Za vůní a chutí levandule do Tihany

od 1 090
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Bez stravování

Filtr

Cena zájezdu
Termín zájezdu nocí Bez stravování
15.06. - 15.06. 0 1090

Trasa

TIHANY

Svozové trasy

A, H

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Poloostrovu TIHANY, vystupujícímu od vodní hladiny Balatonu, se přezdívá „maďarská Provence“. Všude tu totiž roste nádherná fialová levandule. Největší potěšení z fialově kvetoucí levandule se nám dostane v červnu, kdy se na Tihany koná tradiční každoroční LEVANDULOVÝ FESTIVAL, doprovázený řadou kulturních akcí. Během dne se nejen podíváme na záhony plné levandulí, v kterých si budeme moci levanduli za poplatek nasbírat, ale také zjistíme, jak zajímavě se dá využít. Budeme moci ochutnat levandulové koláče, džem, zmrzlinu či pivo. Ve stáncích a obchodech se suvenýry zakoupíme levandulové dekorace, voňavé sáčky, olejíčky, mýdla a jiné kosmetické produkty. Rostlinka sem byla údajně převezena v průběhu první světové války přímo z „levandulového království“ – z francouzského regionu Provence. Společně se vydáme ke chloubě města, do místního opatství, jehož součástí je barokní benediktinský kostel. Individuálně navštívíme např. vyhlídkovou terasu vedle kostela na Vrchu ozvěny. Za návštěvu také stojí muzeum panenek, muzeum marcipánu, miniskanzen či panoptikum. Z promenády se nám nabídnou nádherné a neustále se proměňující výhledy na Balaton i po něm plující plachetnice. Odjezd do ČR ve večerních hodinách, příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, technický doprovod, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů cca 5 000 HUF

Příplatky

cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

trhání levandule - platba možná pouze platební kartou. Platba v hotovosti není možná.

Rozloha

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 030 km². Leží ve střední Evropě a sousedí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Obyvatelstvo

Maďarsko se formovalo vlivem jižních kultur, střední Evropy a původním domovem Maďarů – Uralem. Nejtypičtějším znakem je jazyk. Země zaznamenává trvalý úbytek obyvatelstva. V současné době má 9,9 mil. obyvatel. Velké maďarské komunity žijí v Rumunsku, Slovinsku, na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

Historie

Maďaři přišli na území dnešního Maďarska koncem 9. století z Uralu. Ve středověku zde vzniklo Uherské království, které zahrnovalo dnešní Slovensko, Podkarpatskou Rus, Slavonii, Vojvodinu, Banát a Sedmihradsko. Od 16. století bylo ohrožováno Osmanskou říší. V 17. století se stalo součástí Rakouské monarchie. Po revoluci v roce 1848 dosáhli Maďaři Rakousko-uherského vyrovnání, které dalo vzniknout Rakousku-Uhersku. V průběhu 1. světové války se projevila národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 ztratilo nově vzniklé Maďarsko skoro dvě třetiny území. Během 2. světové války se Maďarské království přidalo na stranu Německa. Osvobození Budapešti sovětskou armádou znamenalo přiřazení Maďarska mezi země komunistického bloku. V roce 1956 došlo k protikomunistickému povstání, které bylo násilně potlačeno. Sovětská armáda tak zůstala na území Maďarska až do roku 1991.

Přírodní podmínky

Maďarsko je rovinatá země, 89 % území nepřesahuje nadmořskou výšku 200 m. Na severu se rozkládá pohoří, které je součástí Karpat. Nejvyšším vrcholem je Kékes, který měří 1015 m.

Nejdůležitější řekou Maďarska je Dunaj, do kterého se vlévá většina místních řek. Na severu tvoří Dunaj hranici se Slovenskem, u města Visegrád se stáčí na jih a protéká středem země. Na východě protéká řeka Tisa. Největším maďarským jezerem je Balaton, od kterého se na sever rozkládá Bakoňský les.

Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.

Měna

Oficiální měnou Maďarska je forint. Aktuální směnný kurz je asi 8,4 Kč/HUF.

Turistické zajímavosti

Většina turistů míří k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Zde si nezapomeňte prohlédnout budovu parlamentu, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Vidám park a navštívit alespoň jedny z mnoha lázeňských domů. Termální lázně najdete i mimo hlavní město. Nejvyhlášenější jsou lázně Györ, Bük, Hevíz, Eger a řada dalších. Vinařská oblast Tokaj nabízí ideální podmínky na cykloturistiku. Balaton se přezdívá vnitrozemní moře. Do Maďarska se jezdí i za vyhlášenou kuchyní!

Gastronomie

Maďarská kuchyně vychází z tradic i sousedních kultur a využívá domácí zeleninu, koření, ovoce, zvěřinu i ryby. Všichni známe papriku, guláš, lečo a langoše. Vyhlášené jsou ale i maďarské klobásy, perkelt, rybí polévka halaszle, luštěninový fozelék, plněné zelné listy. Maďarská kuchyně oplývá masem a slaninou, cibulí, česnekem, paprikou, rajčaty a kyselou smetanou. Některé oblasti jsou vyhlášené produkcí vína.

TEST RATING