rajský ostrov věčného jara
FUNCHAL - CURRAL DAS FREIRAS - SANTANA -CȂMARA DE LOBOS - CABO GIRÃO - PORTO MONIZ - SÃO LOURENÇO - SÃO VICENTE
Svoz na letiště (Brno-Praha-Brno) - 800 Kč
leteckou dopravu na Madeiru a zpět, vč. tax, transfery do hotelu a zpět, privátní autobus na výlety 3., 4., 6., 7., 9. den, 10x ubytování ve 3* hotelu se snídaní, služby průvodce.
cestovní pojištění Uniqa.
Ubytování bude ve 3* hotelu Dom Pedro Garajau ve 2lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. Hotel se nachází v klidné části východně od hlavního města Funchalu, (cca 6 km), v blízkosti mysu Garajau se sochou Krista. Do centra Funchalu jezdí každou hodinu autobus, cena 1 jízdenky je cca 2,25 - 2,50 eur (cena 2022). Hotel se skládá z několika hotelových budov, které mají vchod z ulice. Zde najdete lékárnu, pekárnu, potraviny, restaurace, půjčovnu aut a zastávku autobusu. Hotel má 2 venkovní bazény a jeden vnitřní. Součástí pokoje je balkon, TV. Vysoušeč vlasů je možné zapůjčit na recepci. Wifi zdarma u recepce. Oblázková pláž je od hotelu vzdálena cca 5-10 min chůze z kopce + lanovka, nebo dalších 10-15 minut navíc pěšky.
Zájezd je pořádán ve spolupráci s partnerskou ck.
Portugalská republika s rozlohou 92 391 km² se nachází v západní části Pyrenejského poloostrova. Západní a jižní břehy země omývá Atlantský oceán, na východě sousedí se Španělskem. K Portugalsku náleží souostroví Azory a Madeira.
V Portugalsku žije 10,5 mil. obyvatel. V minulosti Portugalci odcházeli za vyšší životní úrovní do jiných evropských zemí. Dnes je Portugalsko naopak cílem přistěhovalců. V zemi žije 700 000 imigrantů zejména z Afriky. Převážná většina obyvatel je katolického nebo protestantského vyznání. Trvalým problémem je velká míra negramotnosti, která je jedna z nejvyšších v EU.
Kulturu a vývoj Portugalska ovlivnili Féničané, Kelti, Řekové, Kartaginci, Římané i Arabové. Od 11. Století probíhala na Pyrenejském poloostrově reconquista, tzn. znovudobytí poloostrova evropskou civilizací a vytlačení arabské kultury. Vznikla tak dvě křesťanská království – Španělsko a Portugalsko. Alfons I. Portugalský vystupoval jako portugalský král už v roce 1139. Díky zámořské expanzi ve 14. a 15. století získalo Portugalsko rozsáhlé koloniální državy. V roce 1580 vstoupilo do personální unie se Španělskem. Nezávislost byla uznána až po vzájemných bojích v roce 1668. Během napoleonských válek bylo napadeno a královský dvůr přesídlil do Ria de Janeira, kde zůstal až do roku 1820. V roce 1910 bylo Portugalsko vyhlášeno republikou. V roce 1926 došlo k vojenskému puči. Byl vyhlášen tzv. Estado Novo. V zemi byla zavedena autoritářská diktatura ve spojení s římskokatolickou církví, která trvala až do roku 1974. V současné době je Portugalsko pluralitní demokracií, členem EU, NATO a Eurozóny.
Severní část země pokrývají horská pásma. Nejvyšší Serra de Marão dosahuje téměř ke 2000 m n. m. Západ a jih tvoří nížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azory jsou sopečného původu, je zde proto větší riziko zemětřesení. Na řekách Tejo, Douro a Guadiana je vybudováno velké množství kaskádových přehrad. Na pobřeží Atlantského oceánu je podnebí oceánské, na jihu subtropické středomořské.
Portugalské escudo bylo v roce 1999 nahrazeno eurem.
Hlavním městem Portugalska je Lisabon. V roce 1755 město zasáhlo zemětřesení, následováno požárem a tsunami, které způsobily konec portugalské námořní velmoci a daly tak vzniknout modernímu pravoúhlému Lisabonu.Podél Atlantského pobřeží se nachází řada pláží. V jižní části se nachází nejnavštěvovanější a nejteplejší turistická oblast Algarve.Navštěvované jsou také souostroví Madeira a Azorské ostrovy. Madeira je proslulá svou flórou, zavlažovacími kanály „levadas“, sopkami, vínem a každoročním květinovým festivalem. Z Madeiry se můžete replikou Kolumbovy Santa Marii plavit na blízký ostrov Porto Santo. Azory se skládají z devíti obydlených ostrovů. Můžete obdivovat rozsáhlé sopečné krátery „caldeiras“, lávové proudy, černé útesy, čedičové varhany, gotické stavby, sakrální stavby, okázalé anglosaské rezidence a lidové bílé domky s obrovskými komíny.
Gastronomie v Portugalsku je rozmanitá, labužnická, překvapivá, hravá a plná kontrastů. Národním jídlem je treska neboli bacalhau. Existuje nepřeberné množství úprav, dokonce se říká, že Portugalci mají na každý den v roce jiný recept. Mezi další oblíbené ryby, většinou grilované dochucené jen citrónem a solí, patří dourada, corvina, sardinky, pescada a rabelo. Steaky se připravují z tuňáka a lososa. Specialitou Algarve je cataplana, směs mořských plodů, krevet, mušlí a krabů se zeleninou a směsí bylinek podávaná v tradičních měděných nádobách. Narazíte ale i na lahodné sýry, sušenou šunku z černých prasat, olivové oleje, vydatné polévky, mandlové cukroví atd. Zapíjet tyto dobroty můžete pivem, lehkým bílým vínem nebo portským.