Zámek Laxenburg a slavnosti růží v Badenu

od 750
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Bez stravování

Proč vybrat tento produkt

  • trvale oblíbený zájezd
  • atraktivní program

Filtr

Cena zájezdu
Termín zájezdu nocí Bez stravování
02.06. - 02.06. 0 750

Anotace

po stopách Habsburků s množstvím květů a vůní

Trasa

LAXENBURG - BADEN

Svozové trasy

A, A1

1. den

Odjezd v ranních hodinách z Brna. Naší první zastávkou bude letní sídlo rodu Habsburků, zámek LAXENBURG, ležící cca 15 km jižně od Vídně.  Zámek byl již od 14. století i díky blízkosti rezidence Schönbrunn jarním a letním sídlem císařské rodiny. Svého vrcholu dosáhl v 18. století, v dobách Marie Terezie, kdy zde panoval rušný společenský život, zábava a turnaje. Rozlehlý zámecký park, společně s vodním hradem Franzesburg, býval cílem častých návštěv císařovny Sissi a Františka Josefa. Stavba vodního hradu byla dokončena v roce 1835. Nechal ho postavit císař František II. jako napodobeninu středověkého rytířského hradu na umělém ostrově uprostřed zámeckého jezera. Jednotlivé místnosti jsou nádherně zařízené a zpřístupněny jako muzeum a považovány za „pokladnu Rakouska“. Císařovna Sissi s Františkem Josefem zde strávili po honosné svatbě své líbánky. Sama Sissi zde holdovala dlouhým projížďkám na koni a také na tomto zámku se narodil i její syn a korunní princ Rudolf. Pobyt na tomto úchvatném místě si budeme moci zpříjemnit nejen procházkou parkem, ale i prohlídkou zámku spojenou s plavbou po přívozu. Odpoledne budeme pokračovat do BADENU, letní rezidence habsburských císařů. Císaři Františku I. se městečko hned při jeho první návštěvě v roce 1796 natolik zalíbilo, že až do své smrti v něm pobýval každý rok alespoň dva až tři měsíce, spolu s ním se sem na léto stěhoval celý panovnický dvůr a šlechta. V 19. století tu žil hudební skladatel Ludwig van Beethoven a stvořil zde svou Devátou symfonii. Město Baden je už po dlouhá léta vyhledávaným městem vhodným pro relaxaci. Po stovky let jsou známé zdejší termální prameny obsahující síru. Město, které je postaveno v biedermeierovském stylu se stává právě v červnu hlavním městem růží. Milovníci růží zde mohou objevovat na ploše 75 000 m2 více než 700 odrůd růží, jde o největší rakouské rozárium. Celkově je zde vysázeno na 20 000 růžových keřů. Zúčastníme se prohlídky zahrádkářského umění s doprovodným hudebním programem. Nádherné barvy a vůně růží nás zaručeně okouzlí. Poté odjedeme zpět do ČR, příjezd do Brna ve večerních hodinách. 

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstup do zámeckého parku v Laxenburgu, přívoz a prohlídka vodního hradu Franzesburg.

Příplatky

cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 07:30, plánovaný příjezd do Brna 21:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Republika Rakousko se rozléhá uprostřed Evropy na území o rozloze necelých 84 000 km2. Rakousko je federací, která má 9 spolkových zemí. Hlavním městem je Vídeň.

Obyvatelstvo

V Rakousku žije přes 8 milionů obyvatel (2004). 98 % obyvatel jsou Rakušané, dále jsou zde národnostní menšiny Slovinců, Chorvatů, Turků, Maďarů a další. Úředním jazykem je němčina. Rakušané mluví německy s rakouským dialektem, kterému je v některých oblastech hůře rozumět.

Historie

Území Rakouska bylo obsazeno Římskou říší a až po jejím úpadku se mohlo Rakousko vyvíjet ve své vlastní historii. V 10. století vzniká Východní marka v čele s Babenberky. Ti ve 13. století ale vymírají po meči a rakouské země získává český král Přemysl Otakar II. Poté se vlády ujímá Rudolf I. Habsburský, který tak v Rakousku pokládá základ rodové moci Habsburků a v dalším století se území Rakouska rozrůstá např. o Korutany, Kraňsko, Tyrolsko a další.V 16. století se Habsburkové ujímají vlády i v dalších zemích a jejich panství se tak rozrůstá o Španělsko, Nizozemí, české a uherské země atd. Vzniká tak rozsáhlá habsburská monarchie. V průběhu své vlády se museli Habsburkové potýkat s nástrahami dějin, jako byla expanze Turků či třicetiletá válka (1618 – 1648). V ní byli poraženi čeští stavové a zvítězila snaha o protireformaci.Nejvýznamnějším habsburským panovníkem byla jistě Marie Terezie, která vládla v 18. století po dlouhých 40 let. Její reformy pomohly rozvoji školství, armády a celkově ke kulturnímu rozmachu. V roce 1781 bylo panovníkem Josefem II. zrušeno nevolnictví, což v té době znamenalo dějinný pokrok. Po bojích s revoluční Francií, bojuje Rakousko i s Pruskem. V roce 1867 dochází k přeměně v dualistický stát Rakousko – Uhersko.Sarajevský atentát na následníka trůnu Ferdinanda d´Este je považován za příčinu 1. svěové války, která znamenala porážku Rakouské monarchie a vznik mnoha samostatných nástupnických států. Rakousko v meziválečném období nebylo příliš stabilním státem a na počátku války bylo anektováno Hitlerem a donuceno bojovat na straně nacistů ve 2. světové válce. V roce 1955 byla uznána nezávislost Rakouska. Dnes je Rakousko členem EU a jednou z velmi vyspělých evropských zemí.  

