Filtr

Anotace

toulky srdcem Švýcarska 

Trasa

BALLENBERG - SCHYNIGE PLATTE - INTERLAKEN - BERN - THUN -  THUNERSEE - SPIEZ - ENGELEBERG - AARE - REICHENBACHFALL - MEIRINGEN - LUZERN - VIERWALDSTÄTTERSEE - VITZNAU - RIGI KULM

Svozové trasy

B: pouze Olomouc, Přerov, Prostějov, Vyškov, D, E, F

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Přes Německo dojedeme večer do místa našeho ubytování v oblasti centrálního Švýcarska.

2. den

Po snídani objevíme kouzlo dávných časů v unikátním skanzenu BALLENBERG, kde se mezi stovkou historických stavení projdeme celým Švýcarskem. Poté se již vypravíme ozubnicovou železnicí na náhorní plošinu SCHYNIGE PLATTE (2 100 m) se snad nejkrásnějším kruhovým výhledem ve Švýcarsku – na jedné straně se nám otevře pohled na bílé giganty Bernských Alp: Eiger, Mönch a Jungfrau a na straně druhé uvidíme jezerní plochy Thunského i Brienzského jezera. Úžasné vyhlídky umocní návštěva Alpské zahrady. V pozdním odpoledni se zastavíme v centru oblasti v luxusních klimatických lázních INTERLAKEN, malebně položených mezi dvěma jezery. Vrátíme se na ubytování.

3. den

Dnes zavítáme do hlavního města Švýcarska oplývá nejedním kouzlem, a proto jej dnes navštívíme i my. Křivolaké staré město BERN (UNESCO) je orámováno řekou Aare a nabízí úchvatné pohledy na Alpy. Domy z vápence se středověkými podloubími, renesanční kašny s pestrobarevnými sochami i katedrála jsou jen několik z mnoha důvodů, jež řadí město mezi skvosty středověké evropské architektury. Odtud se vydáme do historického THUNU se starými měšťanskými domy, s bohatou květinovou výzdobou a s dominantním středověkým hradem z roku 1191. Podnikneme plavbu po THUNSKÉM JEZEŘE až do půvabného lázeňského SPIEZU a odtud se vydáme na procházku romantickým okolím kolem fotogenického zámku Oberhofen a dle časových možností si prohlédneme i jeho interiéry. Poté přijedeme na ubytování.

4. den

Po snídani pojedeme do údolí pod ledovcem TITLIS, do malebného vysokohorského městečka ENGELEBERGU s benediktýnským klášterem, jehož chrámový poklad pochází z 12. – 13. století. V klášterním areálu navštívíme také jedinou klášterní sýrárnu ve Švýcarsku. Pak nás první otáčivá lanovka na světě Titlis Rotair, která se během jízdy otáčí o 360°, přenese do světa sněhu, ledu a ledovců na vrchol hory Titlis až do výšky 3 028 m. Budeme se zde kochat výhledy na Valaiské Alpy nebo se projdeme ledovcovou jeskyní. Po sjezdu z Titlisu zamíříme do soutěsky řeky AARE v údolí Hasli. Bezpečný chodník, lávky a tunely nás provedou nad dravými říčními proudy mezi skalami, abychom na druhé straně obdivovali hřmící vodopád REICHENBACHFALL, kde zahynul Doyleův románový hrdina Sherlock Holmes. V MEIRINGENU se nachází v suterénu vysvěceného kostela anglické církve také muzeum S. Holmese  a kostel je nyní pojmenován Conan Doyle Palace. Vrátíme se na ubytování.

5. den

Po snídani navštívíme srdce Švýcarska – město LUZERN (UNESCO), které má všechno, co ke Švýcarsku neodmyslitelně patří – město, jezero, hory. Budeme se toulat kouzelným historickým centrem, projdeme se i po středověkém Kapličkovém mostě. Zájemci se ve svém volnu dozví o švýcarských železnicích, lodích a celém unikátním dopravním systému, pokud navštíví švýcarské Muzeum transportu. Ostatní se mohou s průvodkyní zúčastnit plavby po jezeře VIERWALDSTÄTTERSEE s krásnou kulisou zasněžených alpských štítů, během které připlujeme až do VITZNAU, odkud vyjedeme zubačkou na horu RIGI KULM (1 798 m), právem nazývanou „Královnou hor“. Rozevřou se před námi výhledy na Alpy, Luzern, třináct jezer pod námi i pastviny s všude přítomnými pasoucími se krávami. Během horské vycházky se budeme moci občerstvit nebo vychutnat skleničku dobrého švýcarského vína na slunečných terasách horských chat. Zpáteční cesta nás dovede moderní kabinovou lanovkou do letoviska Weggis. V Luzernu autobus vyzvedne ty, kteří se nezúčastnili výletu na Rigi a věnovali se celý den Luzernu. Poté se společně vydáme na cestu zpět do ČR.

