Skryté poklady Korutan

od 7 731
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze
Náš tip
Novinka

Proč vybrat tento produkt

  • polopenze v ceně
  • Kärnten Card

Filtr

Trasa

BAD BLUMAU - BÄRNBACH - PIBER - WÖRTHERSEE - MARIA WÖRTH - MALLNITZ - KREUZECK - KATSCHBERG - SOMMEREGG - KANZELBAHN - PÖLLINGERHÜTTE - VILLACH - TIERPARK ROSEGG - GOLDECK PANORAMASTRAßE - TSCHEPPASCHLUCHT - KLAGENFURT - OBIR-TROPFSTEINHÖHLEN

Svozové trasy

A, A1, B, D

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Nejprve nás čeká prohlídka staveb věhlasného architekta Friedricha Hundertwassera ve Štýrsku - lázně BAD BLUMAU. Navštívíme lázně Rogner, soustavu extravagantních budov s originální a pozoruhodnou architekturou, kde se nacházejí zřídla a pramen Vulkania s teplotou 110 stupňů a dosahuje hloubky téměř 3 000 m. Poté přejedeme do BÄRNBACHU, kde stojí Hundertwasserův novodobý kostel plný barev, s věží se zlatou cibulí, nezvyklými tvary celé stavby a také brány, přestavující dvanáct kultur a náboženství. Krátce se zastavíme v PIBERU, kde se projdeme k hřebčínu proslulých lipicánů. Naše cesta bude pokračovat k největšímu korutanskému jezeru WÖRTHERSEE. Jde o nejteplejší jezero v Rakousku, které má díky podzemním pramenům v létě teplotu až 28°C - pro toto téměř středomořské klima je populární turistickou destinací. Na jeho jižním břehu se zastavíme v MARIA WÖRTH, malebném sídle na skalnatém poloostrově, bývalém ostrově, kde bývala nejstarší křesťanská osada v Korutanech. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.   

2. den

Po snídani se vydáme do MALLNITZ, odkud vede lanovka ANKOGELBAHN do výše 2 630 m n. m. Z vrcholu se nám naskytnou impozantní výhledy do okolí. Ocitneme se na hranici spolkových zemí Korutany a Salzbursko. Dále podnikneme krátký, ale strmý pěší výstup k vrcholu Arnoldhöhe (cca 400 m -20 min). V celé své kráse spatříme Grossglockner, Karavanky i Dolomity. Nebo sestoupíme od lanovky k chatě Hannoverhaus (cca 15 min). Poté nás čeká výjezd panoramatickou lanovkou na horu KREUZECK do výšky 1 200 m n. m., procházka s výhledy na okolní hory, relax u horské vodní nádrže nebo výstup k horské chatě Poldis na horské pastvině Mernikalm. Dále zavítáme do známého vysokohorského střediska KATSCHBERG (1 641 m n. m.). Vyjedeme sedačkovou lanovkou Aineckbahn z Katschberghöhe do výšky 2 220 m na vrchol Aineck. Okouzlí nás úchvatný panoramatický výhled na Kösselbacher a Branntweineralm a čeká nás lehká turistika na vrcholu a cesta zpět pěšky cca 3,5 km (1 hod), případně lanovkou k dolní stanici. Na závěr dne navštívíme hrad SOMMEREGG, kde se nachází největší středoevropské muzeum na téma mučení. Více než 100 exponátů věrných originálu, prezentovaných s vědecky zpracovanými texty, popisuje právní dějiny středověku a raného novověku. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Dnešní den se vypravíme do Annenheimu a vyjedeme lanovkou KANZELBAHN na vrchol hory Gerlitzen. Odtud budeme mít výhled na Osiašské jezero, hrad Landskron a Villach. Dále pak pěkné výhledy na Karavanky, Julské Alpy i Vysoké Taury. Podnikneme lehkou turistiku do prostřední stanice lanovky s návštěvou horského muzea v PÖLLINGERHÜTTE. Neopomeneme si prohlédnout centrum zimních sportů a letní turistiky město VILLACH, které je obklopeno hřebeny Gailtalských Alp a Karavanek. Navštívíme take TIERPARK ROSEGG, jeden z nejnavštěvovanějších cílů v Korutanech. Zvířecí park v přírodě kolem zříceniny malebného hradu, kde žije kolem 400 zvířat a 35 druhů zvířat, jako je zubr americký, rys, kozorožec, šakal, ibis severský, srnčí zvěř, ale i vzácné druhy jelenů, jako je bílý jelen a mnoho dalších. Poté vyjedeme vyhlídkovou silnicí GOLDECK PANORAMASTRAßE k vrcholu horu Goldeck, odkud budeme mít výhledy do okolí a město Spittal an der Drau. Ve večerních hoidnách se vrátíme na ubytování.

4. den

Po snídani zamíříme do soutěsky TSCHEPPASCHLUCHT u Ferlachu. Čeká nás středně náročná procházka - trasa cca 6 km (2,15 hod.) podél říčky Loibelbach, skal a vodopádů (schůdky, žebříky a mosty). Zájemci mohou místo soutěsky zůstat v hlavním městě Korutan KLAGENFURTU a podniknout individuální procházku centrem. Poté se všichni společně vydáme do obrovských krápníkových jeskyní OBIR-TROPFSTEINHÖHLEN, jedněch z nejhezčích krápníkových jeskyní v Rakousku. Příjezd do Brna v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 3x ubytování v hotelu/penzionu ve dvoulůžkových pokojích, 3x polopenzi, vybrané vstupy v rámci Kärnten Card, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupné 1. den, vstupné do dalších navštívených objektů cca 30 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (2 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 06:00, plánovaný příjezd do Brna 22:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.



V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.



Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.



Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING