Filtr

Anotace

nádherná země na konci světa lákající romantiky a milovníky vína

Trasa

ÓBIDOS - NAZARÉ - ALCOBACA - BATALHA - COIMBRA - PORTO - BRAGA - GUIMARAES - TOMAR - ESTORIL - LISABON - SINTRA - CABO DA ROCA - CASCAIS - FÁTIMA

Svozové trasy

PRAHA svoz na letiště: Brno, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Jihlava (Pávov), Humpolec - 800 Kč

1. den

Odlet z Prahy do Lisabonu, transfer na ubytování.

2. den

Zavítáme do ÓBIDOS a NAZARÉALCOBACA (UNESCO) a den zakončíme v BATALHE návštěvou královského kláštera (UNESCO). 

3. den

Ráno se vydáme do COIMBRY, do GUIMARAES a do středověké BRAGY. Den zakončíme ve vinných sklípcích caves v Portu. 

4. den

Po snídani se vydáme na celodenní prohlídku PORTA. Po prohlídce odjedeme na ubytování.

5. den

Po snídani pojedeme do města TOMAR (UNESCO). Pokračujeme do FÁTIMY, jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst křesťanského světa. 

6. den

Po snídani odjedeme do LISABONU - města, na které se dívá socha Krista. O jedinečné atmosféře města se přesvědčíme během prohlídky.

7. den

Po snídani navštívíme SINTRU, vychutnáme výhledy z CABO DA ROCA a v rybářském městečku CASCAIS ochutnáme některou z rybích specialit. Seznámíme se také s městem ESTORIL

8. den

Po snídani transfer na letiště a odlet do Prahy.

Cena zahrnuje

leteckou přepravu Praha/Lisabon/Praha, letištní taxy a poplatky, transfer do/z hotelu, dopravu autobusem dle programu, 7x ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích, 7x snídani, 5x večeři, vstup do vinných sklepů v Portu s ochutnávkou, místního průvodce v Portu, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů - doporučená částka cca 110 €, představení typického portugalského hudebního žánru Fado se 2 nápoji cca 30 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 4 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

max. 5%

Rozloha

Portugalská republika s rozlohou 92 391 km² se nachází v západní části Pyrenejského poloostrova. Západní a jižní břehy země omývá Atlantský oceán, na východě sousedí se Španělskem. K Portugalsku náleží souostroví Azory a Madeira.

Obyvatelstvo

V Portugalsku žije 10,5 mil. obyvatel. V minulosti Portugalci odcházeli za vyšší životní úrovní do jiných evropských zemí. Dnes je Portugalsko naopak cílem přistěhovalců. V zemi žije 700 000 imigrantů zejména z Afriky. Převážná většina obyvatel je katolického nebo protestantského vyznání. Trvalým problémem je velká míra negramotnosti, která je jedna z nejvyšších v EU.

Historie

Kulturu a vývoj Portugalska ovlivnili Féničané, Kelti, Řekové, Kartaginci, Římané i Arabové. Od 11. Století probíhala na Pyrenejském poloostrově reconquista, tzn. znovudobytí poloostrova evropskou civilizací a vytlačení arabské kultury. Vznikla tak dvě křesťanská království – Španělsko a Portugalsko. Alfons I. Portugalský vystupoval jako portugalský král už v roce 1139. Díky zámořské expanzi ve 14. a 15. století získalo Portugalsko rozsáhlé koloniální državy. V roce 1580 vstoupilo do personální unie se Španělskem. Nezávislost byla uznána až po vzájemných bojích v roce 1668. Během napoleonských válek bylo napadeno a královský dvůr přesídlil do Ria de Janeira, kde zůstal až do roku 1820. V roce 1910 bylo Portugalsko vyhlášeno republikou. V roce 1926 došlo k vojenskému puči. Byl vyhlášen tzv. Estado Novo. V zemi byla zavedena autoritářská diktatura ve spojení s římskokatolickou církví, která trvala až do roku 1974. V současné době je Portugalsko pluralitní demokracií, členem EU, NATO a Eurozóny.

Přírodní podmínky

Severní část země pokrývají horská pásma. Nejvyšší Serra de Marão dosahuje téměř ke 2000 m n. m. Západ a jih tvoří nížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azory jsou sopečného původu, je zde proto větší riziko zemětřesení. Na řekách Tejo, Douro a Guadiana je vybudováno velké množství kaskádových přehrad.

Na pobřeží Atlantského oceánu je podnebí oceánské, na jihu subtropické středomořské.

Měna

Portugalské escudo bylo v roce 1999 nahrazeno eurem.

Turistické zajímavosti

Hlavním městem Portugalska je Lisabon. V roce 1755 město zasáhlo zemětřesení, následováno požárem a tsunami, které způsobily konec portugalské námořní velmoci a daly tak vzniknout modernímu pravoúhlému Lisabonu.

Podél Atlantského pobřeží se nachází řada pláží. V jižní části se nachází nejnavštěvovanější a nejteplejší turistická oblast Algarve.

Navštěvované jsou také souostroví Madeira a Azorské ostrovy. Madeira je proslulá svou flórou, zavlažovacími kanály „levadas“, sopkami, vínem a každoročním květinovým festivalem. Z Madeiry se můžete replikou Kolumbovy Santa Marii plavit na blízký ostrov Porto Santo. Azory se skládají z devíti obydlených ostrovů. Můžete obdivovat rozsáhlé sopečné krátery „caldeiras“, lávové proudy, černé útesy, čedičové varhany, gotické stavby, sakrální stavby, okázalé anglosaské rezidence a lidové bílé domky s obrovskými komíny.

Gastronomie

Gastronomie v Portugalsku je rozmanitá, labužnická, překvapivá, hravá a plná kontrastů. Národním jídlem je treska neboli bacalhau. Existuje nepřeberné množství úprav, dokonce se říká, že Portugalci mají na každý den v roce jiný recept. Mezi další oblíbené ryby, většinou grilované dochucené jen citrónem a solí, patří dourada, corvina, sardinky, pescada a rabelo. Steaky se připravují z tuňáka a lososa. Specialitou Algarve je cataplana, směs mořských plodů, krevet, mušlí a krabů se zeleninou a směsí bylinek podávaná v tradičních měděných nádobách. Narazíte ale i na lahodné sýry, sušenou šunku z černých prasat, olivové oleje, vydatné polévky, mandlové cukroví atd. Zapíjet tyto dobroty můžete pivem, lehkým bílým vínem nebo portským.

TEST RATING