Výprava za vínem do Slovinska a za historií na Istrii

od 8 290
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně

Filtr

Trasa

VINAKRAS SEŽANA – KOPER – UMAG – BUJE – MOVOTUN – ROVINJ - LIMSKÝ ZÁLIV – VRSAR – VODJAN - PULA

Svozové trasy

A, A1, B, D, E2

1. den

V ranních hodinách odjezd z Brna do Slovinska. Nejprve navštívíme VINAKRAS SEŽANA, oblast Slovinského krasu, kde ochutnáme nejlepší slovinská vína. Poté se přesuneme do KOPERU, malebného přístavního města s bohatou historií. Může se pyšnit zachovalým historickým centrem s významnými památkami a paláci s viditelným benátským vlivem. Po prohlídce města přijedeme ve večerních hodinách na ubytování.

2. den

Po snídani odjedeme do severní části kouzelného istrijského poloostrova, kde stojí krásné město UMAG. Uvítá nás atmosféra středomořského města, které nabízí kombinaci čistého moře a zbytků starověké kultury. Při procházce narazíme na nejstarší památku - raně křesťanský sarkofág ve starém centru města a mnohé další historické zajímavosti. Od dávných dob je celá oblast osázená vinicemi a olivovými háji, které se zdejší pahorkatinou vytvářejí typický obraz istrijské krajiny. Vyrábí se zde i jeden z nejlepších extra panenských olivových olejů na světě a rostou zde bílé lanýže. Díky středomořskému klima se tady daří vinařství tak dobře, že je zde v současnosti 23 výrobců vína, kteří jsou vyhlášeni po celém Chorvatsku. To a ještě mnohem více nalezneme v BUJE, městě kterému se díky poloze přezdívá také “Strážce Istrie“. Je to město s bohatou historií, která sahá až do doby bronzové a železné, ze kterých se tady zachovaly pozůstatky 20 pevností. Dále zamíříme do městečka MOVOTUN, které leží na kopci nad údolím řeky Mirny a je nejpopulárnějším výletním cílem v istrijském vnitrozemí. Ve večerních hodinách přijedeme do okolí Poreče, kde se ubytujeme.

3. den

Dopoledne podnikneme výlet do perly Istrijského poloostrova – města ROVINJ. Toto město je jedním z nejromantičtějších a nejmalebnějších měst na chorvatském pobřeží a disponuje dokonce dvěma přístavy. Bohatá historie se odráží v romantické architektuře celého města, které si zachovalo svůj starobylý středomořský ráz. Následně zavítáme do LIMSKÉHO ZÁLIVU (zvaný též Limský fjord), nejznámějšího zálivu v celém Chorvatsku. Tato přírodní rezervace patří mezi nejkrásnější na celé Istrii, takže rozhodně stojí za návštěvu. Poté navštívíme městečko VRSAR - krásná promenáda a fascinující staré město Vrsaru jsou nezaměnitelnými poznávacími znameními tohoto přímořského města. Zatímco staré město na kopci je tiché, skoro jakoby opuštěné, na pobřeží to opravdu žije. Po prohlídce se vrátíme zpět na ubytování a zbytek dne strávíme u moře.

4. den

Po snídani krátce navštívíme VODJAN, městos benátským nádechem a s labyrintem uliček v jehož jádru se nachází palác Betika, kostel sv. Blažeje a jiné pamětihodnosti. Pravděpodobně jedním z nejkrásnějších míst na Istrii je impozantní přístavní město PULA na jihu poloostrova. I my navštívíme toto mimořádně okouzlující staré město s nesčetnými historickými zajímavostmi jako jsou např. římský amfiteátr, který je dokonce považován za jednu z hlavních dominant Istrie. Po prohlídce města budeme míz možnost vykoupat se na místních plážích. Ve večerních hodinách odjedeme do ČR.

5. den

Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klimatizovaným autobusem, 3× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 3× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, vstupy do navštívených objektů, doporučená částka cca 60 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (1 790 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 05:30, předpokládaný příjezd do Brna 7:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Slovinská republika se rozkládá na ploše 20 273 km2. Navzdory malé rozloze se tu nachází spoutu věcí k vidění. Hlavní město Slovinska je Lublaň, úředním jazykem je slovinština.

Obyvatelstvo

Ve Slovinsku žije téměř 2 miliony obyvatel. Většina obyvatel jsou Slovinci, ale žijí zde i Srbové, Chorvati a další národnosti. V hlavním městě Lublani žije asi kolem čtvrt milionu obyvatel.

Historie

Historie Slovinska zaznamená období od 5. století před naším letopočtem až do současnosti. V časné bronzové době se kmeny usadily v oblasti, která se rozkládá mezi dnešní Albánií a městem Trieste. Slovinské území bylo součástí Římské říše, později bylo poničeno Barbary. Svatá Říše římská řídila zemi téměř tisíc let. V době komunismu bylo součástí Jugoslávie. Současné Slovinsko získalo nezávislost v roce 1991. Dnes je to moderní stát a člen Evropské unie a NATO.

Přírodní podmínky

Podnebí Slovinska je srovnatelné např. se severoitalským nebo chorvatským podnebím. V létě je tu ideální počasí na dovolenou u moře, nebo stále více oblíbenou horskou turistiku. Plnou polovinu plochy Slovinska tvoří lesy. Ačkoli Slovinsko není až tak velkou zemí, najdete tu několikeré klimatické podmínky. A to horské, kontintetální a přímořské.

Měna

Původní slovinskou měnou byly slovinské tolary (SIT), od roku 2007 se však platí eurem.

Turistické zajímavosti

Celá země je rozdělena na 9 regionů, z nichž každý má svá specifika.
Severovýchodně leží region Pomurje, který je lázeňským resortem s nejznámějšími lázněmi v Radenici.
Směrem na západ je region Pohorje s centrálním městem Mariborem, známým lyžařskými závody. Pohorje nabízí pestrou škálu sportovního vyžití, a to jak v horách, tak na vodě. Při pobytu v této oblasti vám určitě doporučujeme navštívit některý z vinných sklípků.
Pokračujeme-li dál jihozápadně, dostáváme se do regionu Savinsjka, kde se mísí panenská příroda se starodávnými hrady a tvrzeni, jako je ten ve městě Celje. I ve zdejším kraji můžete navštívit četná lázeňská letoviska.
Ještě více v centru země se nachází Lublaň, vzkvétající a malebná slovinská metropole.
Dalšími regiony jsou Carniola, Zasavje, Odenska in Bela Krajina, Obala in Karst a Julijske Alpe. I když nejste horolezci, Julské Alpy stojí za návštěvu, v okolí nejvyšší hory Triglavu se nachází Triglavský národní park s četnými jezery.
U moře nezapomeňte na Piran a Portorož. Piran nabízí historické centrum a malou kamenitou pláž, Portorož je místo pro milovníky moderního stylu a zábavy.

Gastronomie

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek, z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Zvláštní slovinský koláč se nazývá potica.

TEST RATING