Tyrolsko - svět ledovců a vodopádů

od 9 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Filtr

Svozové trasy

A, A1, B, D

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Dnes nás čeká WOLFSKLAMM neboli Vlčí soutěska v pohoří Karwendel, která patří mezi nejhezčí v celém Rakousku. Projdeme se drsnou a hlubokou roklí podél říčky Stanserbach po točitých dřevěných chodnících, lávkách a celkem 354 schodů. Vyhlídkové plošiny, z nichž je dobře vidět na burácející vodu, za teplého počasí nabízejí příjemné osvěžení v podobě lehké vodní tříště. Na konci soutěsky stojí klášter Felsenkloser a bývalá poustevna Georgenberg - nejstarší poutní místo v Tyrolsku. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Po snídani odjedeme do krásné tyrolské vesnice Mieders, která se nachází přímo u vstupu do údolí Stubaital. Najdeme ji na úpatí 2 718 m vysoké hory Serles, v nadmořské výšce 952 m. Kabinkovou lanovkou se přepravíme na vrchol Koppeneck 1 600 m a čeká nás lehká turisticka horským světem Stubaitalu. Přes lesy a pastviny se pěšky dostaneme na nejvyšší položené poutní místo v Evropě - MARIA-WALDRAST s pověstným léčivým pramenem a klášterní restaurací. Zpět do údolí se vrátíme lanovkou nebo bobovou dráhou - atrakcí této oblasti. Poté nás čeká vycházka k vodopádu MISCHABACHFALL. Již při pohledu ze stubaistické silnice na ledovec se vodopád objeví jako obrázek z pohádky: vysoké tmavé hory a mléčně bílý potok, který stéká až na okraj útesu, kde se volným pádem vrhá do hloubky téměř 100 m. Na ubytování se vrátíme ve večerních hodinách.

3. den

Dnes zavítáme na STUBAISKÝ LEDOVEC – největší ledovec v Rakousku. Kabinkovou lanovkou pohodlně vyjedeme do výšky 3210 m. Na vyhlídkové terase TOP OF TYROL budeme mít 360° úchvatný panoramatický rozhled na 109 okolních třítisícovek. Platforma je vysunuta do volného prostoru 9 metrů nad skálou. Navštívíme také ledovcovou jeskyni EISGROTTE, která nabízí fascinující podívanou na tisíce let starý ledovcový masív. Na 200 m dlouhé okružní stezce jsou vysvětleny ledovcové jevy a zažijeme ledovec. Tyrolským údolím Stubaital vede nová, výjimečná stezka. Horští vůdci ji vybudovali mezi skalami. Sáhneme si na ledovce nebo budeme přeskakovat dravé řeky. Dojdeme až k nejstarší turistické chatě v údolí - DRESDNER HÜTTE – a spatříme nejširší vodopád ve Východních Alpách – GRAWA. Tento skutečný přírodní poklad vytvořila řeka Ruetz a se svými pramenitými toky a ledovci tvoří unikátní přírodní vysokohorský vodní systém. Druhý takový v celých východních Alpách nenajdete. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

4. den

Po snídani se lanovkou Kreuzjochbahn z městečka FULPMES dostaneme do výšky 2 136 m. Přijedeme do turistické oblasti "Schlick 2000“, která nabízí dvě opravdu zajímavé zvláštnosti: panoramatickou stezku a přírodní naučnou stezku. Kratší Panoramatická stezka s délkou 500 m vede k vyhlídkové plošině STUBAIBLICK v nadmořské výšce 2.160 m. Odtud budeme mít fantastický výhled na Stubaiské Alpy až k Innsbrucku, Wilder Kaiseru a Zillertalu. Delší přírodní naučná stezka se nachází mezi horní stanicí lanovky a vysokohorskou pastvinou Schlicker Alm. Během 1,5 hod. putování se dozvíme mnoho zajímavého o místních horninách, fauně i floře. Zdatnější účastníci mohou podniknout hřebenovou túru k chatě Starkenburgerhütte 2 229 m. Odpoledne nás čeká jízda Stubaiskou nostalgickou železnicí do tyrolské metropole INNSBRUCK. Kdysi sídelní město Habsburků - Innsbruck je považován za hlavní město Alp – s působivým pohořím Nordkette hned za svými branami a budovami s bohatou historií ve starém městě je perfektním cílem dovolené pro milovníky sportu a kultury. Při večerní procházce nás okouzlí Zlatá střecha, Vítězná brána či Hofburg. Ve večerních hodinách se vydáme na cesto do ČR.

5. den

Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 3× ubytování ve 2lůžkových pokojích, 3 x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů cca 80 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (2 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Recenze

Dobrý den, tímto bych chtěla poděkovat za mne a manžela za absolvovaný 5 ti denní poznávací zájezd do Tyrolska - svět ledovců a vodopádů s vaší CK Travel Club Tišnov. Byli jsme nadšeni nádhernou krajinou, perfektním odborným výkladem našeho průvodce Mgr. Tomáše Mariánka, který byl vstřícný a příjemný, vč. ubytování, a dopravy po téměř celém Rakousku. Byli jsme moc spokojeni a pokud to bude možné pojedeme v budoucnu zase. Danuše Miklášová

26. 6. 2023 
Dobrý den, ráda bych touto cestou poděkovala Vaší CK za úžasný zájezd do Tyrolska, paní průvodkyni Marice Višňové za stoprocentní průvodcovské služby vč. organizace skvělého náhradního programu a v neposlední řadě pánům řidičům za klidný a bezpečný průběh dopravy a za to, že nás v pořádku přivezli domů. Děkujeme a budeme se těšit na další zájezd :-) Jana Tihlaříková, Mutěnice

26. 6. 2023 Dobrý den! V neděli jsme se vrátili ze zájezdu Tyrolsko - svět ledovců a vodopádů. Se službou průvodkyně paní Višňové jsme byli velice spokojeni. Program na 3. den
se nemohl uskutečnit z důvodu uzavírky této části hor. Paní Višňová dokázala zajistit náhradní program, který se nám velmi líbil. Zdraví Čadovi z Blanska

26. 6. 2023 Chtěla jsem krátce poděkovat za zorganizovaný zájezd Tyrolsko – svět vodopádů a ledovců, který se nám líbil, chválíme jak paní průvodkyni, tak i řidiče. Byla tam i skvělá parta účastníků zájezdu. Líbilo se nám i ubytování a bohatá strava, určitě si zase příště vybereme nějaký zájezd, který budeme absolvova s vaší CK. Mějte se hezky – Iveta a Josef Běhalovi

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.



V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.



Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.



Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING