Slovenské národní parky a památky UNESCO s výletem do polského Zakopane

od 6 741
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze

Filtr

Trasa

DEMÄNOVSKÁ JESKYNĚ SVOBODY - NP NÍZKÉ TATRY-DEMÄNOVSKÁ DOLINA - VRBICKÉ PLESO JASNÁ CHOPOK - STARÁ ĽUBOVŇA KEŽMAROK PRADIAREŇ TATRATEA - MUZEA TRADIČNÍ GORALSKÉ KULTURY ŽDIAR - BACHLEDOVA DOLINA STEZKA V KORUNÁCH STROMŮ - BELIANSKÁ JESKYNĚ - TATRANSKÝ NP - STRĄŻYSKÁ DOLINA - ZAKOPANE PARK MINI SLOVENSKO LIPTOVSKÝ JÁN - LIPTOVSKÝ JÁN - DŘEVĚNÝ ARTIKULÁRNÍ KOSTEL SVÄTÝ KRÍŽ - VLKOLÍNEC - SALAŠ KRAJINKA U RUŽOMBERKU

Svozové trasy

A, B, D, E2

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Nejprve nás čeká výlet do DEMÄNOVSKÉ JESKYNĚ SVOBODY v srdci NP NÍZKÉ TATRY a čeká na nás hodinová prohlídka nejnavštěvovanější jeskyně na celém Slovensku, která spolu s dalšími 8 jeskyněmi tvoří nejdelší slovenský jeskynní systém dlouhý úctyhodných 24 km; součástí prohlídky je i nevysychající podzemní vodopád, Veľký dóm – největší přístupný podzemní prostor na Slovensku nebo jezírko, o němž pověst vypráví, že žena, která se zde vykoupe o půlnoci na svatého Jana, omládne o deset let. Uchvátí nás DEMÄNOVSKÁ DOLINA - v krásném prostředí národního parku spatříme a obejdeme jezero na Biele Púti a také VRBICKÉ PLESO – největší přirozené jezero v Nízkých Tatrách, poznáme nejmodernější horský resort Nízkých Tater JASNÁ, podíváme se zde na památník první lanovky v Jasné a poté pohodlně vyjedeme soustavou moderních lanovek až na vrchol hory CHOPOK ve výšce 2024 m n.m., který se nachází nad Jasnou; kromě posezení v Kamenné chatě pod Chopkom – třetí nejvýše položené horské chatě na Slovensku – nás ohromí fascinující panoramatické výhledy na Nízké i Vysoké Tatry, oblast Liptova a údolí Hronu). Ve večerních hodinách dorazíme na ubytování v okolí Popradu.

