Filtr

Anotace

putování idylickou krajinou Berchtesgadenských Alp a NP Vysoké Taury

Trasa

VORDERER - HINTERER GOSAUSEE - ARTURHAUS - HOCHKONIG - BAD GASTEIN - STUBNERKOGEL - WIMBACHKLAMM - OBERSALZBERG - ROSSFELD PANORAMA STRASSE -  HITLEROVO ORLÍ HNÍZDO 

Svozové trasy

A, A1

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Čeká nás fascinující výlet pod severní stěnou Dachsteinu kolem jezer VORDERER a HINTERER GOSAUSEE, kde z vod vyrůstá ohromný, ledovcem pokrytý Dachstein. Odpoledne vyjedeme autobusem k chatě ARTHURHAUS - 1502 m přímo pod jižní stěnu monumentálního HOCHKÖNIGU. Podnikneme pěší panoramatickou cestu na MITTERFELD ALM. Ve večerních hodinách se ubytujeme.

2. den

Po snídani se vydáme směr BAD GASTEIN. Vyjedeme lanovkou na STUBNERKOGEL, kde se nachází jedinečná turistická atrakce - „visutý most“. Most dlouhý 140 metrů a umístěný 28 metrů nad zemí. Absolvujeme pěší výlet panoramatickou cestou Otto Reichert Weg s výhledy na okolní velikány a údolí Gasteinertal. Odpoledne se projdeme do údolí KÖTSCHACHTAL. Budeme uchváceni pohledy na velikány Ankogel Gruppe a další vrcholy, které svírají toto údolí. Dojdeme až k výletní chatě Himmelwand, která proslulá nabídkou štrůdlů vlastní výroby. Ve večerních hodinách se vrátíme na hotel.

3. den

Dnešní den podnikneme jízdu do německého NP Berchtesgaden. Nejprve se zastavíme v soutěsce WIMBACHKLAMM. Tato krátká soutěska je řazena mezi nejkrásnější v Bavorsku. Z Obersalzbergu se vydáme unikátní vyhlídkovou cestou a následně pak původním výtahem na vrcholek hory Kehlstein, kde se tyčí proslulá Hitlerova čajovna nazývaná „HITLEROVO ORLÍ HNÍZDO“. Z této odvážné stavby se nám naskytne překrásný výhled na celý NP. Odpoledne nás čeká prohlídka dokumentačního centra OBERSALZBERGU a jízda po panoramatické silnici ROSSENFELD Panorama Straße. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 2× ubytování v hotelu/penzionu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 2× polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů, doporučená částka cca 70 €, pobytovou taxu.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 790 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 07:00, plánovaný příjezd do Brna 22:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Recenze

  • Dobrý den, paní Němcová, chci poděkovat za výborně připravený zájezd Orlí hnízdo, který jsem absolvovala ve dnech 10.6 - 12.6. 2022. Zájezd se mi velice líbil po stránce programu, ubytování, také p. průvodce i p. řidič byli výborní a ochotní. Mohu jen doporučovat a také budu. Přeji Vám mnoho spokojených klientů, jako jsem já , ať se Vám daří a těším se na další poznávání s Vámi a Vaší CK. Zdraví M. Zhořová, Lomnice

  • Dobrý den. Děkuji touto cesto za krásný zájezd. Hitlerovo Orlí hnízdo 10.6.-12.6.2022. Hlavně chválím našeho průvodce.:-) Mgr. Tomáš Mariánek byl naprosto bezvadný, všechno zvládal a jeho vědomosti -úžasný. Pochvalu zaslouží i řidič autobusu Olda, super jízda, moderní a pohodlný autobus. Přeji hodně úspěchů, ať se vaší cestovce v této nelehké době daří. Jitka Holá

  • Dobrý den, dovolte mi pochválit zájezd na Orlí hnízdo (10.6.-12.6.2022). Byl to úžasný zážitek od začátku až do konce. Pan vedoucí Mgr. Mariánek - jako vždy záruka kvality! A pan řidič Olda perfektně ovládal autobus v nesnadném alpském terénu. Děkuji a všechny zdravím. Yvona Mikalová

  • Dobrý den, ráda bych vám poděkovala za krásný zájezd Hitlerovo Orlí hnízdo, který jsem absolvovala s manželem minulý týden. Počasí bylo perfektní, máme mnoho krásných zážitků. Chválím pana průvodce Tomáše Mariánka a pana řidiče Oldu, kteří byli super. Rovněž děkuji všem do kanceláře, kdo se na zájezdu a jeho přípravě podíleli. S pozdravem a přáním pěkného dne, Marcela Belková

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING