Filtr

Trasa

Budapešť

Svozové trasy

Termín 07.04., 18.05. - A, B, F2, H, K Termín 10.08., 21.09. - A, B, F2, G1, H, K

1. den

Odjezd z Brna cca v 5 h. Prohlídku zahájíme v Pešti, které dominuje neogotická stavba Parlamentu, projdeme si střed města s populární pěší zónou Váci, navštívíme nejstarší pešťský kostel Belvárosi, dunajské Korzo s „Princezničkou”, Pařížský dům, známou Gebauderovu cukrárnu a také městskou tržnici. Vystoupáme na Gellérthegy, odkud budeme obdivovat nádherný pohled na Pešť a navštívíme také skalní kostel. Odpoledne strávíme v termálních lázních secesního hotelu Gellért – jedna z pých Budapešti, kde je kromě termálních bazénů s teplotou vody 36–38 °C a sauny také plavecký bazén v římském stylu. Ubytujeme se v hotelu na okraji města.

2. den

Přesuneme se do Budy, kde si prohlédneme novogotický Matyášův chrám s ohromujícím interiérem. Z Rybářské Bašty se otevírá působivý výhled přes Dunaj. Procházkou půjdeme dál k hradnímu divadlu, k Sándorovu paláci a k vyhlídkové terase před Maďarskou národní galerií. Odpoledne strávíme koupáním ve slavných tureckých lázních Rudas, jejichž historie sahá až do 15. století. K dispozici je plavecký bazén s teplotou vody 29 °C a parní lázně s teplotou vody až 42 °C. Poté navštívíme kostel sv. Štěpána a projdeme se Peští. Návrat do hotelu.

3. den

Dopoledne si prohlédneme náměstí Hrdinů a Městský park Városliget. Poté navštívíme v novobarokním stylu postavené lázně Széchenyi, jedno z největších lázeňských zařízení v Evropě. Disponují plaveckým bazénem, ponornými lázněmi i saunou, teplota termální vody zde je 30–38 °C. Odjezd do ČR, příjezd do Brna cca ve 22.30 hod.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 2× ubytování v hotelu ve dvou až třílůžkových pokojích s vl. příslušenstvím, 2× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pojištění storna a LV viz s. 1 katalogu, vstupy do lázní a navštívených objektů – doporučená částka cca 30 €.

Příplatky

pojištění A, B, C.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING