Festival klobás v Békéscsabě

od 5 290
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně
Novinka

Filtr

Trasa

KECSKEMÉT - SEGEDÍN - GYULA - BÉKEŠSKÁ ČABA - ÓPUSZTASZER

Svozové trasy

A, H

1. den

Odjezd v Brna v ranních hodinách. Po cestě se zastavíme v KECSKEMÉTU, městě proslulém secesní architekturou, výrobou pálenky a pěstováním a zpracováním papriky. Čeká nás exkurze v destilerce Zwack Unicum, vyrábějící proslulé maďarské pálenky a likéry. Poté přijedeme do SEGEDÍNU, zvaného „Brána Evropy“. Segedín nebo také Szeged, je jedním z oblíbených měst Maďarska. Jedná se o čtvrté největší maďarské město, které je právem přezdíváno „městem slunečního svitu“, jelikož sem sluneční paprsky svítí přes 2200 hodin ročně. Po prohlídce města se ubytujeme.

2. den

Po snídani zavítáme do města GYULA – secesního města u rumunských hranic, rodiště Albrechta Dürera Staršího, kde se nachází středověký hrad, pověstná 200 let stará cukrárna v biedermayerovském stylu a je zde možnost koupání ve vyhlášených termálních lázních. Odpoledne přejedeme do města BÉKEŠSKÁ ČABA (Békescsaba) – místa konání každoročních největších slavností klobás na světě – Csabai Kolbászfesztivál s bohatým doprovodným programem a mnoha gastronomickými zážitky. Příjezd na hotel v nočních hodinách.

3. den

Dopoledne budeme relaxovat v Szegedu v místních termálních lázních, rozdělených na léčebnou a zážitkovou část. Odpoledne se zastavíme v pusztě – národním historickém parku v ÓPUSZTASZER se skanzenem typické lidové architektury a památníkem náčelníka Árpáda, který koncem 9.století přivedl maďarské kmeny do Karpatské kotliny. Poté se vydáme zpět do ČR, návrat do Brna v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 2× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupné do dalších navštívených objektů cca 15 000 HUF.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 490 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING