To nejlepší z adventního Záhřebu a Mariboru

od 3 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Filtr

Trasa

A, A1

1. den

Odjezd z Brna ranních hodinách. Chorvatská metropole ZÁHŘEB už několik let po sobě vyhrává anketu o nejkrásnější vánoční trhy v Evropě, a tak i my si je pojedeme společně vychutnat. Během předvánočního období vypadá celé město Záhřeb jako by právě teď vyskočilo z pohádky a proto není divu, že advent v Záhřebu přitahuje každoročně více a více návštěvníků. Tradičně je v Záhřebu advent zahájen umístěním adventního věnce kolem fontány Manduševac na náměstí bána Jelačiće. Trhu na náměstí bána Jelačiće se říká vánoční pohádka a je umístěn ve východní části náměstí, zatímco na druhé straně je hlavní pódium pro různá představení a je zde také hlavní městský vánoční strom. V Záhřebu se také nachází jedno z největších venkovních kluzišť v této části Evropy. Vánoční atmosféra je obzvláště kouzelná v nejznámějším parku Dolního města – Zrinjevaci. Užijeme si atmosféru u malých stánků s občerstvením, ochutnáme typické záhřebské speciality. Nevynecháme ani stánky s ručně vyráběnými suvenýry, budeme obklopeni nádhernou vánoční výzdobou a vždy veselými lidmi! Po návštěvě trhů odjedeme na ubytování.

2. den

Po snídani dokončíme prohlídku města. Navštívíme historické centrum města, dojdeme až do Horního města, tvořeného spletí úzkých a křivolakých uliček, v nichž se s trochou štěstí i romanticky ztratíme. Spatříme Kamennou bránu, jež dříve tvořila součást městského opevnění a úchvatnou Záhřebskou katedrálu. Po prohlídce centra města odjedeme do města vynikajícího vína - MARIBORU, kde si dosyta užijeme tu pravou vánoční atmosféru. V měsíci prosinci jsou ulice a náměstí Mariboru prozářené nesčetnými magickými světly a světelnými sochami Lumino. Výzdoba hlavních ulic magickými nitěmi symbolizuje spojení mezi lidmi. Hlavní náměstí je domovem dárkového trhu a vánočního kolotoče. Kolem 17 hod. se vydáme zpět do ČR, příjezd do Brna v nočních hodinách

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, 1× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 1x snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 20 KHRK a 20 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 990 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Rozloha

Slovinská republika se rozkládá na ploše 20 273 km2. Navzdory malé rozloze se tu nachází spoutu věcí k vidění. Hlavní město Slovinska je Lublaň, úředním jazykem je slovinština.

Obyvatelstvo

Ve Slovinsku žije téměř 2 miliony obyvatel. Většina obyvatel jsou Slovinci, ale žijí zde i Srbové, Chorvati a další národnosti. V hlavním městě Lublani žije asi kolem čtvrt milionu obyvatel.

Historie

Historie Slovinska zaznamená období od 5. století před naším letopočtem až do současnosti. V časné bronzové době se kmeny usadily v oblasti, která se rozkládá mezi dnešní Albánií a městem Trieste. Slovinské území bylo součástí Římské říše, později bylo poničeno Barbary. Svatá Říše římská řídila zemi téměř tisíc let. V době komunismu bylo součástí Jugoslávie. Současné Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991. Dnes je to moderní stát a člen Evropské unie a NATO.

Přírodní podmínky

Podnebí Slovinska je srovnatelné např. se severoitalským nebo chorvatským podnebím. V létě je tu ideální počasí na dovolenou u moře, nebo stále více oblíbenou horskou turistiku. Plnou polovinu plochy Slovinska tvoří lesy. Ačkoli Slovinsko není až tak velkou zemí, najdete tu několikeré klimatické podmínky. A to horské, kontintetální a přímořské.

Měna

Původní slovinskou měnou byly slovinské tolary (SIT), od roku 2007 se však platí eurem.

Turistické zajímavosti

Celá země je rozdělena na 9 regionů, z nichž každý má svá specifika.
Severovýchodně leží region Pomurje, který je lázeňským resortem s nejznámějšími lázněmi v Radenici.
Směrem na západ je region Pohorje s centrálním městem Mariborem, známým lyžařskými závody. Pohorje nabízí pestrou škálu sportovního vyžití, a to jak v horách, tak na vodě. Při pobytu v této oblasti vám určitě doporučujeme navštívit některý z vinných sklípků.
Pokračujeme-li dál jihozápadně, dostáváme se do regionu Savinsjka, kde se mísí panenská příroda se starodávnými hrady a tvrzeni, jako je ten ve městě Celje. I ve zdejším kraji můžete navštívit četná lázeňská letoviska.
Ještě více v centru země se nachází Lublaň, vzkvétající a malebná slovinská metropole.
Dalšími regiony jsou Carniola, Zasavje, Odenska in Bela Krajina, Obala in Karst a Julijske Alpe. I když nejste horolezci, Julské Alpy stojí za návštěvu, v okolí nejvyšší hory Triglavu se nachází Triglavský národní park s četnými jezery.
U moře nezapomeňte na Piran a Portorož. Piran nabízí historické centrum a malou kamenitou pláž, Portorož je místo pro milovníky moderního stylu a zábavy.

Gastronomie

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek, z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Zvláštní slovinský koláč se nazývá potica.

TEST RATING