Filtr

Trasa

A, A1

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Nejprve zamíříme do WATTENS, kde navštívíme křišťálový svět Swarowski. Jde o nezapomenutelný zážitek spojený s možností nákupu nevšedních vánočních dárků. Ve večerních hodinách nás čeká město INNSBRUCK, kde zavítáme na věhlasné adventní trhy na náměstí Marktplatz, na trhy na překrásně vyzdobené obchodní třídě Marie Terezie s osvětlenými stromy a velkým zářícím křišťálem a budeme mít i individuální volno. Poté odjedeme na ubytování.

2. den

Po snídani dokončíme prohlídku Innsbrucku. Jde o nádherné historické město uprostřed hor a hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko. „Hlavní město Alp“ leží v údolí řeky Inn a ze všech stran jej chrání mohutné hory. Jednota města a hor činí z Innsbrucku jedno z nejkrásnějších rakouských měst. Přírodní krásy se tu mísí s kulturními poklady, z nichž na každém kroku dýchá historie. Po prohlídce centra města přejedeme do světoznámého horského střediska KITZBÜHEL. Historické jádro města ze všech stran obklopují zasněžená pohoří a tak nabízí dokonalou kulisu pro romantický advent na horách. V bohatě zdobených stáncích jsou zde k dostání tradiční výrobky regionálních uměleckých řemesel, vánoční ozdoby a další rozmanité zboží. Samozřejmě nechybí místní kulinářské speciality a nápoje typické pro toto roční období. Posléze přejedeme do ELLMAU, kde navštívíme adventní trhy, pár stovek metrů nad praxí oblíbeného seriálového „doktora z hor“ Martina Grubera v nadmořské výšce 1.555 m, kam vyjedeme lanovkou. Kouzelná cesta kolem horské chaty s panoramatickou restaurací vede po sedmi stanovištích s betlémem, adventními stánky, s výhledem „doktora z hor“ na noční hřeben Wilder Kaiser. Cesta je lemována pochodněmi. Kolem 17 hod. se vydáme zpět do ČR, příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 1x ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím, 1x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů cca 35 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj – 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Recenze

  • 19. 12. 2022 - Dobrý den, Chtěla bych podat feedback na včerejší zájezd, byli jsme moc spokojení. Páni řidiči jeli velice opatrně, teplota v autobuse byla super a autobus byl extremně pohodlný. Pan průvodce byl opravdu profík a věděl hodně moc, i spoustu věcí navíc, vše měl perfektně zorganizované. Jedině bych příště poupravila výjezd lanovkou večer na vrchol hory, kde jsme měl i 2 hodiny volno a to bylo zbytečně moc, na úkor toho, že jsme přijeli pozdě na hotel a tím pádem později vyjížděli ráno a nebylo moc času v Innsbrucku. Jinak skvěle. Děkuju Iva Polišenská

  • 5. 12. 2023 -Dobrý den, o víkendu jsme byli na Adventu v Tyrolsku s Vaší CK. Rádi bychom moc poděkovali za skvělý zájezd s úžasným programem. Advent byl ještě umocněn čerstvě napadaným sněhem, který se sypal celou cestu z ČR. I proto patří velká poklona a pochvala pro oba řidiče, kteří s jistotou a bravurností zvládli nelehkou cestu a bezpečně nás přepravili. Ubytování, přesto, že se na poslední chvíli měnil hotel, bylo nádherné v krásném místě ,s bohatou snídaní. Pochvala i panu průvodci. Moc děkujeme za sedadla na naše přání. Těšíme se na další zájezdy. S pozdravem Zuzana Trojková.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING