Budapešť a její blízké okolí v době květu sakur

od 5 211
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Proč vybrat tento produkt

  • bez nočních přejezdů
  • trvale oblíbený zájezd

Filtr

Anotace

město kaváren, habsburské pompéznosti i úžasných termálů

Trasa

BUDAPEŠŤ - SZENTENDRE - NORMAFA - SZÉCHENYI - MEMENTO PARK - GÖDÖLLŐ

Svozové trasy

A, H

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách do hlavního města Maďarska BUDAPEŠTI (UNESCO). Nejprve si vyšlápneme k Budínskému hradu, dále se vydáme přes noblesní promenádu s kvetoucími sakurami, které patří k hlavním lákadlům jarní Budapešti. Budeme mít krásné výhledy na historické centrum města, Parlament a řeku Dunaj. Projdeme se po těch nejkrásnějších místech historického města a budeme mít možnost nákupu tradičních maďarských pochoutek ve slavné místní tržnici. Ve večerních hodinách se nalodíme na palubu výletní lodi a úchvatnou maďarskou metropoli spatříme tak z jiné perspektivy. V nočních hodinách se ubytujeme.

2. den

Po snídani vyrazíme na sever proti proudu Dunaje. Naši první zastávkou bude malebné městečko SZENTENDRE, plné roztomilých středověkých uliček a pitoreskních zákoutí. Szentendre je oblíbeným místem výletníků nejen pro svou malebnost, ale také díky množství úžasných galerií a muzeí. Opravdovým zážitkem je zdejší retro muzeum, ve kterém se přeneseme zpátky do minulosti, do doby socialismu, kdy rodina Smolíkových dobývala vesmír a Balaton byl taky, tak trochu, mořem. Nepřeberné množství restaurací se pyšní  nabídkou čerstvých sladkovodních ryb a vybraných vín. Ze Szentendre se vydáme na okraj Budapešti do horského parku NORMAFA, kde si dáme krásný výšlap po zdejších hřebenech až k působivé rozhledně císařovny Alžběty (Sissi), ze které budeme mít město i jeho široké okolí jako na dlani. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Dopoledne budeme mít možnost koupání a relaxace v lázních SZECHENYI. Kdo nebude chtít navštívit lázně, zavítá do MEMENTO PARKU. V Parku je možné shlédnout celkem 40 děl rudé propagancy, kdysi umístěných na veřejných prostranstvích. Uvidíte zde sochu Lenina, Marxe a Engelse, sovětské vojáky, monumentární pomníky komunistických hrdinů a alegorické sochy. V odpoledních hodinách opustíme Budapešť a vydáme se jen malý kousek za její hranice, abychom poznali královský palác v GÖDÖLLŐ. Oblíbená rezidence císařovny Alžběty (Sissi) nás okouzlí svým pompézním barokem a nádhernými zahradami. Gödöllő je největší barokní palácový komplex nejen v Maďarsku, ale po zámku ve Versailles zároveň druhý největší komplex v Evropě. V nočních hodinách přijedeme zpět do Brna.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 2× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupy do lázní a navštívených objektů – doporučená částka cca 25 000 HUF.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 7:00, předpokládaný příjezd do Brna 21:30. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING