Rozmanité Slovinsko – vinařský a lázeňský ráj

od 9 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně
Novinka

Filtr

Trasa

PTUJ - ŽALEC - LUBLAŇ - KRANJE - ŠKOFJA LOKA - VINTGAR - BLED -BOHINJ - SAVICA - MARIBOR - JERUZALÉM - MORAVSKÉ TOPLICE

Svozové trasy

A, A1, B, D

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Nejprve nás čeká prohlídka nejstaršího městečka ve Slovinsku PTUJ a Ptujských vinných sklepů spojená s degustací. Město bylo založeno už Kelty a nese stopy římské historie. Vinařství se v Ptuji těší dlouhé tradici a svahy okolních kopců pokrývají četné vinice. Vinné sklepy ze 13. století zvané Ptujska klet uchovávají mimo jiné také nejstarší víno ve Slovinsku. Dnes ještě zavítáme do města ŽALEC, které leží v největší chmelařské oblasti ve Slovinsku a shlédneme zde slavnou Pivní fontánu. Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování.

2. den

Dnes budeme poznávat hlavní město Slovinska LUBLAŇ, perlu architektury a doslova zelené město. Centrem protéká řeka Lublanice obklopená zelení. Nad městem se tyčí lublaňský hrad, odkud uvidíme až na Alpy. Po prohlídce města se vydáme do KRANJE, architektonickému klenotu se slovinskými Alpami v pozadí. Kranj leží na skalním masivu a je odedávna považován také za jedno z kulturních center země, zejména díky působení místního rodáka, největšího národního básníka France Prešerena, jehož báseň je dnes slovinskou hymnou. Na závěr dne zamíříme do ŠKOFJA LOKA, jednoho z nejstarších a nejlépe dochovaných středověkých měst ve Slovinsku, jeho centrum tvoří dvě náměstí Mestni Trg a Spodnji Trg, nad oběma se pak tyčí hrad Škofja Loka. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

3. den

Po snídani nás uchvátí stezka malebnou soutěskou po dřevěných lávkách zakončená vodopádem Šum – VINTGAR. Poté se vydáme k ikonickému jezeru BLED s ostrůvkem uprostřed a bledským hradem na strmé skále. Navštívíme také nádherné jezero BOHINJ, které je největším přírodním jezerem ve Slovinsku. Leží v ledovcovém údolí obklopeném velikány Julských Alp. Jezero je dlouhé 4100 m a v nejširším místě měří 1200 m. Hluboké je až 45 m. Zlatým hřebem dne bude návštěva vodopádu SAVICA, který patří k největším a nejkrásnějším vodopádům, které můžeme ve Slovinsku navštívit. Najdeme ho v samém srdci Triglavského národního parku. Impozantní výška 78 m, ze které se voda valí, nabízí jedinečnou podívanou. Ve večerních hodinách se vrátíme na ubytování.

4. den

Nejprve zavítáme do MARIBORU, druhého největšího slovinského města. Projdeme se historickým centrem s katedrálou, renesanční radnicí a hradem, které obklopují tři náměstí. Podíváme se i k muzeu vín, u nějž roste nejstarší vinná réva na světě, která je zaznamenána i v Guinessově knize rekordů. Poté odejedeme do jedné z nejmalebnějších vinařských cest do vesnice JERUZALÉM. Celá oblast je protkaná vinohrady a často se této krajině přezdívá slovinské Toskánsko. Zde se zastavíme na ochutnávku místních slovinských vín. V odpoledních hodinách přijedeme do města MORAVSKÉ TOPLICE, kde budeme relaxovat v místních lázních Terme 3000. Jde o jedny z největších lázní ve Slovinsku. Blahodárná termominerální voda z černých hlubin pod lázněmi plní místní bazény a proslulé jsou zde černé koupele. Ve večerních hodinách se ubytujeme.

5. den

Dopoledne budeme relaxovat v termálních lázních v Moravských Toplicích. V odpoledních hodinách odjedeme zpět do ČR. Příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 4× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 4 x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 100 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (2 490 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Slovinská republika se rozkládá na ploše 20 273 km2. Navzdory malé rozloze se tu nachází spoutu věcí k vidění. Hlavní město Slovinska je Lublaň, úředním jazykem je slovinština.

Obyvatelstvo

Ve Slovinsku žije téměř 2 miliony obyvatel. Většina obyvatel jsou Slovinci, ale žijí zde i Srbové, Chorvati a další národnosti. V hlavním městě Lublani žije asi kolem čtvrt milionu obyvatel.

Historie

Historie Slovinska zaznamená období od 5. století před naším letopočtem až do současnosti. V časné bronzové době se kmeny usadily v oblasti, která se rozkládá mezi dnešní Albánií a městem Trieste. Slovinské území bylo součástí Římské říše, později bylo poničeno Barbary. Svatá Říše římská řídila zemi téměř tisíc let. V době komunismu bylo součástí Jugoslávie. Současné Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991. Dnes je to moderní stát a člen Evropské unie a NATO.

Přírodní podmínky

Podnebí Slovinska je srovnatelné např. se severoitalským nebo chorvatským podnebím. V létě je tu ideální počasí na dovolenou u moře, nebo stále více oblíbenou horskou turistiku. Plnou polovinu plochy Slovinska tvoří lesy. Ačkoli Slovinsko není až tak velkou zemí, najdete tu několikeré klimatické podmínky. A to horské, kontintetální a přímořské.

Měna

Původní slovinskou měnou byly slovinské tolary (SIT), od roku 2007 se však platí eurem.

Turistické zajímavosti

Celá země je rozdělena na 9 regionů, z nichž každý má svá specifika.
Severovýchodně leží region Pomurje, který je lázeňským resortem s nejznámějšími lázněmi v Radenici.
Směrem na západ je region Pohorje s centrálním městem Mariborem, známým lyžařskými závody. Pohorje nabízí pestrou škálu sportovního vyžití, a to jak v horách, tak na vodě. Při pobytu v této oblasti vám určitě doporučujeme navštívit některý z vinných sklípků.
Pokračujeme-li dál jihozápadně, dostáváme se do regionu Savinsjka, kde se mísí panenská příroda se starodávnými hrady a tvrzeni, jako je ten ve městě Celje. I ve zdejším kraji můžete navštívit četná lázeňská letoviska.
Ještě více v centru země se nachází Lublaň, vzkvétající a malebná slovinská metropole.
Dalšími regiony jsou Carniola, Zasavje, Odenska in Bela Krajina, Obala in Karst a Julijske Alpe. I když nejste horolezci, Julské Alpy stojí za návštěvu, v okolí nejvyšší hory Triglavu se nachází Triglavský národní park s četnými jezery.
U moře nezapomeňte na Piran a Portorož. Piran nabízí historické centrum a malou kamenitou pláž, Portorož je místo pro milovníky moderního stylu a zábavy.

Gastronomie

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek, z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Zvláštní slovinský koláč se nazývá potica.

TEST RATING