Filtr

Trasa

BLED - BLEDSKÝ HRAD - VINTGAR - BOHINJ - RIBČEV LAZ - VOGEL - SAVICA - LUBLAŇ - ŠKOCJANSKÉ JESKYNĚ - KOPER - HRASTOVLJE - LIPICA - PIRAN - SEČOVELJSKÉ SALINY - ISOLA

Svozové trasy

Žďár nad Sázavou 300 Kč, Jihlava 300 Kč, Velké Meziříčí 300 Kč, Velká Bíteš 200 Kč, Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 300 Kč, Strážnice 300 Kč, Hodonín 300 Kč, Břeclav 250 Kč, Zlín 400 Kč, Kroměříž 400 Kč, Vyškov 200 Kč, Přerov 400 Kč, Olomouc 350 Kč, Prostějov 300 Kč

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Přijedeme do proslulých lázní BLED a v blízkosti jezera se ubytujeme, večeře bude podávána v nedaleké restauraci. Bled je bezpochyby hlavním turistickým centrem a symbolem Slovinska. Kdo by neznal jezero obklopené Julskými Alpami a kostelíkem uprostřed. Městečko leží na východním břehu Bledského jezera a má pohádkovou atmosféru. S historií kraje se seznámíme v BLEDSKÉM HRADU, který majestátně trůní na skalnatém ostrohu ve výšce 140 metrů nad vodní hladinou a ze své terasy nabízí neopakovatelné vyhlídky do kraje. Zájemci mohou navštívit kryté centrum s bazény v hotelu Rikli Balance 4* cca 250 m od našeho hotelu. 

2. den

Julské Alpy, kterým je přezdíváno „kamenné srdce Evropy“, jsou nejvyšším a zároveň také nejnavštěvovanějším pohořím ve Slovinsku. Jsou tvořeny strmými vápencovými stěnami, které se střídají s hlubokými zelenými údolími s množstvím horských jezírek a čistých bystřin. Po snídani pojedeme k SOUTĚSCE VINTGAR, jenž vytváří svými skalními stěnami nad zurčící vodou Radovny jedinečnou přírodní scenérii. Nenáročnou procházkou dojdeme k říčnímu vodopádu Šum. Odtud pojedeme do kraje mýtů a legend ke břehům ledovcového BOHINJSKÉHO JEZERA. První zastávkou bude malebná obec RIBČEV LAZ. Poté nás čeká výjezd lanovkou pod vrchol VOGELU a pokocháme se vyhlídkou. Zájemci se vydají na výšlap k VODOPÁDU SAVICA. Ostatní se mohou koupat v jezeře. Po návratu do Bledu mohou zájemci relaxovat a koupat se ve wellness centru Živa v hotelu Rikli Balance 4* nebo absolvovat tradiční vyjížďku ručně poháněnou loďkou na jezerní ostrov s kostelem P. Marie.

3. den

Po snídani pojedeme do LUBLANĚ. Nejdříve nahlédneme do katedrály sv. Mikuláše a do známé tržnice se sloupořadím vedoucím až k Dračímu mostu. Odpoledne budeme objevovat podzemní poklady v oblasti Karstu ve ŠKOCJANSKÝCH JESKYNÍCH (UNESCO). Uvidíme zde systém podzemních prostor s krápníky, jezírky, kaskádami, vodopádem a ponornou řekou Reka, včetně malého Pamukkale. Dojezd na ubytování na pobřeží do hotelového komplexu 3* s bazénem a vstupem do mořského vodního parku s bazény o rozloze 2.400 m.

4. den

Po snídani si prohlédneme KOPER, který omývají vody Jaderského moře. S mořem je město také neodlučitelně spjato, protože je nejdůležitějším přístavem v zemi, ale i příjemným místem se středomořskou atmosférou. Město má italský šmrnc, je to dáno jednak historií, protože území bylo dlouho ovládáno Italy, ale také architekturou. Úzké dlážděné uličky doplňují náměstí s italskou duší. Koper je také centrem italsky mluvicí komunity Slovinců. Kolem poledne se podíváme do románského kostelíku v HRASTOVLJE. Naše poslední zastávka nás zavede za koňmi, do slavných hřebčínů v LIPICI. Zdejší hřebčinec patří k nejstarším a nejproslulejším v Evropě - byl založen v r. 1560 jako císařský rakouský hřebčinec. Kolem 17. hod. návrat na ubytování. Možnost relaxace v mořském vodním parku Termaris, využití wellness, (sauny, masáže za příplatek) nebo koupání v moři, procházky po promenádě, večeře.

5. den

Po snídnai si prohlédneme městečko PIRAN. Okouzlující spletí úzkých uliček budeme moci vystoupat nad město, odkud se nám nabídne nádherná vyhlídka na členité jadranské pobřeží. Za svůj půvab vděčí také působivé historické zástavbě v typickém benátském stylu. Odpoledne odplujeme lodí do Piranského zálivu, kde navštívíme SEČOVELJSKÉ SALINY a solivar Lera. Zbytek dne strávíme v turistickém městečku ISOLA. Ve večerních hodinách se vydáme na cestu zpět do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v brzkých ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu lux. autobusem, 4 × ubytování v hotelích ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4 × polopenzi, v Bledu denně vstup na 3 hodiny do bazénového komplexu ve wellness Živa, vstup do mořského vodního parku Termaris, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 150 €, pobytovou taxu 14 €/os/pobyt (platba v hotelu).

Příplatky

1lůžkový pokoj - 4 400 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Ubytování

2× nocleh v Bledu - 4* hotel, 2× nocleh u moře s bazény - 3* hotel. Za příplatek je možné zajistit hotel 2x 4* – omezené množství.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 07:00, předpokládaný příjezd do Brna 04:30. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem. Zájezd je pořádán ve spolupráci s partnerskou ck.

Rozloha

Slovinská republika se rozkládá na ploše 20 273 km2. Navzdory malé rozloze se tu nachází spoutu věcí k vidění. Hlavní město Slovinska je Lublaň, úředním jazykem je slovinština.

Obyvatelstvo

Ve Slovinsku žije téměř 2 miliony obyvatel. Většina obyvatel jsou Slovinci, ale žijí zde i Srbové, Chorvati a další národnosti. V hlavním městě Lublani žije asi kolem čtvrt milionu obyvatel.

Historie

Historie Slovinska zaznamená období od 5. století před naším letopočtem až do současnosti. V časné bronzové době se kmeny usadily v oblasti, která se rozkládá mezi dnešní Albánií a městem Trieste. Slovinské území bylo součástí Římské říše, později bylo poničeno Barbary. Svatá Říše římská řídila zemi téměř tisíc let. V době komunismu bylo součástí Jugoslávie. Současné Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991. Dnes je to moderní stát a člen Evropské unie a NATO.

Přírodní podmínky

Podnebí Slovinska je srovnatelné např. se severoitalským nebo chorvatským podnebím. V létě je tu ideální počasí na dovolenou u moře, nebo stále více oblíbenou horskou turistiku. Plnou polovinu plochy Slovinska tvoří lesy. Ačkoli Slovinsko není až tak velkou zemí, najdete tu několikeré klimatické podmínky. A to horské, kontintetální a přímořské.

Měna

Původní slovinskou měnou byly slovinské tolary (SIT), od roku 2007 se však platí eurem.

Turistické zajímavosti

Celá země je rozdělena na 9 regionů, z nichž každý má svá specifika.
Severovýchodně leží region Pomurje, který je lázeňským resortem s nejznámějšími lázněmi v Radenici.
Směrem na západ je region Pohorje s centrálním městem Mariborem, známým lyžařskými závody. Pohorje nabízí pestrou škálu sportovního vyžití, a to jak v horách, tak na vodě. Při pobytu v této oblasti vám určitě doporučujeme navštívit některý z vinných sklípků.
Pokračujeme-li dál jihozápadně, dostáváme se do regionu Savinsjka, kde se mísí panenská příroda se starodávnými hrady a tvrzeni, jako je ten ve městě Celje. I ve zdejším kraji můžete navštívit četná lázeňská letoviska.
Ještě více v centru země se nachází Lublaň, vzkvétající a malebná slovinská metropole.
Dalšími regiony jsou Carniola, Zasavje, Odenska in Bela Krajina, Obala in Karst a Julijske Alpe. I když nejste horolezci, Julské Alpy stojí za návštěvu, v okolí nejvyšší hory Triglavu se nachází Triglavský národní park s četnými jezery.
U moře nezapomeňte na Piran a Portorož. Piran nabízí historické centrum a malou kamenitou pláž, Portorož je místo pro milovníky moderního stylu a zábavy.

Gastronomie

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek, z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Zvláštní slovinský koláč se nazývá potica.

TEST RATING