Pohlednice ze Štýrska a velkolepý Dachstein

od 6 038
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • polopenze v ceně
  • vybrané vstupy v ceně

Filtr

Trasa

WOLFGANGSEE - SANKT WOLFGANG – SCHAFBERG – DACHSTEIN - FORSTAU MAUTSTRAßE – SCHLADMING – TALBACHKLAMM - REITERALM HÜTTE - GASSELHÖHE – SCHOBER - UNTERSEE – SPIEGELSEE – STRECHAU - WILDE BERG MAUTERN

Svozové trasy

A, A1

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Nejprve zavítáme k podmanivému jezeru WOLFGANGSEE, které je považováno za jedno z nejhezčích rakouských jezer vůbec. Tyrkysové jezero Wolfgangsee je doslova přírodním rájem na rozhraní Horního Rakouska a Salcburska. V nadmořské výšce 548 m se o vodní plochu dělí tři města, Gilgen, Strobl a St. Wolfgang. Majestátní kulisy mu zde propůjčují hory Schafberg, Falkenstein, Zwölfernhorn a největší náhorní rakouská plošina Postalm. Půvabné městečko SANKT WOLFGANG společně navštívíme. Spatříme mnohé historické domy a vedle kostela St. Wolfganga luxusní hotel Weisses Rössl (Bílý koníček), kde se odehrával děj kdysi velmi známé operety Im Weissen Rössl. Panorama okolních hor i výhled na jezero budeme moci sledovat z vrchu SCHAFBERG, na který vede sto let stará ozubená dráha Schafbergbahn, končící ve výšce 1734 m n. m. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Po snídani se vypravíme na ledovec DACHSTEIN (2 995 m n. m.), který je nejvyšší horou spolkové republiky Štýrsko. Východiskovým bodem je panoramatická lanovka Dachstein Gletscherbahn, která nás dopraví až do nadmořské výšky 2 700 m. Zde si vychutnáme výhledy na hluboké rokliny a skalnaté hory z mnoha vyhlídek. Na ty, kteří touží po adrenalinovém zážitku, tady čeká procházka po visutém mostě Sky Walk. Poté se projedeme mýtnou vyhlídkovou silnicí FORSTAU MAUTSTRAßE a čeká nás výstup od horské chaty a parkoviště Vögeialm k nádhernému horskému jezeru OBERHÜTTENSEE. Schladminské Taury nás uchvátí všudypřítomnou sytě zelenou krajinou, s nádhernými jezery, kulisami hor a malými chatkami. Následně se vydáme na prohlídku města SCHLADMING, které je typicky malebné, upravené a čisté rakouské městečko se dvěma hezkými kostely. Na závěr dne podnikneme vycházku soutěskou TALBACHKLAMM v úchvatném prostředí romantického kaňonu. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Ráno vyjedeme lanovkou do výšky cca 1 800 m n.m. k chatě REITERALM HÜTTE . Čeká nás výlet panoramatickou cestou s úchvatnými výhledy pod vrcholky hor GASSELHÖHE a SCHOBER. Po cestě spatříme nádherně průzračná jezírka UNTERSEE a SPIEGELSEE. Jezero Spiegelsee bývá nazýváno „jezerem zrcadlení“- při jasné viditelnosti se v něm zrcadlí ledovcem pokrytý masiv Dachsteinu. Navštívíme druhý největší zámek ve Štýrsku STRECHAU. Romantický hrad půvabně položený na skalním ostrohu má téměř tisíciletou historii. Dnešní podobu získal v 16. století, a tak zde můžeme vidět krásné renesanční arkádové nádvoří, zdobně okovanou studnu, slavnostní sál či klenuté stropy starodávných kuchyní. Překvapením pro každého je pak tajemstvím opředený obraz hradní slečny. Poté zavítáme do WILDE BERG MAUTERN – parku divé zvěře, kde nalezneme až 270 zvířat: vlky, medvědy, sovy, oslíky, kozorohy a mnoho dalšího. V pozdních odpoledních hodinách se vydáme zpět na cestu do ČR, příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 2x ubytování v penzionu/hotelu ve 2lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím, 2x polopenzi, Schladming-Dachstein Sommercard - vstupy 2. a 3. den v ceně vyjma hradu Strechau (15% sleva), služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupy 1. den a vstup na hrad Strechau.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 1 790 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 06:00, plánovaný příjezd do Brna 22:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING