Holandsko plné barev a květů

od 6 710
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně
Náš tip

Proč vybrat tento produkt

  • ubytování na jednom místě
  • květinové korzo – mimořádný zážitek
  • velkolepý park Keukenhof
  • GARANCE REALIZACE

Filtr

Anotace

za fantastickou květinovou slavností v zemi věhlasných malířských mistrů, větrných mlýnů, za vůní lahodných sýrů a duhovou krásou rozkvetlých tulipánů

Trasa

AALSMEER - ALKMAAR - ZAANSE SCHANS - AMSTERDAM - ROTTERDAM - PARK KEUKENHOF - KVĚTINOVÉ KORZO

Svozové trasy

A, B, C, D, E1, F

1. den

Odjezd z Brna v podvečerních hodinách.

2. den

Ráno navštívíme největší květinovou burzu v AALSMEERU, jež si vydobyl renomé nejvýznamnějšího nizozemského střediska pěstování květin. Dále nás čeká celodenní prohlídka korunovačního města Nizozemska AMSTERDAMU (UNESCO), moderního, ale zároveň i romantického města plného tichých zákoutí, kanálů, měšťanských domů a květinových trhů. Půvabné fasády domů, prodavači tulipánů, pouliční hudebníci a šplouchání vody vytvářejí osobitou atmosféru, která osloví srdce každého turisty. Nejprve se seznámíme s Amsterdamem projížďkou po grachtech, které městu dodávají neopakovatelnou atmosféru. Kanály ze 17. století kolem dokola obepínají centrum města. Poté se vydáme za památkami a typickými amsterdamským životem po souši. Navštívíme místní trhy i sýrové prodejny. Uvidíme Královský palác, náměstí Dam a Nový kostel. Absolvujeme i malou procházku čtvrtí červených luceren, která se nachází v bezprostřední blízkosti centra a je zcela bezpečná. Ve večerních hodinách odjedeme na ubytování.

3. den

Po snídani zavítáme do tradičního alkmaarského sýrového trhu na náměstí Waagplein v ALKMAARU, kde dodnes fungují staré sýrařské cechy. Zažijeme zcela jedinečný zážitek, sýr se tady prodává jako za starých časů! 30 000 kg Goudy, Edamu a Leidenu v podobě velkých navoskovaných kol, nosiči v pestrobarevných čapkách, dřevené povozy, tyto trhy mají nenapodobitelné kouzlo. Shlédneme i turistické srdce kraje - půvabný obydlený skanzen s dřevěnými domy a větrnými mlýny v ZAANSE SCHANS s ukázkou výroby dřeváků. Následně se přesuneme do ROTTERDAMU, druhého největšího města v Nizozemí a největšího přístavu Evropy. Město je plné různých zajímavostí, zejména architektonických. Nevynecháme jednu z jeho nejviditelnějších atrakcí – věž Euromast ve tvaru lodního stěžně s úchvatným výhledem na město. Spatříme futuristickou stavbu Erasmův most, kterému se pro jeho výrazný tvar přezdívá „labuť“. K siluetě „nizozemského Manhattanu“ neodmyslitelně patří i Het Witte Huis, tedy Bílý dům, který jako jeden z mála přežil bombardování během druhé světové války. Jeho historie sahá až do roku 1898, kdy se tato secesní stavba, vysoká 45 metrů, proslavila jako první mrakodrap v Evropě. K architektonickým skvostům města se dále řadí soubor budov Kijk Kubus, jedná se o obytné domy, které místní nenazvou jinak než Paalwoningen, tedy bydlení na sloupech. Stejný autor navrhl i vedle stojící Het Potlood ve tvaru tužky. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

4. den

Celý dnešní den strávíme ve světově proslulém, největším a nejslavnějším květinovém parku Holandska KEUKENHOFU, kterému se právem přezdívá „zahrady Evropy“. Každoročně v parku u městečka Lisse mezi Haagem a Amsterdamem vykvete sedm milionů tulipánů, narcisů a hyacintů. Není tedy divu, že se sem zahrádkáři a milovníci květin hrnou doslova z celého světa. Naštěstí má park rozlohu 32 hektarů, takže zde vždy nějaké tiché zákoutí k odpočinku nalezneme. V dubnu je vše v plném květu a koná se zde i bohatý doprovodný program (aranžování, výstavy, atrakce pro nejmenší). Keukenhof nabízí 15 kilometrů chodníků a každý náš krok nabídne pastvu pro oči. Keukenhof je plný květin a vůní, díky kterým se zde příjemně relaxuje. Kromě přírodních krás můžeme obdivovat i zdejší fontány či holandský zahradní nábytek. Kouzlo parku spočívá i v dobově oblečených lidech, které zde můžeme spatřit. Kdyby nás při návštěvě parku zastihlo nepříjemné počasí, budeme se kochat dvaceti interiérovými květinovými výstavami, z nichž nejznámější jsou zaměřeny na lilie a orchideje. Během dne kolem parku projede světově proslulé KVĚTINOVÉ KORZO – přehlídka alegorických vozů vytvořených pouze z květin, na které zde čekají davy příznivců tohoto neopakovatelného díla. V podvečerních hodinách odjedeme do ČR.

5. den

Do Brna přijedeme v odpoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 2x ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2x snídaně, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka 70 €, pobytovou taxu, projížďka po grachtech 16 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Ubytování

3-lůžkové pokoje nelze zajistit.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 15:00, předpokládaný příjezd do Brna 09:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Na rozloze 41 864 km2 zahrnuje kromě Nizozemska (Nederland) i Nizozemské Antily (Nederlandse Antillen) v karibské oblasti a ostrov Aruba.

Obyvatelstvo

Holandsko s 16,3 miliony obyvatel je dnes moderním multikulturním národem.

Úředním jazykem je nizozemština, ale jako v každé vyspělé západoevropské zemi se zde bez problémů domluvíte anglicky i německy, francouzsky a italsky.

Narozdíl od nás si Holanďané více potrpí na tradice. Možná i proto mají jako státní zřízení stále konstituční monarchii s parlamentním systémem vlády. Hlavou státu je od roku 1980 královna Beatrix. Sídelním městem královny je Den Haag.
Hlavním městem je Amsterdam, sídlem vlády a parlamentu je však Den Haag.

Historie

V době Svaté říše římské bylo Holland jedním z hrabství, později nejdůležitější provincií Republiky spojených nizozemských provincií (Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, 1581–1795). V napoleonských letech 1806–1810 však existovalo Holandské království, pod které spadala velká část Nizozemska.

Za první světové války vyhlásilo Holandsko neutralitu. Přestože válku nevedlo, pocítilo Nizozemsko její důsledky v nedostatku potravin. Vliv událostí v Rusku vedl I v Nizozemsku k revoluci , jejímž výsledkem bylo ustanovení všeobecného volebního práva. V první polovině 20. století se prosadilo zkvalitnění a zvýšení hospodářských výsledků. Všeobecná hospodářská světová krize ve 30. letech však ekonomiku Nizozemí silně poškodila. 10.5. 1940 bylo Nizozemsko okupováno Německem. Na základě finančních omezení v oblasti obrany země bylo o porážce Nizozemska předem rozhodnuto. Na obsazených územích hrozil v období 1940-1945 hladomor.

Následující období po válce probíhalo ve znamení obnovy všech sfér činnosti. Toto období bylo těžce narušeno v roce 1953 , kdy Zeeland byl téměř zatopen mořem.Při této katastrofě přišlo o život 2000 osob. Tato přírodní katastrofa vedla k výstavbě protipovodňového zařízení Delta. V roce 1957 bylo ustaveno evropské hospodářské společenství a Nizozemsko se stalo zakládajícím členem.

Za těsné spolupráce s USA a dalšími evropskými zeměmi v rámci NATO byla politika země opět směrována k neutralitě. V roce 1991 byla podepsána Maastrichtská smlouva s cílem ustavení jednotné měny v EU. Po několika letech vláda Nizozemska sestávající z liberálů a sociálních demokratů rozhodla o přijetí EURO za oficiální platidlo v zemi. Nedlouho po té vstoupilo EURO v platnost.

Přírodní podmínky

Krajina je převážně rovinná, lehce se zvedá směrem k východní hranici a na jihovýchodě, kde se také u městečka Vaals nachází nejvyšší „hora“ Vaalserberg (323 m). Jejímu vrcholku se také říká „het Drielandenpunt“, neboli „Bod tří zemí“, protože se zde stýkají hranice Belgie, Německa a Nizozemska. Vrcholek je ještě zvýšen rozhlednami.

Při pobřeží jsou písečné duny, které jsou mimochodem nádherné – místy odhalený písek, borovicové háje a barevné traviny.

Ze západu tuto zemi omývá Severní moře, ze severu ji lemují ostrovy ve Waddenském moři a do pevniny se hluboko zarývá Ijselmeer. To byl původně mořský záliv nazývaný Zuiderzee, který byl na severu přehrazen 36 km dlouhou přehradou. Na jih od ní tak vzniklo sladké jezero Ijselmeer, na severu je voda slaná. Na území Nizozemska ústí do moře tři velké evropské řeky, a to Rýn, Mása a Šelda.

Navíc 25 % území Nizozemska leží pod úrovní vodní hladiny. Nejnižším místem je Zuidplas v provincii Jižní Nizozemsko (-6,76 m). Lehce si odvodíte, že tahle země musí být náchylná k záplavám.

Měna

Oficiální měnou je Euro.

Turistické zajímavosti

Turisté do Holandska jezdí navštívit typické skanzeny a květinové parky. Kulturní dědictví Holandska je v podobě bohatých uměleckých sbírek na straně jedné a vymoženosti techniky na straně druhé. V Holandsku se nachází nejvýznamnější města a přístavy, např. Amsterdam, Rotterdam, Haag, Delft atd.

Pro milovníky květin je určitě lákavá návštěva Keukenhof - největšího nizozemského květinového parku, nebo také Alsmeer - místo konání největší květinové burzy na světě.

Kromě květin a sýrů jsou také ikonou Holandska větrné mlýny. Takové můžeme vidět mimo jiné i při návštěvě skanzenu v Zaanse Schans.

V městně Alkmaar mohou turisté navštívit tradiční sýrové trhy.

Gastronomie

Sýr je symbolem Nizozemska. Vyrábějí se desítky druhů sýrů, z nich jsou světoznámé eidam a gouda. Eidamský sýr je pojmenovaný podle města Edam, tradičně se vyrábí ve tvaru koule a vyznačuje se lehce slanou chutí. Gouda, která se stala národním sýrem, se vyrábí z tučnějšího mléka než eidam a má lahodně smetanovou chuť.

TEST RATING