Jihovýchodní Kréta

od 27 790
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno, Tuřany, Letiště Ostrava,
strava Polopenze

Proč vybrat tento produkt

  • tam i zpět letecky z Brna, Prahy, Ostravy
  • ubytování na jednom místě
  • hotel s polopenzí nebo studia beze stravy

Filtr

Anotace

utajená, panenská krása plná romantických zákoutí a nevšedních zážitků

Trasa

CHRISSI - KRITSA - ANATOLI - LITHINES - SITIA - MONI TOPLOU - VAI - SPINALONGA - KOLOTHIA - AGIOS NIKOLAOS - KNOSSOS - HERAKLION

1. den

Odlet z Brna do Heraklionu, transfer do hotelu, ubytování (hotel 3* s bazénem South Coast/Naiades nebo studia Corali). 

2. den

Volný den ke koupání a odpočinku.

3. den

Po snídani odjedeme lodí do krétského města IERAPETRA na chráněný panenský ostrov CHRISSI nazývaný také Oslí ostrov (1 €). Zde nás čeká relaxace, koupání a šnorchlování. 

4. den

Dnes navštívíme nejkrásnější horské vesničky KRISTA, PRINA, KALAMAFKA a ANATOLI, abychom si mohli vychutnat tradiční atmosféru řeckého venkova a života místních obyvatel. 

5. den

Volný den k odpočinku a koupání.

6. den

Po snídani nejprve navštívíme malebnou vesničku LITHINES s typickou krétskou architekturou. Poté zamíříme do přímořského města SITIA s benátskou pevností a významnými archeologickými památkami a muzei. Zastavíme se u jednoho z nejkrásnějších krétských klášterů, MONI TOPLOU (3 €). Náš okruh pak zakončíme koupáním na proslulé pláži VAI

7. den

Autobusem se dopravíme do letoviska Elounda. Loď zaveze na malebný ostrůvek SPINALONGA. Poplujeme lodí na poloostrov KOLOTHIA, kde budeme mít čas na koupání a barbeque. Z Eloundy se autobusem dopravíme do AGIOS NIKOLAOS, příjemného lázeňského přístavního městečka ležícího ve svahu nad zálivem Mirabello. 

8. den

Volný den ke koupání a odpočinku.

9. den

Volný den k relaxaci a koupání u moře. Fakultativně možnost výletu do paláce KNOSSOS (15 €) a do nedalekého HERAKLIONU.

10. den

Volný den ke koupání a odpočinku.

11. den

Transfer na letiště a odlet do Brna.

Cena zahrnuje

leteckou přepravu ČR-Heraklion, letištní taxy a palivový příplatek, transfery a výlety dle programu v místě pobytu, 10× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 10× polopenzi (pouze u hotelu), 1x oběd (barbecue), služby průvodce, pojištění CK.

Příplatky

cestovní pojištění Uniqa, fakultativní výlet Knossos a Heraklion - 1 390 Kč, dítě do 12 let - 690 Kč, pobytová taxa, 1lůžkový pokoj - na vyžádání.

Slevy

3. a 4. osoba (10 nocí): 1. dítě do 12 let na přistýlce 11 990 Kč, 2. dítě do 12 let na přistýlce 16 390 Kč,  3. osoba na přistýlce 21 790 Kč, 4. osoba na přistýlce 21 790 Kč
3. a 4. osoba (11 nocí): 1. dítě do 12 let na přistýlce 11 990 Kč, 2. dítě do 12 let na přistýlce 16 790 Kč,  3. osoba na přistýlce 22 490 Kč, 4. osoba na přistýlce 22 490 Kč

Ubytování

Cena ubytování ve studiích na vyžádání. 

Rozloha

Řecko, oficiálně Helénská republika, má rozlohu 131 940 km². Země leží v jižní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a rozkládá se na řadě ostrovů v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. Sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem.

Obyvatelstvo

Řecko má 11,5 milionů obyvatel. Většina obyvatel vyznává řecké ortodoxní náboženství, 1,3% se hlásí k islámu. Podle statistických údajů v Řecku žije 1,15 milionu přistěhovalců. Jsou mezi nimi Albánci, Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci, Pákistánci a Gruzínci.

