na jaře zdobených záplavou květin. Španělské schody nejen oblíbeným místem místních a turistů, ale také dějištěm mezinárodních módních přehlídek. Ve večerních hodinách se vydáme na cestu zpět do ČR.

5. den

Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, poplatky za vjezd do Říma, 2× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, služby místního průvodce (platba na místě), vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 60 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Informace o letovisku

Kilometry dlouhých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, nesmírné možnosti denních i nočních aktivit pro děti i dospělé, včetně výletů za kulturními a historickými památkami, široký výběr ubytování v hotelích i apartmánech. V naší nabídce najdete jak pobytové autobusové zájezdy do Itálie, tak i ubytování v Itálii pro individuální klienty cestující vlastní dopravou. Mezi nejvyhledávanější oblasti patří Palmová riviera, Gargano, Kalábrie a střediska Lido di Jesolo, Bibione, San Benedetto, Silvi Marina, Vieste a Gallipoli

Rozloha

Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově a na ostrovech ve Středozemním moři (Sicílie, Sardínie, Elba, Capri, Ischia, Egadské a Liparské ostrovy, atd.). Země má rozlohu 301 266 km2. Hlavním a zároveň největším městem je Řím (Roma), ve kterém žije celkem 2 823 873 obyvatel (2006). Administrativně se Itálie dělí na 20 samosprávných krajů (Abruzzo, Basilicata, Calabria, Campania, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino-Alto Adige, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto), které se dále dělí na 94 provincií. Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel země z roku 2006 je 58 133 509 a tvoří ho převážně Italové (95%), za samostatná etnika se považuji Friulové, Aostané, Okcitánci (Provensálci), Ladinové a Sardové, dále tu žijí minority Němců, Slovinců, Řeků, Albánců, Katalánců, Chorvatů aj. Hustota zalidnění je 191 obyv. na km2 Většina obyvatelstva (85%) jsou římští katolíci, velký podíl na tomto čísle má samozřejmě role Vatikánu a osobnost papeže, který je italskému národu vždy bližší než ostatním. Pouze 14% obyvatel je bez vyznání. 

Historie

I přes svou starobylost je moderní politická Itálie pouze 125 let stará. Italská republika (Repubblica Italiana) vznikla oficiálně jako Italské království 17.3.1861. Po pádu Římské říše v roce 476 se poloostrov politicky rozdělil. Ve 14. stol. bylo v Itálii více než 100 států a státečků. Nejvýznamnějšími byly Neapolské království, Benátská republika, Sicilské království, Janovská republika, Florentská republika, Sienská republika, Milánské vévodství a další. Po patnácti stoletích politického chaosu přišel Napoleon, jehož krátké období nadvlády probudilo italský nacionalismus, který vyústil do hnutí „risorgimento“ za sjednocení Itálie. Sjednocování trvalo 50 let a bylo poznamenáno třemi osobnostmi: teoretikem Giuseppem Mazzinim, dobrodruhem Giuseppem Garibaldim a politikem Camillem Cavourem.

Přírodní podmínky

Itálie přímo sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem, San Marinem a Vatikánem. Mořská hranice tvoří asi 80 % státních hranic. Pobřeží je málo členité a je omýváno Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Na severu Itálie se tyčí Alpy s masivem Mont Blanc (4 807 m.n.m.) na francouzské hranici a Matterhornem na hranici se Švýcarskem. Nachází se tu mnoho sopečných masivů s aktivními sopkami (Etna 3340 m.n.m., Vesuv 1276 m.n.m., Stromboli 926 m.n.m.).

Italské podnebí je subtropické – středomořské s teplým suchým létem a mírnou deštivou zimou. V Pádské nížině přibývají kontinentální rysy, v Alpách chladné vysokohorské podnebí.

Měna

Od 28.2.2002 je oficiální italskou měnou euro (EUR), které tak vystřídalo italskou liru.

Turistické zajímavosti

Na jihu v Paestu, Selinunte a Agrigentu jsou stejně krásné řecké chrámy jako v Řecku samotném a zavodňovací systém, který před tisíci lety vybudovali Arabové.
Ve střední Itálii je kolébka renesance Florencie, Pisa a sám Řím a kolem nich líbezná krajina Leonarda da Vinciho, Danta Alighieriho a sv. Františka s městečky na vrcholech kopců a terasami, jež jsou plodem staletí lidské práce.
Rozmanitost krajiny a památek vytváří ze severní Itálie jednu z nejpřitažlivějších oblastí země nejen pro výběr dovolené. Severu vevodí pohoří Dolomit táhnoucí se přes Trentino – Alto Adige a Benátsko. V nížině se nachází města Verona, Vicenza a Padova, pyšnící se jedinečnou architekturou. Dominantou je bezpochyby město lagun – Benátky s okolními ostrovy. 

Gastronomie

Italská kuchyně patří celosvětově mezi ty nejoblíbenější. Ceněna je především pro nenáročnost přípravy, pestrost ingrediencí a chutí a především také odpovídá moderním trendům zdravé výživy. Pro mnohé z nás jsou synonymem italské kuchyně špagety, případně pizza.

V Itálii je vyráběno více než 400 druhů těstovin (npř. penne, fusilli, tagliatelle, tortellini či ravioli) a pizza na stovky způsobů, ovšem skutečná italská kuchyně skrývá mnohem více kulinářských tajemství. Italové jsou například vyhlášení mistři co do přípravy ryb a darů moře, ať již jako předkrmů nebo přílohy k hlavnímu jídlu.

Slavné sušené šunky z Parmy zná celý svět. Ze sýrů je třeba připomenout Parmigiano-Reggiano (parmazán), gorgonzolu, mozzarelu, Provolone, Ricottu, Pecorino, nebo krém Mascarpone.
Z lahůdek připomeňme sušená rajčata, lanýže, nakládané artyčoky, houby, olivy, lilky, kapary, ančovičky, uzeniny běžné i ze zvěřiny a množství sušených mas a salámů jako například bresaola, pancetta, coppa a další. Velmi oblíbený je také salám mortadella.

TEST RATING