Prázdniny u Balatonu

od 5 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze
Novinka

Filtr

Trasa

KESZTHELY - TAPOLCA - SIÓFOK - TIHANY - VESZPRÉM

Svozové trasy

A, H

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Kolem poledne přijedeme do KESZTHELY, jednoho z nejnavštěvovanějších míst Balatonu. Keszthely je jednou z perel Maďarska. Kulturní město, které se pro mnohé stalo synonymem pohodové dovolené na břehu Balatonu, se chlubí velmi přívětivou atmosférou, pěší zónou se středomořským nádechem, desítkami muzeí, výborným marcipánem, radovánkami u „maďarského moře“ i skvostným zámkem, který bývá často připodobňován k francouzskému Versailles. My si rozdělíme čas ve městě na odpočinek na pláži a abychom poznali Balaton důvěrněji, necháme se také povozit lodí na dvouhodinové projížďce po Balatonu. Ve volném čase budeme moci také navštívit zámek Fesceticsi. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Po snídani odjedeme za netradičním zážitkem do jezerní jeskyně v TAPOLCI. Jeskyně byla objevena v roce 1902 a její třípodlažní systém je částečně zatopen 19 °C vodou pocházející z pramenů zdejšího krasu. V tomto pohádkovém podzemí budeme moci jednotlivými komorami projíždět loďkou a díky průzračné vodě uvidíme i zatopené vstupy do dalších prostor. Můžeme se také projít k vodnímu mlýnu u romantického jezera Malom nebo obchodní zónou lemovanou kavárnami v městečku. Poté nás čeká relaxace u Balatonu v letovisku SIÓFOK. Město je nejrušnější oblastí na jižním břehu Balatonu, dokonce se mu říká hlavní město Balatonu. A není se čemu divit, má krásné pláže, mělkou vodu a písečné dno. Navíc nabízí spoustu vyžití přes den i večer a je oblíbenou destinací pro rodiny a děti. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Až do odpoledního odjezdu zpět do ČR budeme relaxovat v TIHANY, kterému se přezdívá maďarská Provence a je považováno za jedno z nejkrásnějších na Balatonu i v celém Maďarsku. Kromě své polohy místo proslulo pěstováním levandule. Městečku dominuje benediktínské opatství založené uherským králem Ondřejem I. v roce 1055. Od kláštera, který stojí na téměř nejvyšším bodě poloostrova, je nejkrásnější výhled na Balaton. Po cestě zpět navštívíme ještě VESZPRÉM – „Město královen“ s malebnou hradní čtvrtí a Benediktýnský vrch s úžasným panoramatickým výhledem na údolí Sedu a na Bakoňský les. Podle legendy bylo město, stejně jako Řím, založeno na sedmi pahorcích. Hradnímu vrchu na dolomitovém skalisku, který je pokládán za muzeum barokní architektury, dominuje katedrála sv. Michala – tradiční místo korunovace uherských královen. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 2× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupné do navštívených objektů cca 25 000 HUF.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING