Filtr

Anotace

svět starořeckých bájí a pohádkové místo Evropy

PLUSY zájezdu

  • polopenze v ceně

Trasa

SOLUŇ - METEORA - THERMOPYLY - DELFY - OSIOS LOUKÁS - ATÉNY - ATTICKÉ POBŘEŽÍ - SOUNION - KORINT - MYKÉNY -TÍRYNS - NÁFPLIO - EPIDAUROS - OLYMPIA - B ZAKYNTHOS

Svozové trasy

Program A: tam i zpět autobusem
Program B: tam autobusem, zpět letecky

1. den

V poledních hodinách odjedeme z Plzně, Prahy, Brna a Bratislavy směrem na Maďarsko.

2. den

Ráno přijedeme na pobřeží, v odpoledních hodinách se ubytujeme.

3. den

Po snídani pojedeme do SOLUNĚ, po prohlídce města odejedeme do klášterů METEORY. Ubytujeme se v hotelu u města Kalambaka.

4. den

Dnes zavítáme do THERMOPYL a do věštírny v DELFÁCH. Navštívíme klášter OSIOS LOUKÁS. Večer se ubytujeme v Aténách.

5. den

Dnes nás čeká celodenní prohlídka ATÉN.

6. den

Po snídani se vypravíme po ATTICKÉM POBŘEŽÍ, kde budeme mít příležitost koupání, až k Poseidonovu chrámu na mysu SOUNION.

7. den

Dnes se vydáme do KORINTU a uvidíme pozůstatky palácového komplexu v MYKÉNÁCH. Večer se ubytujeme ve středisku Tolo.

8. den

Dnes uvidíme Kyklopské hradby v TÍRYNSU, elegantní NÁFPLIO, závěr výletu bude patřit velkolepému divadlu v EPIDAURU. Odjedeme na ubytování do Olympie.

9. den

Po snídani se s řeckými památkami rozloučíme v OLYMPII. Trajektem odplujeme na ostrov Zakynthos, kde se ubytujeme. 

10. den

Celodenní relaxace a odpočinek u moře.

11. den

Transfer na letiště a odlet do Brna, Prahy a Ostravy.

Cena zahrnuje

autobusovou dopravu, leteckou přepravu Zakynthos–Brno/Praha/Ostrava, letištní taxy a palivový příplatek, odbavené zavazadlo, transfery do hotelu a na letiště na Zakynthu, trajekt na Zakynthos, 9× ubytování ve 2lůžkových pokojích, 9× polopenzi, průvodcovské služby, delegátské služby na Zakynthosu.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu - cca 7 €/osoba/pobyt, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 80 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 4 500 Kč, povinní místní průvodci v archeologických areálech cca 25 €, pobytová taxa v hotelu cca 12 €/os./pobyt,  cestovní pojištění Uniqa.

Slevy

3. osoba na přistýlce - 900 Kč.

Rozloha

Řecko, oficiálně Helénská republika, má rozlohu 131 940 km². Země leží v jižní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a rozkládá se na řadě ostrovů v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. Sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem.

Obyvatelstvo

Řecko má 11,5 milionů obyvatel. Většina obyvatel vyznává řecké ortodoxní náboženství, 1,3% se hlásí k islámu. Podle statistických údajů v Řecku žije 1,15 milionu přistěhovalců. Jsou mezi nimi Albánci, Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci, Pákistánci a Gruzínci.

Historie

Na pobřeží Egejského moře se rozvíjela první evropská civilizace (Minóané a Mykéňané). Kolem roku 800 př. n. l. začaly vznikat městské státy (např. Sparta, Athény), které získávaly kolonie po celém Středomoří. V roce 168 př. n. l. se stalo Řecko provincií Říma. Po rozpadu Říma se Řecko stalo součástí Západořímské, později Byzantské říše. V roce 1453 se celá říše ocitla pod nadvládou Osmanské říše, Řecko bylo postupně podmaňováno. Velká část řecké inteligence odešla do západní Evropy. Další velké skupiny obyvatel se přesunuly do hor a udrželi si tak svou nezávislost. Turci uznávali „millet“, tj. právní ochrana náboženských menšin. Přispěli tak k udržení etnické soudržnosti ortodoxních Řeků a zachování jejich kulturního i jazykového dědictví. V roce 1829 získalo Řecko nezávislost a bylo vyhlášeno Řecké království. Během 20. století Řecko postupně připojovalo sousední ostrovy s řecky mluvícím obyvatelstvem. V první světové válce získalo Makedonské provincie na severu. Ztratilo však Anatolii, anatolští Řekové byli přesídleni na západ, Turci žijící v Řecku do Turecka. Během druhé světové války bylo Řecko obsazeno Německem. V roce 1949 bylo potlačeno komunistické povstání, Řecko se vydalo cestou západu a stalo se členem NATO. V letech 1967 – 1974 byla nastolena vojenská diktatura, při které byl král donucen opustit zemi. Demokratické volby a referendum v roce 1974 ukončily vojenskou diktaturu a zrušily monarchii. Řecko se stalo parlamentní demokracií.

Přírodní podmínky

Řecko se rozkládá na rozsáhlé jižní části Peloponéského poloostrova a asi 3000 ostrovech včetně Kréty, Rhodu, Korfu, Lefkady, Zakynthosu, Kypru, Kósu, Santorini a řady dalších. Celková délka řeckého pobřeží je více než 15 000 km.

Okolo 80% povrchu země tvoří hory nebo kopce, které se označují souhrnně Helenidy. Horské pásmo pokračuje prostřednictvím Peloponésu, ostrovů Kythera a Antikythera až na ostrov Krétu. Nejvyšší horou je Mytikas v pohoří Olymp ve výšce 2917 metrů. Na západě Řecka najdeme jezera a mokřady. Sever tvoří pohoří Rodopy, které pokrývají rozsáhlé a husté lesy.

Asi polovinu řeckého území pokrývají lesy s bohatou flórou i faunou. Žije tu medvěd hnědý, rysy, vlci, srnci, divoké kozy, lišky a divoká prasata. V moři žijí tuleni, mořské želvy, žraloci, delfíni i krakatice.

Měna

Řeckou drachmu nahradilo v roce 2001 euro. Aktuální kurz je asi 25 Kč/€.

Turistické zajímavosti

Milovníci památek, historie a archeologických nalezišť si v Řecku přijdou na své. Zbytky antické civilizace číhají na každém rohu. Posvátný ostrov Délos skrývá Lví terasu a nádherné mozaiky. Delfy, kdysi nejposvátnější místo antického Řecka, ukrývají věštírnu. Město Olympie, které proslavily olympijské hry, nabízí Diův a Héřin chrám, Feidovu dílnu, sloupovou síň ozvěn a stadion. Nejznámější krétská lokalita Knossos bývala údajně domovem bájného Minotaura. Nejkrásnější místo Rhodu Lindos leží na samém vrcholu kopce a tvoří ho 21 metrů široké otevřené schodiště. Akropole, osídlená déle než pět tisíc let, vévodí celým čtyřmilionovým Aténám.

Kromě antických památek zde najdete i řadu jiných. Byzantské kláštery Meteora leží na vrcholcích skal. Původně jich bylo 25, dnes je v provozu šest.

Dovolená na ostrovech nabízí nevyčerpatelné kombinace moře a pláží, hor i památek. Nezáleží na tom, jestli si vyberete ostrov Rhodos, Paros, Krétu, Mykon, Délos, Santorini nebo jakýkoli jiný. Ať už relaxujete na pláži nebo proplouváte mezi ostrovy na plachetnici, více slunce a květin byste v Evropě sotva našli.

Častým cílem turistů se stává i sídlo bohů – Mytikas v pohoří Olymp. Hora má sedm vrcholků a leží v národním parku. K horským túrám zve i soutěska Samaria a pohoří na Krétě, na Kykladských ostrovech, ostrově Kos, Samos a dalších.

Gastronomie

Řecká kuchyně je rozmanitá, chutná a zdravá. Základem jsou zeleninové saláty, ryby, grilované maso, olivový olej, olivy, bylinky a vinný ocet. Charakteristické je velké množství předkrmů, nejznámější jsou tzatziki, dolmades, tj. listy mladého šťavnatého zelí, které se plní rýží čí mletým masem, a pečené kapie. Velmi oblíbeným hlavním chodem je gyros, pečené maso souvlaki nebo musaka. Oblíbeným desertem je baklava. Vše se zapíjí místními víny, koňakem Metaxa nebo anýzovou kořalkou Ouzo.

TEST RATING