Filtr

Trasa

A

1. den

Odjezd z Brna v nočních hodinách.

2. den

Ráno přijedeme do LLUBJANY, hlavního města Slovinska, kterému vévodí Lublaňský hrad, jež se pyšně tyčí nad městem a řekou Lublanicí. Z hradeb a vyhlídkové věže je dechberoucí výhled na celé historické centrum, za dobré viditelnosti i na Alpy. Nádherné historické centrum města nás přivítá hlavním náměstím Prešerenovo se sochou básníka Prešerena a barokním kostelem. Procházet se budeme po břehu Lublanice, která nás zavede až k Trojmostí. Volný čas využijeme k nákupům na vánočních trzích, ochutnávkám skvělého vína a slovinských dobrot či k návštěvě některé z mnoha galerií… V podvečerních hodinách odjedeme do KRANJE, historického města, které leží na skalním masivu nad soutokem řek Sávy a Kokra a je zajímavým místem kontrastů před malebnou kulisou Julských Alp. Budeme moci navštívit tamní přirozenou dominantu - renesanční hrad Khislstein, tyčící se na pahorku nad městem. Na rekonstrukci hradu se podílel známý architekt Plečnik, který otiskl svůj rukopis i do dalších městských staveb, jako je například Bežekova vila či Prešerenovo divadlo. Ve večerních hodinách se ubytujeme.

3. den

Po snídani navštívíme městečko BLED s ikonickým jezerem na úpatí Julských Alp. Uprostřed jezera se nachází ostrůvek s barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Od roku 1534 byl v kostele umístěn zvon, o němž se traduje, že je kouzelný a po zazvonění Vám splní přání. Na skalnatém ostrohu nad jezerem ční ve výšce 140 m hrad z 11. století. Po společné prohlídce Bledu se kolem poledne vydáme na cestu do ČR. V odpoledních hodinách se krátce zastavíme ve slavnostně vyzdobeném GRAZU (UNESCO). Budeme moci navštívit v historickém centru města tradiční trh se stánky plnými vánočních ozdob, dárkových předmětů, ale i voňavých dobrot, horkého punče a svařeného vína. Město je v době adventu pohádkově nasvíceno, nasvětlené je i průčelí zdejší radnice, jejíž fasáda je přetvořená v obří adventní kalendář. V podvečerních hodinách se opět vydáme na cestu, příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 1× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 1x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 40 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Slovinská republika se rozkládá na ploše 20 273 km2. Navzdory malé rozloze se tu nachází spoutu věcí k vidění. Hlavní město Slovinska je Lublaň, úředním jazykem je slovinština.

Obyvatelstvo

Ve Slovinsku žije téměř 2 miliony obyvatel. Většina obyvatel jsou Slovinci, ale žijí zde i Srbové, Chorvati a další národnosti. V hlavním městě Lublani žije asi kolem čtvrt milionu obyvatel.

Historie

Historie Slovinska zaznamená období od 5. století před naším letopočtem až do současnosti. V časné bronzové době se kmeny usadily v oblasti, která se rozkládá mezi dnešní Albánií a městem Trieste. Slovinské území bylo součástí Římské říše, později bylo poničeno Barbary. Svatá Říše římská řídila zemi téměř tisíc let. V době komunismu bylo součástí Jugoslávie. Současné Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991. Dnes je to moderní stát a člen Evropské unie a NATO.

Přírodní podmínky

Podnebí Slovinska je srovnatelné např. se severoitalským nebo chorvatským podnebím. V létě je tu ideální počasí na dovolenou u moře, nebo stále více oblíbenou horskou turistiku. Plnou polovinu plochy Slovinska tvoří lesy. Ačkoli Slovinsko není až tak velkou zemí, najdete tu několikeré klimatické podmínky. A to horské, kontintetální a přímořské.

Měna

Původní slovinskou měnou byly slovinské tolary (SIT), od roku 2007 se však platí eurem.

Turistické zajímavosti

Celá země je rozdělena na 9 regionů, z nichž každý má svá specifika.
Severovýchodně leží region Pomurje, který je lázeňským resortem s nejznámějšími lázněmi v Radenici.
Směrem na západ je region Pohorje s centrálním městem Mariborem, známým lyžařskými závody. Pohorje nabízí pestrou škálu sportovního vyžití, a to jak v horách, tak na vodě. Při pobytu v této oblasti vám určitě doporučujeme navštívit některý z vinných sklípků.
Pokračujeme-li dál jihozápadně, dostáváme se do regionu Savinsjka, kde se mísí panenská příroda se starodávnými hrady a tvrzeni, jako je ten ve městě Celje. I ve zdejším kraji můžete navštívit četná lázeňská letoviska.
Ještě více v centru země se nachází Lublaň, vzkvétající a malebná slovinská metropole.
Dalšími regiony jsou Carniola, Zasavje, Odenska in Bela Krajina, Obala in Karst a Julijske Alpe. I když nejste horolezci, Julské Alpy stojí za návštěvu, v okolí nejvyšší hory Triglavu se nachází Triglavský národní park s četnými jezery.
U moře nezapomeňte na Piran a Portorož. Piran nabízí historické centrum a malou kamenitou pláž, Portorož je místo pro milovníky moderního stylu a zábavy.

Gastronomie

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek, z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Zvláštní slovinský koláč se nazývá potica.

TEST RATING