Historie

Na pobřeží Egejského moře se rozvíjela první evropská civilizace (Minóané a Mykéňané). Kolem roku 800 př. n. l. začaly vznikat městské státy (např. Sparta, Athény), které získávaly kolonie po celém Středomoří. V roce 168 př. n. l. se stalo Řecko provincií Říma. Po rozpadu Říma se Řecko stalo součástí Západořímské, později Byzantské říše. V roce 1453 se celá říše ocitla pod nadvládou Osmanské říše, Řecko bylo postupně podmaňováno. Velká část řecké inteligence odešla do západní Evropy. Další velké skupiny obyvatel se přesunuly do hor a udrželi si tak svou nezávislost. Turci uznávali „millet“, tj. právní ochrana náboženských menšin. Přispěli tak k udržení etnické soudržnosti ortodoxních Řeků a zachování jejich kulturního i jazykového dědictví. V roce 1829 získalo Řecko nezávislost a bylo vyhlášeno Řecké království. Během 20. století Řecko postupně připojovalo sousední ostrovy s řecky mluvícím obyvatelstvem. V první světové válce získalo Makedonské provincie na severu. Ztratilo však Anatolii, anatolští Řekové byli přesídleni na západ, Turci žijící v Řecku do Turecka. Během druhé světové války bylo Řecko obsazeno Německem. V roce 1949 bylo potlačeno komunistické povstání, Řecko se vydalo cestou západu a stalo se členem NATO. V letech 1967 – 1974 byla nastolena vojenská diktatura, při které byl král donucen opustit zemi. Demokratické volby a referendum v roce 1974 ukončily vojenskou diktaturu a zrušily monarchii. Řecko se stalo parlamentní demokracií.

Přírodní podmínky

Řecko se rozkládá na rozsáhlé jižní části Peloponéského poloostrova a asi 3000 ostrovech včetně Kréty, Rhodu, Korfu, Lefkady, Zakynthosu, Kypru, Kósu, Santorini a řady dalších. Celková délka řeckého pobřeží je více než 15 000 km.

Okolo 80% povrchu země tvoří hory nebo kopce, které se označují souhrnně Helenidy. Horské pásmo pokračuje prostřednictvím Peloponésu, ostrovů Kythera a Antikythera až na ostrov Krétu. Nejvyšší horou je Mytikas v pohoří Olymp ve výšce 2917 metrů. Na západě Řecka najdeme jezera a mokřady. Sever tvoří pohoří Rodopy, které pokrývají rozsáhlé a husté lesy.

Asi polovinu řeckého území pokrývají lesy s bohatou flórou i faunou. Žije tu medvěd hnědý, rysy, vlci, srnci, divoké kozy, lišky a divoká prasata. V moři žijí tuleni, mořské želvy, žraloci, delfíni i krakatice.

Měna

Řeckou drachmu nahradilo v roce 2001 euro. Aktuální kurz je asi 25 Kč/€.

Turistické zajímavosti

Milovníci památek, historie a archeologických nalezišť si v Řecku přijdou na své. Zbytky antické civilizace číhají na každém rohu. Posvátný ostrov Délos skrývá Lví terasu a nádherné mozaiky. Delfy, kdysi nejposvátnější místo antického Řecka, ukrývají věštírnu. Město Olympie, které proslavily olympijské hry, nabízí Diův a Héřin chrám, Feidovu dílnu, sloupovou síň ozvěn a stadion. Nejznámější krétská lokalita Knossos bývala údajně domovem bájného Minotaura. Nejkrásnější místo Rhodu Lindos leží na samém vrcholu kopce a tvoří ho 21 metrů široké otevřené schodiště. Akropole, osídlená déle než pět tisíc let, vévodí celým čtyřmilionovým Aténám.

Kromě antických památek zde najdete i řadu jiných. Byzantské kláštery Meteora leží na vrcholcích skal. Původně jich bylo 25, dnes je v provozu šest.

Dovolená na ostrovech nabízí nevyčerpatelné kombinace moře a pláží, hor i památek. Nezáleží na tom, jestli si vyberete ostrov Rhodos, Paros, Krétu, Mykon, Délos, Santorini nebo jakýkoli jiný. Ať už relaxujete na pláži nebo proplouváte mezi ostrovy na plachetnici, více slunce a květin byste v Evropě sotva našli.

Častým cílem turistů se stává i sídlo bohů – Mytikas v pohoří Olymp. Hora má sedm vrcholků a leží v národním parku. K horským túrám zve i soutěska Samaria a pohoří na Krétě, na Kykladských ostrovech, ostrově Kos, Samos a dalších.

Gastronomie

Řecká kuchyně je rozmanitá, chutná a zdravá. Základem jsou zeleninové saláty, ryby, grilované maso, olivový olej, olivy, bylinky a vinný ocet. Charakteristické je velké množství předkrmů, nejznámější jsou tzatziki, dolmades, tj. listy mladého šťavnatého zelí, které se plní rýží čí mletým masem, a pečené kapie. Velmi oblíbeným hlavním chodem je gyros, pečené maso souvlaki nebo musaka. Oblíbeným desertem je baklava. Vše se zapíjí místními víny, koňakem Metaxa nebo anýzovou kořalkou Ouzo.

TEST RATING