6. den

Příjezd do Brna v brzkých ranních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 4× ubytování v hotelu ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4x snídani, 3x večeři, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

lanovky a další vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 250 CHF.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 2 500 Kč, cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 05:15, předpokládaný příjezd do Brna 08:00. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Švýcarsko je země v alpském regionu a rozkládá se na ploše necelých 41 300 km2. Jedná se o federaci, která je rozdělena do 26 kantonů. Hlavním městem je Bern.

Obyvatelstvo

Švýcarská konfederace má 7,4 milionu obyvatel, z toho přibližně 1/5 tvoří cizinci. Zajímavé je, že země se člení na tři jazykové regiony. Na severu, východě a ve středu Švýcarska převládá němčina, na západě se hovoří francouzsky a na jihu italsky. V menších oblastech na východě je hlavním jazykem i rétorománština. Všechny tyto jazyky jsou ve Švýcarsku úřední. Zákonem je tedy zaručené právo komunikovat se spolkovými úřady v jakémkoliv z těchto jazyků.

Historie

Přibližně od roku 500 př. Kr. se na území dnešního Švýcarska začaly usazovat dva národy – Rétové a Helvetiové. Později byla tato oblast přičlěněna k Římské říši. Dále byla napadána germánskými kmeny, Burgundy či Franky. Poté náležely země do Svaté říše římské, vliv této říše však v 11. století postupně upadal a do popředí se dostávají Habsburkové. V roce 1291 vytvořili svobodní rolníci spojením tří kantonů "Věčný spolek", který byl namířen proti nadvládě Habsburků. Od této chvíle se začaly psát dějiny dnešního Švýcarska.

Ve 14. století se postupně připojovaly ke spolku další kantony. Habsburkové utrpěli četné porážky a v roce 1499 si kantony vybojovaly nezávislost. Švýcarsko zisk nezávislosti podnítil k expanzivní politice a získalo tak Lombardii, Locarno a další. I přes věhlasnou udatnost svých vojáků utrpělo Švýcarsko v v 16. století porážku a rozhodlo se přiklonit k vojenské neutralitě. I přesto počet kantonů narostl až na třináct.

V čele náboženské reformace stáli ve Švýcarsku Kalvín či Ulrich Zwingli. Navzdory náboženským rozporům zůstalo Švýcarsko politicky jednotné. Švýcarsko se v 17. století nezúčastnilo ani 30. leté války, což vedlo k obrovskému hospodářskému růstu. Uprchlíci ze sousedních zemí přinesli do Švýcarska např. výrobu hodin či inovaci textilního průmyslu. V době Francouzské revoluce vtrhl Napoleon do Švýcarska, a to se na krátkou dobu přeformovalo v Helvétskou republiku. Po pádu Napoleona byla konfederace obnovena. V 19. století se opakují náboženské nepokoje a sedm katolických kantonů bojuje v občanské válce proti protestantským. Katolíci prohrávají a v r. 1847 je sepsána ústava. Bern byl ustanoven hlavním městem a byla vytvořena centrální vláda.

Během 1. světové války zůstalo Švýcarsko neutrální a po jejím skončení se stalo členem Společnosti národů. Na počátku 2. světové války bylo zcela obklíčeno nacistickými nebo okupovanými zeměmi a okupace nacisty se zdála nevyhnutelná. Nakonec zůstalo Švýcarsko neutrální a sehrálo ve válce důležitou roli. Ve Švýcarských bankách byly zakládány anonymní účty pro movité Židy, banky také poskytovaly finanční prostředky pro nacistické země. Země se v roce 2002 členem OSN a dodnes odmítá členství v EU, pod vidinou zachování své neutrality.

Přírodní podmínky

Švýcarsko se nachází v mírném pásmu, nebývají zde zvykem extrémní teploty nebo extrémní vlhkost v létě ani v zimě. Velkou část území tvoří Alpy, v nichž panuje vysokohorské podnebí. Lze tady provozovat zimní sporty již od listopadu až do dubna.

Měna

Oficiální měnou Švýcarska je švýcarský frank (CHF), jehož kurz je přibližne 26,80 Kč / 1 CHF.

Turistické zajímavosti

Tato prosperující a bohatá země láká na nejrůznější turistické oblasti. Jednou z hlavních jsou jistě Švýcarské Alpy. Stále platí, že Šýcarské Alpy jsou pro turisty jedny z nejnákladnějších. Přesto si získávají stále větší oblibu. Švýcarsko je známé pro svou krásnou přírodu. Můžete ho navštívit jak v zimě, tak i v létě. V zimě si jistě přijde na své každý milovních zimních sportů a v létě turistům přijdou vhod průzračná jezera.

K typické švýcarské chloubě patří věhlasné železnice, tunely a viadukty. Země je protkána sítí úzkokolejek, a to včetně zubaček na těch nejstrmějších svazích. Na Švýcarskou kulturu mělo vliv mnoho okolních národů, přesto je švýcarská venkovská kultura velmi svébytná. V kontrastu s venkovem jsou kosmopolitní města jako Bern, Curych, Lausanne, Lucern, Basilej a další. Navštivte tuto zemi, obdivovanou pro její krásnou přírodu.

TEST RATING