Přírodní podmínky

Už samotnou polohou Rakouska je určeno jeho mírné středoevropské přechodové klima. V oblasti Alp pozorujeme tužší zimy, někde je četnost srážek nižší, někde jsou naopak srážky častější. Na západě země jsou spíše mírné zimy a teplá léta.

Měna

Rakouský šilink byl nahrazen eurem, které je nyní oficiální měnou Rakouska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 26 Kč / 1 €. 

Turistické zajímavosti

Rakousko je země tisíců křišťálově čistých horských jezer, divokých řek, hlubokých lesů i nekonečných alpských strání. Není tedy divu, že se zde setkávají milovníci neposkvrněné přírody s provozovateli adrenalinových i běžných sportů.

Jedním z nej horských jezer, které Rakousko nabízí je Weissensee – jezero s téměř pitnou vodou. Kromě plavání a vodních sportů je Weissensee vyhledávaným cílem milovníků potápění. Oblast byla vyhlášena národním parkem a získala prestižní evropské ocenění za turistiku a životní prostředí. Pěší turistiku si tady vychutnáte na 200km dlouhé stezce pro pěší, 12 trasách pro běžce a 9 cestách určených pro nordic walking skrze národní park.

Rakouské přírodní parky zabírají více jak 4% celkové rozlohy země. Pěší turistika a cykloturistika je nejlepší volbou, jak poznat tyto parky tváří v tvář. Mezi největší patří Národní park Neusiedlersee, který je během jara a podzimu útočištěm pro migrující ptáky. Jsou zde upraveny trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku i jízdu na koních.

Gastronomie

Typická rakouská kuchyně v podstatě neexistuje, protože se v ní smísily kuchyně okolních států, a tak právě proto jsou toulky za kulinářstvím velmi zajímavé.

Základním prvkem rakouské kuchyně je jednoznačně maso a masné výrobky.
Zde mluvíme o vídeňském řízku (Wiener Schnitzel), který je připravován z telecího masa. Tento telecí řízek znali již ve starověkém Řecku, odkud se dostal do arabských zemí, Španělska i Itálie. Poprvé jej ochutnal v Miláně roku 1848 jeho dobyvatel, maršál rakouské armády Jan Josef Radecký z Radče, který recept věnoval Františku Josefu I. Tomu velmi zachutnal a postupně se stal pokrmem tak často připravovaným, že v Rakousku zdomácněl navždy.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou pečené klobásky nebo hovězí maso podávané s vydatnou porcí dušené zeleniny a křenem – tzv. Tafelspitz. Za zmínku stojí také vídeňský guláš nebo štýrské skopové maso. Často se konzumuje zvěřina a vnitřnosti.V Rakousku se díky nespočtu horských jezer také často konzumují sladkovodní ryby – štiky, kapři nebo pstruzi. Pokud zavítáte do oblastí alpských horských jezer, určitě ochutnejte alpského sivena (Seibling), který se podává připravený na mnoho různých způsobů.

K dalším tradičním specialitám neodmyslitelně patří Tyrolské knedlíky (Tiroler Knädel), Tyrolský Gröstl a Spätzle. Tiroler Knädel jsou knedlíky z uzeného masa, slaniny a vajec. Pod názvem Tiroler Gröstl najdeme směs z orestovaných vařených brambor se slaninou nebo uzeným masem, cibulkou a volským okem, posypanou sýrem a pokrm doplňuje zelný salát. Spätzle jsou těstovinové halušky se sýrem nebo zelím.

Sladká tečka na závěr-kdo by neznal klasický jablečný štrúdl, který si své místo našel i v českých kuchyních? Za zkoušku také stojí i tzv. Kaiserschmarren neboli císařský trhanec a samozřejmě legendární Sachrův dort.

TEST RATING