2. den

V Popradu navštívíme STAROU ĽUBOVŇU, strážní hraniční hrad ze 13. století a přilehlýskanzen. V KEŽMAROKU PRADIAREŇ nás čeká exkurze do výrobny společnosti Karloff, kde se vyrábí světově proslulý tatranský čaj TATRATEA – legenda tatranských horských chat, jehož tradici se podařilo uchovat až do současnosti; nová kapitola jeho příběhu se začala psát roku 2003, kdy začal být vyráběn touto společností a díky tomu mohl tatranský čaj vyrazit z prostředí Tater do celého světa; během exkurze zjistíme, co je základem tradičního slovenského nápoje, uvidíme ukázku výroby a budeme mít možnost ochutnávky). Dále zavítáme do MUZEA TRADIČNÍ GORALSKÉ KULTURY ŽDIAR (muzeum bylo zřízeno již v roce 1971 podle vzoru starých dřevěnic v obci, aby prezentovalo typickou kulturu a život Goralů v okolí Vysokých Tater; při prohlídce uvidíme původní pracovní nástroje, typické zařízení goralského domu a také různé variace místních krojů, které si můžete také vyzkoušet a obléknout; součástí expozice je také nově otevřená galerie s historickými fotkami). Sedačkovou lanovkou v BACHLEDOVÉ DOLINĚ vyjedeme do výšky 1150 m.n.m., kde si projdeme unikátní dřevěnou STEZKU V KORUNÁCH STROMŮ otevřenou v září 2017, která je tvořena spirálovitou věží a 1234 metrů dlouhým naučným chodníkem, čekají na nás nádherné výhledy do okolí krajiny Tatranského a Pieninského národního parku; následně možnost krátké procházky k další rozhledně. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Po snídani vyrazíme do BELIANSKÉ JESKYNĚ, prohlédneme si jednu z největších a hlavně jediné zpřístupněné vysokohorské jeskyně v srdci TATRANSKÉHO NP, kromě krasových jevů zde uvidíme i sintrové vodopády, pagodovité stalagmity nebo nádherné kotle různých barev. V STRĄŻYSKÉ DOLINĚ podnikneme příjemnou procházku úzkou dolinou v srdci polského národního parku Tatrzański Park Narodowy na okraji města Zakopane; půjdeme kolem potoka obklopeni vysokými skalami až k salaši s občerstvením a nejvyššímu místnímu vodopádu Siklawica, který bude cílem naší procházky. V městě ZAKOPANE, nejvýznamnějším turistickém středisku na polské straně Vysokých Tater, které je pestrou směsicí půvabné dřevěné architektury, obchůdků, tržišť, muzeí a galerií a tradičního Goralského folkloru a ročně ho navštíví kolem tří milionů turistů; projdeme se hlavní ulici města Krupówki s kostelem nejsvětější Rodiny, ulicemi tzv. Starého města až na obrovské místní tržiště pod vrcholem hory Gubalowka, kde můžeme nakoupit vše, na co si vzpomeneme – kožešiny, papuče, zdobné předměty, med, sýry, marmelády, kvašáky; následuje možnost návštěvy vily Koliby z 19. století, první dřevěné zdobené vily zakopanského stylu, která je nyní po velké rekonstrukci. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

4. den

Dnes navštívíme areál PARK MINI SLOVENSKO LIPTOVSKÝ JÁN s více než dvěma desítkami slovenských kulturních památek vyrobených v měřítku 1:25, který vzniká už od roku 2005 a každým rokem se rozšiřuje; uvidíme nejznámější slovenské pamětihodnosti jako Bojnický zámek, Hrad Strečno, renesanční zvonici v Kežmarku, kapli sv. Michala v Košicích a mnohé další. Nemineme starobylou obed LIPTOVSKÝ JÁN, na jejímž území vyvěrá celkem 13 minerálních a termálních pramenů; my ochutnáme minerální pramen Teplica a svlažit se budete moci v tzv. místním přírodním wellness – lázeňském nejznámějším pramenu Kaďa s celoroční stálou teplotou okolo 20 stupňů Celsia; zájemci o výhled na obec a široké okolí se mohou vydat na 300 metrů vzdálenou Svatojánskou rozhlednu. Navštívíme unikátní evangelický kostel DŘEVĚNÝ ARTIKULÁRNÍ KOSTEL SVÄTÝ KRÍŽ, jeden z největších dřevěných kostelů v celé střední Evropě s kapacitou neuvěřitelných 6 tisíc osob, který sem byl přenesen během výstavby vodní nádrže Liptovská Mara v letech 1974 až 1982 ze zatopené obce Paludza, kde první kostel vyrostl už v roce 1693. Zavítáme do horské vesničky VLKOLÍNEC, která si díky své izolovanosti od okolí zachovala podobu z 16. - 19. století; uvidíme přes 50 nádherných dřevěných domů ve skanzenu lidové architektury a také dominanty obce, kterými jsou dvoupatrová roubená dřevěná zvonice a kostelík Navštívení Panny Marie; od roku 1993 je Vlkolínec na seznamu památek UNESCO. Před odjezdem zpět do ČR se zastavíme v SALAŠI KRAJINKA U RUŽOMBERKU v malebném prostředí dolního Liptova, kde absolvujeme prohlídku výroby s výkladem a ochutnávkou místních výrobků, prohlédneme si sbírku historických traktorů a nakoupíme nejrůznější liptovské speciality vyráběné tradičním způsobem – oštiepok, pareničky, korbáčiky, nitě, tyčinky, ovčí sýr, bryndzu a spoustu dalšího). Příjezd do Brna ve večerních hodinách

Cena zahrnuje

dopravu luxusní autobusem, 3× ubytování ve 2lůžkových pokojích, 3 x polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka 80 € + 50 PLN, pobytovou taxu.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

TEST RATING