Alpské průsmyky a legendární Matterhorn

od 16 990
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Polopenze
Náš tip

Proč vybrat tento produkt

  • polopenze v ceně
  • GARANCE REALIZACE

Filtr

Anotace

přes majestátní ledovce, hluboká jezera a jedinečné průsmyky až pod čtyřtisícový klenot Evropy

Trasa

INNSBRUCK - ZÁMEK AMBRAS - BERGISEL - SVATÝ MOŘIC - PIZ NAIR - BERNINA EXPRESS - POSCHIAVO - TIRANO - LUGANO - MONTE BRÉ - VALLE VERZASCA - PONTE DEI SALTI - VOGORNO - BLATTEN - ALETSCHSKÝ LEDOVEC - GRANDE DIXENCE - SION - TÄSCH - ZERMATT - MATTERHORN - GORNERGRAT

Svozové trasy

A, B, D, E3 (Praha 300 Kč)

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Odpoledne se vydáme pozemní lanovkou z centra INNSBRUCKU na vrchol Hungerburg a další lanovka nás vyveze až do nadmořské výšky 2 250 m. Odsud se projdeme na vrchol Hafelekarspitze (2 334 m n. m.), kde se nachází panoramatická vyhlídka TOP OF INNSBRUCK. V případě nepříznivého počasí navštívíme krásný ZÁMEK AMBRAS a areál skokanského můstku BERGISEL (muzeum, vrchol věže skokanského můstku a Tyrolské národní muzeum, tzv. Tyrol Panorama). Ve večerních hodinách přijedeme na ubytování, kde nás bude čekat večeře.

2. den

Po snídani zavítáme do rodiště zimního turismu a zároveň jednoho z nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů na světě – do SVATÉHO MOŘICE, který leží vysoko v Engadinském údolí a je ideální základnou pro pěší turisty. Vyjedeme lanovkou přes Chantarellu na Corviglii (2486 m n. m.) na vyhlídkový vrchol PIZ NAIR ve výšce 3057 m n. m. s kruhovým panoramatickým rozhledem. Poté sjedeme zpět do města a nastoupíme do známého červeného vlaku BERNINA EXPRESS. Budeme míjet několik ledovců a také známé lyžařské středisko Diavolezza, vyjedeme do nejvyššího bodu berninské dráhy k tyrkysovému jezeru Lago Bianco a následně přejedeme přes unikátní kruhový viadukt Brusio. Z vlaku vysedneme v malebné vísce POSCHIAVO, kde nastoupíme do autobusu a kolem kruhového viaduktu Brusio dojedeme k italským hranicím, kde ve městě TIRANO spatříme vzácnou baziliku Madonna di Tirano a poté přijedeme na ubytování v Itálii.

3. den

Po snídani přejedeme do kantonu Ticino ke městě LUGANO a čeká nás výjezd lanovkou na vyhlídkovou horu MONTE BRÉ do nadmořské výšky 925 m. Ačkoliv se jedná o horu, bývá toto místo označováno jako jedno z nejslunnějších v celém Švýcarsku. Kromě Lugana a přilehlého jezera budeme moci obdivovat výhled na Bernské a Walliské Alpy. Poté odjedeme do údolí VALLE VERZASCA (UNESCO) - jde o bezmála 30 km dlouhé údolí omývané stejnojmennou smaragdově zelenou řekou. Kolem říčky Verzasca, tzv. „cestou umělců”, se vydáme pěšky ke starobylému kamennému mostu PONTE DEI SALTI. Krátce se zastavíme u 220 m vysoké přehrady VOGORNO, která je čtvrtou nejvyšší ve Švýcarsku. Přejedeme do oblasti Brigu na ubytování.

4. den

Z obce BLATTEN vyjedeme lanovkou nahoru a projdeme se asi půlhodinovou procházku na vyhlídkovou plošinu k ALETSCHSKÉMU LEDOVCI (UNESCO) – největšímu evropskému ledovci, kde se budeme cítit jako v době ledové. Následovat bude výjezd ke GRANDE DIXENCE, nejvyšší gravitační přehradě na světě, která leží v údolí Val d´Hérémence. Hráz, která dnes vodu drží, je nejvyšší v Evropě a pátá nejvyšší na světě. Je vysoká 285 m a dlouhá 748 m. Na její vrchol nás od parkoviště vyveze lanovka. Odpoledne se zastavíme v historickém městečku SION, které leží na severním břehu Rhôny obklopené dvěma kopci s hrady Château de Tourbillon a Château de Valère, kde nalezneme údajně nejstarší stále hrající varhany na světě. K jedné z pevností vystoupáme a budeme mít krásný výhled na celé město údolí pokryté vinicemi. Ve městě je velké množství vinoték, takže není problém ochutnat vynikající místní švýcarská vína právě z údolí řeky Rhony. Ve večerních hodinách odjedeme na ubytování. 

5. den

Ráno se vydáme autobusem přes Matterské údolí do městečka TÄSCH, ze kterého se svezeme místním vlakem do nejbohatšího švýcarského střediska ZERMATT, jež leží uprostřed štítů přesahujících nadmořskou výšku 4 000 m. Společně si prohlédneme centrum Zermattu a následně budeme mít možnost vyjet soustavou lanovek na Klein MATTERHORN do nejvýše položené stanice v celé Evropě ve výšce 3 883 m a spatřit špičatou horu přímo před očima. Možný je i výjezd pověstnou ozubnicovou železnicí na vrchol hory GORNERGRAT, turistika alpskou krajinou mezi horskými štíty nebo procházka soutěskou Gornerschlucht. Ve večerních hodinách se vydáme na cestu zpět do ČR. 

6. den

Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 4 × ubytování v hotelích ve 2lůžkových pokojích, 4 × polopenzi, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytové taxy, vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 350 CHF.

Povinné příplatky

jednolůžkový pokoj (3 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Recenze

  • Dobrý den, Od 1.-6.7. jsem absolvovala váš zájezd do Švýcarska. Program byl dost náročný, ale dobře sestavený, hodně jsme toho viděli. Chci poděkovat i za vstřícnost s úpravou smlouvy a svozovou trasou. Řidič autobusu byl skvělý a velmi ochotný a v neposlední řadě musím velmi pochválit našeho průvodce Tomáše Mariánka. Program měl skvěle pod kontrolou a maximálně se nám věnoval. Bohužel občas se najdou v zájezdu potížisti, kteří náladu celého kolektivu docela dokážou pokazit. Nevím, jak se jmenovali, ale seděli v řadě za řidičem, tuším na sedadlech 30,31. Neustále vyžadovali pozornost jako první, dožadovali se nějakých nesmyslných potvrzení a byli dost agresivní. Vzhledem k tomu, že jsem se kdysi také pohybovala v pozici průvodce, dokáži ocenit Tomášův přístup a myslím, že chování uvedených pasažérů dokázalo otrávit zbytek účastníků zájezdu. Doufám, že se váš průvodce nenechá odradit takovým chováním. Možná by bylo dobré do propozicí napsat, že průvodce neposkytuje žádná potvrzení o platbách. Jinak se mi zájezd opravdu líbil a doufám, že z vaší nabídky si v budoucnu ještě něco vyberu. Přeji hezký den Česalová Marcela

  • Dobrý den paní Němcová, chci touto cestou poděkovat za organizaci poznávacího zájezdu Švýcarsko - Alpské průsmyky a Matterhorn, jehož program byl velmi pestrý. Vyřiďte prosím podporu průvodci zájezdu Tomáši Mariánkovi, který se díky nevhodnému chování dvou účastníků (jejichž jména jistě budete znát) dostával do nepříjemných situací a byla tím narušena pohoda zájezdu, ne však jeho vinou. Poznala jsem ho už dříve jako člověka slušného, vstřícného, který se choval s respektem i ke dvěma zmíněným. Když nebyli spokojeni, dostali od něj možnost kupovat si vstupenky a jízdenky sami, což za dané situace bylo jediné možné řešení a rozhodně to nelze považovat za neplnění průvodcovských služeb. S pozdravem a přáním pěkného dne, Mgr. Jana Křížová

  • Dobrý den, jmenuji se Zuzana Trojková a společně s manželem a dvěma kamarádkami jsme absolvovali zájezd pořádaný vaší ck Alpské průsmyky a legendární Matterhorn v termínu 1 až 6.7.2022. Chteli bychom touto cestou poděkovat a pochválit skvělé sestavený program zájezdu, pro který jsme ho absolvovali již podruhé. Poděkování patří i pánům řidičům, hlavně panu Milanovi, který s neuvěřitelnou bravurnosti a jistotou projížděl neskutečné množství serpentin. I zpáteční cesta, na kterou se k nám přidal pan Zbyněk byla pohodová, rychlá a bezpečná. Ubytování v Rakousku a zejména ve Švýcarsku bylo nádherné a polopenze velmi chutná, rozmanitá a více než dostačující, což se nedá vůbec říci o ubytování v Itálii v hotelu Kennedy. V zastaralých pokojích byla ve skříních několika centimetrová vrstva prachu, večeře na rozdíl od očekávání byla sice teplá, ale podivná skladba jídla a směšné malé porce. Snídaně velmi skromná, malý výběr a o doplňování jsme museli téměř prosit. Byli jsme v tomto hotelu ubytování i před 4 lety a jeho úroveň je stále stejná. Hlavní poděkování a pochvala patří našemu průvodci panu Tomášovi. Vždy ochotný, milý a usměvavý nám vše vysvětlil a ukázal. A stejně neúnavně odpovídal i na naše dotazy. Cestu nám zpestřoval svým výkladem. Bohužel musel na zájezdu čelit i velmi nepříjemným situacím způsobených jedním manželským párem. Velmi útočným a nevybíravým způsobem, který hraničil až se sprostosti se dožadovali pro nás ostatní naprosto nesmyslných požadavků. Pan Tomáš se snažil vše řešit v klidu a čelit opakovaným útokům této dvojice s trpělivostí. Všichni ostatní jsme odsuzovali jejich chování, napominali jsme je a vyjadřovali podporu našemu panu průvodci, který byl z této situace velmi smutný. Bohužel i takoví klienti se mezi námi najdou. Ještě jednou moc děkujeme vaší ck za skvělé zážitky a přejeme spoustu spokojených klientů. S pozdravem Zuzana Trojková

  • Vážení, chtěli bychom poděkovat touto cestou panu průvodci Tomáši Mariánkovi, který nás provázel zájezdem Alpské průsmyky a legendární Matterhorn v termínu 1.-6.7.22 za jeho obětavost, vstřícnost, za spoustu informací a zajímavostí, které nám předal. Je vidět, že má tuto práci opravdu rád a doufáme, že mu elán do práce další nepokazila ani partnerská dvojice účastníků zájezdu, kteří ho neustále obtěžovali s nesmyslnými připomínkami k pobytovým taxám a skupinovým slevám při nákupech jízdenek na lanovky. Celý autobus obdivoval trpělivost pana průvodce s touto problémovou dvojicí. My ostatní bychom je nejraději vysadili u první benzínové stanice :) Zemanovi

Rozloha

Švýcarsko je země v alpském regionu a rozkládá se na ploše necelých 41 300 km2. Jedná se o federaci, která je rozdělena do 26 kantonů. Hlavním městem je Bern.

Obyvatelstvo

Švýcarská konfederace má 7,4 milionu obyvatel, z toho přibližně 1/5 tvoří cizinci. Zajímavé je, že země se člení na tři jazykové regiony. Na severu, východě a ve středu Švýcarska převládá němčina, na západě se hovoří francouzsky a na jihu italsky. V menších oblastech na východě je hlavním jazykem i rétorománština. Všechny tyto jazyky jsou ve Švýcarsku úřední. Zákonem je tedy zaručené právo komunikovat se spolkovými úřady v jakémkoliv z těchto jazyků.

Historie

Přibližně od roku 500 př. Kr. se na území dnešního Švýcarska začaly usazovat dva národy – Rétové a Helvetiové. Později byla tato oblast přičlěněna k Římské říši. Dále byla napadána germánskými kmeny, Burgundy či Franky. Poté náležely země do Svaté říše římské, vliv této říše však v 11. století postupně upadal a do popředí se dostávají Habsburkové. V roce 1291 vytvořili svobodní rolníci spojením tří kantonů "Věčný spolek", který byl namířen proti nadvládě Habsburků. Od této chvíle se začaly psát dějiny dnešního Švýcarska.

Ve 14. století se postupně připojovaly ke spolku další kantony. Habsburkové utrpěli četné porážky a v roce 1499 si kantony vybojovaly nezávislost. Švýcarsko zisk nezávislosti podnítil k expanzivní politice a získalo tak Lombardii, Locarno a další. I přes věhlasnou udatnost svých vojáků utrpělo Švýcarsko v v 16. století porážku a rozhodlo se přiklonit k vojenské neutralitě. I přesto počet kantonů narostl až na třináct.

V čele náboženské reformace stáli ve Švýcarsku Kalvín či Ulrich Zwingli. Navzdory náboženským rozporům zůstalo Švýcarsko politicky jednotné. Švýcarsko se v 17. století nezúčastnilo ani 30. leté války, což vedlo k obrovskému hospodářskému růstu. Uprchlíci ze sousedních zemí přinesli do Švýcarska např. výrobu hodin či inovaci textilního průmyslu. V době Francouzské revoluce vtrhl Napoleon do Švýcarska, a to se na krátkou dobu přeformovalo v Helvétskou republiku. Po pádu Napoleona byla konfederace obnovena. V 19. století se opakují náboženské nepokoje a sedm katolických kantonů bojuje v občanské válce proti protestantským. Katolíci prohrávají a v r. 1847 je sepsána ústava. Bern byl ustanoven hlavním městem a byla vytvořena centrální vláda.

Během 1. světové války zůstalo Švýcarsko neutrální a po jejím skončení se stalo členem Společnosti národů. Na počátku 2. světové války bylo zcela obklíčeno nacistickými nebo okupovanými zeměmi a okupace nacisty se zdála nevyhnutelná. Nakonec zůstalo Švýcarsko neutrální a sehrálo ve válce důležitou roli. Ve Švýcarských bankách byly zakládány anonymní účty pro movité Židy, banky také poskytovaly finanční prostředky pro nacistické země. Země se v roce 2002 členem OSN a dodnes odmítá členství v EU, pod vidinou zachování své neutrality.

Přírodní podmínky

Švýcarsko se nachází v mírném pásmu, nebývají zde zvykem extrémní teploty nebo extrémní vlhkost v létě ani v zimě. Velkou část území tvoří Alpy, v nichž panuje vysokohorské podnebí. Lze tady provozovat zimní sporty již od listopadu až do dubna.

Měna

Oficiální měnou Švýcarska je švýcarský frank (CHF), jehož kurz je přibližne 26,80 Kč / 1 CHF.

Turistické zajímavosti

Tato prosperující a bohatá země láká na nejrůznější turistické oblasti. Jednou z hlavních jsou jistě Švýcarské Alpy. Stále platí, že Šýcarské Alpy jsou pro turisty jedny z nejnákladnějších. Přesto si získávají stále větší oblibu. Švýcarsko je známé pro svou krásnou přírodu. Můžete ho navštívit jak v zimě, tak i v létě. V zimě si jistě přijde na své každý milovních zimních sportů a v létě turistům přijdou vhod průzračná jezera.

K typické švýcarské chloubě patří věhlasné železnice, tunely a viadukty. Země je protkána sítí úzkokolejek, a to včetně zubaček na těch nejstrmějších svazích. Na Švýcarskou kulturu mělo vliv mnoho okolních národů, přesto je švýcarská venkovská kultura velmi svébytná. V kontrastu s venkovem jsou kosmopolitní města jako Bern, Curych, Lausanne, Lucern, Basilej a další. Navštivte tuto zemi, obdivovanou pro její krásnou přírodu.

TEST RATING