Filtr

Trasa

Bad Gastein - Bad Hofgastein - Gmunden

Svozové trasy

A, B, E2

1. den

Odjezd z Brna cca v 6:00 h. do údolí Gastein. Krátce po poledni přijedeme do alpského města BAD HOFGASTEIN. Dle individuálního zájmu navštívíme termální lázně Alpentherme Gastein (http://www.alpentherme.com/) s léčebnou termální vodou z nitra Vysokých Taur, která tryská přímo do bazénů. Alpská termální voda působí blahodárně na lidský organismus, posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost lidského organismu vůči nemocem. V rámci saunové vesničky je možné navštívit solnou jeskyni s horským jezírkem s ledovou vodou a nádrží s horkou termální vodou. Večer budeme ubytováni v hotelu v okolí Bad Hofgasteinu.

2. den

Po snídani vyjedeme autobusem do tradičního lázeňského města BAD GASTEIN položeného ve výšce 1100 metrů, které je vyhledávané pro své léčebné klima a mimořádně zdravý vzduch. Projdeme se středem města úzkými uličkami až k mostu, ze kterého se nám naskytne pohled na známý Gasteinský vodopád. Prohlédneme si nádherné historické stavby z období "Belle Epoque". Odpoledne individuálně navštívíme Skalní lázně v Bad Gasteinu (http://www.felsentherme.com. Ze 17 pramenů zde denně vytékají miliony litrů mineralizované termální vody s revitalizačním efektem, o teplotě až 46 ° C. Zájemci o horskou turistiku budou moci navštívit nejvýše položený visutý most v Evropě. Výjezd lanovkou na vrchol hory Stubnerkogel odkud vede lanová konstrukce 140 metrů dlouhého a ne více než 1 metr širokého mostu. Večer se vrátíme zpět na ubytování.

3. den

Ráno se vydáme do lázeňského a historického města GMUNDEN. Město je vystaveno na severním břehu jezera Traunsee a je známé svou keramikou s charakteristickým bílozeleně plamencovaným dekorem. Prohlédneme si centrum města Gmunden, které patřilo za časů monarchie k oblíbeným letním letoviskům. Při procházce městem si budeme moci prohlédnout honosné vily, zajímavé měšťanské domy a malebné náměstí, kterému dominuje radnice podobná zámečku z 16. století, vybavená nádhernou keramickou zvonkohrou. Příjezd do Brna cca ve 20:00 hod.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 2x ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pojištění storna a LV, vstupy do lázní - doporučená částka cca 50 €.

Příplatky

1/1 - 1 390 Kč, 2x večeře - 1 050 Kč, pojištění A, B, C.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING